Subiect: ajutor ptr indentificarea bolii la un pseudotropheus msuli va rog

buna ziua tuturor , va rog sa ma ajutati in identificarea bolii la un pseudotropheus acei msuli , este prima oara cand ma confrunt cu asa ceva si nu vreu sa fac mai mult rau decat bine bietului peste , am un acvariu de 126 litri cu 1 M si 2 F de pseudotropheus msuli ( masculul este cel bolnav ) si 1 M cu 1 F de labidochromis yellw + 15 puisori de la perechea de yellow . acum 2 zile am observat la M in cauza cateva pete mici si putin pufoase pe partea stanga a pestelui si pe cap , adoua zi punctele s-au micsorat mai putin cea de pe cap s-a marit si a devenit ca o proeminenta cu putin puf vizibil , am mai cercetat problema pe net si din cate am putut sa-mi dau eu seama pare a fi o infectie fungica pe care as putea sa o tratez cu FUNGOL de la JBL dar nu vreau sa risc si va cer ajutorul si sfatul in rezolvarea problemei ptr a fi mai usor o sa atasez si cateva poze cu acvariul si pestele bolnav , multumesc anticipat

Re: ajutor ptr indentificarea bolii la un pseudotropheus msuli va rog

iata si pozele mai sus mentionate

3

Re: ajutor ptr indentificarea bolii la un pseudotropheus msuli va rog

Din ce observ, multi se dau rotunzi cand vine vba sa se calce in picioare dar cand e vorba sa se ajute, nu prea ai cu cine, asa ca am sa ti dau eu o parere, poate-poate se trezeste vre o unu mai "pasnic" sa ti raspunda. Eu, unul, cred ca este fungus si ar fi bine, daca introduci fungol, sa scoti individul din acvariu, sa i creezi un mic mediu cat sa poata trai vre o sapt (vezi prospect ptr perioada de tratament). Oircum, trebuie izolat ca se poate sa infecteze si alti pesti, daca acestia sunt stresati sau au mici rupturi de tesut extern.
Spor si insanatosire grabnica!

Re: ajutor ptr indentificarea bolii la un pseudotropheus msuli va rog

multumesc ptr sfaturi si rabdare asa am sa fac , ape limpezi si sa auzim numai de bine

5

Re: ajutor ptr indentificarea bolii la un pseudotropheus msuli va rog

cianura0 A scris:

Din ce observ, multi se dau rotunzi cand vine vba sa se calce in picioare dar cand e vorba sa se ajute, nu prea ai cu cine, asa ca am sa ti dau eu o parere, poate-poate se trezeste vre o unu mai "pasnic" sa ti raspunda. Eu, unul, cred ca este fungus si ar fi bine, daca introduci fungol, sa scoti individul din acvariu, sa i creezi un mic mediu cat sa poata trai vre o sapt (vezi prospect ptr perioada de tratament). Oircum, trebuie izolat ca se poate sa infecteze si alti pesti, daca acestia sunt stresati sau au mici rupturi de tesut extern.
Spor si insanatosire grabnica!

   Nu era mai bine sa te abtii de la considerentele si asa ridicole si sa-ti oferi direct sfaturile? Ai facut tu o statistica si din cele aproximativ 97.000 mesaje, cele "de ajutor", sunt in minoritate?
   Ai rabdare si citeste macar citeva din celelalte subiecte, de la aceasta rubrica si ai sa vezi cit de "realiste" sunt observatiile tale!
   Sper ca evolutia ta pe acest forum, nu se indreapta catre conotatia nick-ului pe care ti l-ai ales si nu voi fi obligat sa folosesc un atidot impotriva otravii...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: ajutor ptr indentificarea bolii la un pseudotropheus msuli va rog

gdaniella A scris:

multumesc ptr sfaturi si rabdare asa am sa fac , ape limpezi si sa auzim numai de bine

   http://www.jbl.de/en/online-hospital/id … h-diseases

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: ajutor ptr indentificarea bolii la un pseudotropheus msuli va rog

de ce te simti ofensat daca din ce se vede reiese ca esti un pasnic? smile

Re: ajutor ptr indentificarea bolii la un pseudotropheus msuli va rog

multumesc ptr ajutor inca o data si ptr adresa celor de la jbl , intradevar este o infectie fungica si am inceput tratamentul cu fungol iar " pacientul" a inceput sa dea semne de insanatosire , numai bine tuturor

Re: ajutor ptr indentificarea bolii la un pseudotropheus msuli va rog

Sper sa fie corect diagnosticul pus de tine si tratamentul cu fungol sa fie cel mai bun ,ar fi  bine sa ne tii si pe noi la curent cu evoluția lui pana la final. :sok numai bine

10

Re: ajutor ptr indentificarea bolii la un pseudotropheus msuli va rog

da asa am sa fac , dar mai am o nelamurire cu privire la infectia asta nu inteleg de ce a aparut , nu am facut modificari majore in acvariu singurul lucru nou este o planta (microsorum pteropus ) introdusa in locul celor de plastic , nu i-mi dau seama ce am gresit ca sa pot preveni pe viitor astfel de probleme , o sa atasez si cateva imagini cu pestele aflat in tratament si evolutia bolii

11

Re: ajutor ptr indentificarea bolii la un pseudotropheus msuli va rog

iata si pozele

12

Re: ajutor ptr indentificarea bolii la un pseudotropheus msuli va rog

scuzati calitatea imaginilor , dar se poate observa ca aproape a disparut zona afectata dupa doar doua zile de tratament sper sa fie bine in continuare si sa nu va mai "stresez" cu atatea intrebari, oricum va multumesc din nou ptr rabdare si atentie , ape limpezi tuturor

13 Editat de MariusMinu (2013-02-23 11:17)

Re: ajutor ptr indentificarea bolii la un pseudotropheus msuli va rog

1 Ciclidele produc foarte multa mizerie si au nevoie de bazine mari, eu nu m-as incumeta sa bag ciclide in acvariul meu de 160 litri.
2 Trebuie sa faci schimburi saptamanale de apa+ sifonarea substratului
3 Filtrare de calitate
4 De cate ori bagi mana in bazin trebuie sa fii curata, majoritatea bolilor vin din afara bazinului. Pot fi aduse si cu pietre sau alte decoruri de aceea cred ca este bine sa le tratezi un pic (pietre, lemn prin fierbere), plantele lasate putin in solutie diluata 19/1 (apa/clor) apoi clatite.
Nu m-am implicat de la inceput in discutie pentru ca nu prea am avut probleme cu pestii si nu am folosit niciodata tratamente pentru pesti.

14 Editat de gdaniella (2013-02-27 23:15)

Re: ajutor ptr indentificarea bolii la un pseudotropheus msuli va rog

da stiu ca este cam mic acvariul dar din lipsa spatiului ptr moment va trebui sa ma descurc cu ce am in dotare pana reusesc sa fac un acvariu mai mare, am ales ciclidele tocmai ptr ca sunt foarte rezistente , schimbul de apa il fac saptamanal +sifonarea substratului , la filtrare cred ca trebuie sa mai lucrez un pic am doua filtre interne iar unul da semne de oboseala o sa-l inlocuiesc foarte curand , am ales filtrare interna din cauza unui " mic " accident cu filtrul extern la miezul noptii si implicit cateva "mici "discutii cu ceilalti membri ai familiei , iar in privinta plantelor chiar nu stiam ca le poti trata in vreun fel inainte de introducerea lor in bazin , presupun ca de aici a inceput toata "distrctia " multumesc frumos ptr rabdare, sfaturi si indrumare    multumesc de gazduire , se poate inchide