1

Subiect: Problema mancare in exces

Salut,

Am citit ca trebuie sa dau mancare pestilor cat pot ei sa manance in 2-3 minute de 2 ori pe zi astfel incat sa nu ramana mancare in acvariu.
Eu nu reusesc sa fac acest lucru  neutral
Am 10 neoni si 2 betta, mancare jbl granomix mini care nu sta la suprafata, se duce la fund ca piatra. Neonii manaca si ei cat apuca pana cade mancarea pe substrat, oricum cantitate infima.
Am si alta mancare, niste fulgi care plutesc dar neonii nu vin la suprafata ca sa manance. Pana la urma se scufunda si mancarea asta si ramane nemancata.

Ce nu fac bine? Cum trebuie facut?
Deja imi apar tot felul de culturi de alge/bacterii/ciuperci ca sa nu mai zic de apa murdara de la atata mancare ramasa.

2

Re: Problema mancare in exces

Ai mai multe variante.
1. Le dai mai putin de mancare. Daca oricum mancarea care ajunge pe fund nu o mananca, da-le doar cat pot manca rapid.
2. Le dai mancare care pluteste. Daca sunt flamanzi, vor veni sa manance si la suprafata. Trebuie doar unul sa inceapa sa manance ca se vor lua si restul dupa el. Lasa-i cateva zile fara mancare, dupa care da-le-o pe cea plutitoare.

Neonii mei mananca si la suprafata si de pe fund, dupa ce aterizeaza fulgii pe jos.

3

Re: Problema mancare in exces

Ce fulgi folosesti? Astia ai mei sunt cam mari si ma gandeasc ca d'aia nu vin neonii la suprafata sa manance.

4

Re: Problema mancare in exces

Eu le-am dat mai multe feluri. Acum le dau ceva mancare pentru beta si, mai nou, mancare pt discus (asta de cand am luat scalari). Ii zice tetra discus.

5

Re: Problema mancare in exces

de obicei,cei care au acvarii plantate mai bine,tin mai putini pesti si ii hranesc foarte putin.
eu zic sa raresti hranirea,o data la doua zile cred ca ar fi cel mai bine.sau macar o data pe zi,dar foarte putin.
si inca ceva,incearca sa opresti filtrarea pentru a nu mai creea curenti cand hranesti pestii :sok
in rest schimburi de apa dese insotite de aspirarea temeinica a substratului.
parerea mea este ca inca nu a apucat sa ti se stabilizeze bine acvariu,rabdare si schimburi dese de apa

6

Re: Problema mancare in exces

Mi-a trecut prin creier o idee ... pot sa aspir cu furtunul de la filtru? Vreau sa fac o curatenie mai temeinica care sa nu duca la un schimb masiv de apa (de frica sa nu deciclez acvariul).

7

Re: Problema mancare in exces

nu stiu,cred ca merge...dar gandeste-te ca dupa aia umpli filtru de reziduri...
eu unul nu as face niciodata asa.in viziunea mea filtru e ca o statie de epurare a apei.
sti cum fac eu?!am doua furtune,unul mai gros si altul mai subtire.cand vreau sa aspir bine folosesc furtunul subtire.cam la doua galeti de apa scoase aspir totul destul de bine.restul apei pe care vreau sa o scot folosesc furtunul mai gros ca sa termin mai repede

8

Re: Problema mancare in exces

Da, merci, asa o sa fac si eu. Am vazut undeva un furtun subtire cu o seringa in capat ca o palnie.
Dar cum fac cu zonele unde am gazon?

9 Editat de MariusMinu (2013-01-10 13:14)

Re: Problema mancare in exces

Eu in zona in care am gazonul de marsilea nu am aspirat de cand l-am pus, deja sunt peste 4 luni...In restul bazinului o singura data dar era prea putina mizerie...Aspirarea substratului este mai recomandata incepatorilor care au prea multi pesti si ii hranesc pana le crapa burta. De doua-trei ori pe saptamana este suficient (parerea mea, hac), in felul asta mai curata bazinul de viermi si alte cele care isi au salasul in substrat. Mizeria din substrat (nu chiar toata dar o mare parte) va fi descompusa in nh4-no2-no3 si va fi asimilata de plante ca ingrasamant. Problemele apar cand cantitatea de mizerie este mai mare decat pot bacteriile descompune. Poti controla acest lucru reducand cantitatea de mancare si/sau numarul de pesti. Eu nu as tine atat de multi pesti in 60 litri, maxim 7 neoni hraniti de 3 ori pe saptamana.
LE: Folosesc fulgi de la tetra, dar acum am guppy. Pe vremea cand aveam neoni le dateam mancare de la trocoprim, marime 1, mancau de le trosneau urechile lol un tub m-a tinut mai bine de un an.

10

Re: Problema mancare in exces

Acum am comis-o. Trebuie sa restabilesc echilibrul ... defapt sa-l stabilesc ca nu cred ca-l aveam  tongue

O sa aspir ca sa scap de excesul de mancare.
Pestii ... asta e, i-am luat ii pastrez ... dar o sa reduc hranirea cum ai zis, 2-3 ori pe saptamana + schimbarea mancarii.

Zilele astea o sa incep sa fertilizez micro+macro.