Re: Experienta Acvarii de Vis

Aici se incheie maratonul lui Daniel, imi pare rau insa acest baiat cred ca are o mare problema. Daniel Tata te invit sa iti faci propriul forum, asa sunt foarte sigur ca nu vei mai fi banat, ai reusit performanta de a fi banat pe toate cele 3 forumuri de specialitate, felicitarile mele, dar trebuie sa recunosti ca eu am avut cea mai mare rabdare cu tine. Imi cer scuze utimizatorului Ionut pentru jignirile repetate aduse de utilizatorul Daniel.
Sa auzim numai de bine.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

42

Re: Experienta Acvarii de Vis

un tot unitar urat.

comentariile sunt de prisos.

catalos

Re: Experienta Acvarii de Vis

catalos A scris:

un tot unitar urat.

comentariile sunt de prisos.

daca vrei poti sa il urmezi nu ma deranjeaza cu nimic, insa inainte de a lua o decizie ar fi bine sa ii citesti toate posturile, nu numai acesta unde a fost diplomat.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

44

Re: Experienta Acvarii de Vis

ca un simplu cititor,consider ca mai era o persoana ce trebuia "executata" si cu siguranta va dati seama despre cine vorbesc

ignoranta doare cel mai tare:)

45

Re: Experienta Acvarii de Vis

taicule, te rog sa ma crezi ca in mare procentaj is citite; precum am mentionat si mai sus - din vorbit si citit am tras o mare de invataminte pe care am incercat sa le aplic la min (parte au functionat si si-au dovedit eficienta chiar daca erau DIY, altele au dat chix, iar raspunsul pt acestea inca il mai caut cotrobaind pe forumuri).


acvariidevis
daca vrei poti sa il urmezi nu ma deranjeaza cu nimic.......

daca dta vei lua decizia de a ma exclude si pe mine din aceasta comunitate este strict prerogativul dtale, insa te rog da-mi voie sa iti mentionez ca un forum traieste si exista printr-o comunitate de membri (cine greseste - plateste), iar in cazul dezbatut anterior de colegii ionut - respectiv daniel - daca imi este permis, eu ca membru al acestui forum consider ca sanctiunile aplicate sunt injuste - deoarece se poate vedea/citi cu ochiul liber ca intr-o forma sau alta ambii au incalcat voit regulamentul, si e mai mult decat evident ca ambii merita sanctiuni.

catalos

46 Editat de sergiu.dragomir (2013-02-27 14:07)

Re: Experienta Acvarii de Vis

De ce oare nu ne putem "juca" cu totii frumos; cand va spuneam eu ca "tonul face jocul " ...

LATER EDIT: nu avem destule elemente pentru a califica afirmatiile niciuneia dintre parti ca fiind calomnie; ce sa mai vorbim de baza legala!
Calomnia se cerceteaza in instanta penala; constituirea ca parte civila se realizeaza tot in instanta penala, in cadrul procesului penal!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

47

Re: Experienta Acvarii de Vis

sergiu - daca dta in prezenta mai multor persoane ai afirma despre mine ca as fi un pic tralala, cu trimitere catre balaceanca, asta nu cumva este baza unui temei legal de actionare in instanta ? (deci exist, spui ca sunt nebun,  merg de fac control amanuntit la procesor si HDD, si daca nu am BADuri vin cu certificare medicala ca is intreg si complet si impreuna cu 1-2 oameni de bine "te provoc la o intalnire legala" prin care iti solicit sa demonstrezi baza afirmatiei dtale)
deci se poate, ca doar cunoastem cazuri "garla"

catalos

48

Re: Experienta Acvarii de Vis

catalos A scris:

taicule, te rog sa ma crezi ca in mare procentaj is citite; precum am mentionat si mai sus - din vorbit si citit am tras o mare de invataminte pe care am incercat sa le aplic la min (parte au functionat si si-au dovedit eficienta chiar daca erau DIY, altele au dat chix, iar raspunsul pt acestea inca il mai caut cotrobaind pe forumuri).


acvariidevis
daca vrei poti sa il urmezi nu ma deranjeaza cu nimic.......

daca dta vei lua decizia de a ma exclude si pe mine din aceasta comunitate este strict prerogativul dtale, insa te rog da-mi voie sa iti mentionez ca un forum traieste si exista printr-o comunitate de membri (cine greseste - plateste), iar in cazul dezbatut anterior de colegii ionut - respectiv daniel - daca imi este permis, eu ca membru al acestui forum consider ca sanctiunile aplicate sunt injuste - deoarece se poate vedea/citi cu ochiul liber ca intr-o forma sau alta ambii au incalcat voit regulamentul, si e mai mult decat evident ca ambii merita sanctiuni.

   Rationamentul tau ar fi stat in picioare, daca cronologia faptelor ar fi fost alta.
Dupa parerea mea, Ionut Godea a reactionat la citeva atacuri repetate, culmea, primele suportate chiar inainte ca el sa fie prezent pe acest forum!
   Eu unul m-am intrebat si l-am intrebat si pe Daniel, ce rost are includerea lui Ionut Godea, in conflictul dintre noi doi (eu si Daniel). Dupa cum ai vazut, raspunsul a fost evaziv, bilbiit si confuz.
   In concluzie, reactia lui Ionut este intr-adevar condamnabila dar nu la nivelul atacurilor comise asupra lui.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

49

Re: Experienta Acvarii de Vis

Sper ca la un moment dat, sa va dati seama unde s-a ajuns si cine este cu adevarat generatorul acestei situatii!
   Hai sa incheiem acest subiect si sa dovedim ca nu ne-am pierdut in intregime bunul simt si ratiunea si mai avem resurse si pentru lucruri onorabile!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

50

Re: Experienta Acvarii de Vis

o anumita etapa din acest razboi e peste puterea mea de intelegere.
si te-as  ruga sa imi dai voie sa argumentez "babeste".

eu si dta suntem doar doi simplu useri ai unui forum; atat contributia mea cat si a dtale la dezvoltarea acestui forum se poate observa de catre ceilalti utilizatori, prin diversele articole postate de-a lungul timpului, articole in care fiecare dintre noi (separat sau uneori impreuna) am dezbatut multiple teme, argumentand dupa caz cu imagini sau prezentari video, si cu adaugiri de DIY legat de stadiul la care a ajuns problema noastra (imaginile argumentative dovedesc ca nu mintim, ca suntem stapani pe afirmatiile noastre si pe subiectele noastre)

intr-un anumit punct se ajunge la o situatie in care dta afirmi si sustii ca una dintre problemele expuse de mine are drept cauza "ca asa scrie la manual ca trebuie sa se intample", insa eu vin si argumentez cu precizarea ca "precum e scris  la manual" nu merge la mine, si ca la mine acum merge doar pe DIY, si merge de roope.

de aici se ajunge la o stare conflictuala intre noi doi (repet - simpli utilizatori de forum) care degenereaza prin a ne jigni si ameninta reciproc (cu perdeaua trasa, sau mai pe fata).

sa presupunem ca eu am inceput primul sa te jignesc, dupa care m-ai jignit dta si tot asa am continuat sa ne jignim reciproc luand-o razna la greu; pe traseu alti colegi intervin luand partea ori a mea, ori a dtale, pana cand intr-un final intervine un admin si sa zicem ca "te pedepseste pe dta" oprindu-ti accesul pe acest forum.

acum te rog spune-mi daca dta nu te-ai considera un pic marginalizat, stiind ca esti singurul care si-a furat-o, cand si eu pe parcursul "dezbaterii" am dat in tine cu vorbe grele ?

multumesc

catalos

51 Editat de MARCO555 (2013-02-27 14:56)

Re: Experienta Acvarii de Vis

Domnilor eu personal doar am asistat la ceea ce sa intampla pe forum de ceva vreme fara sa ma bag de teama de a nu intra in confictele altora , insa nu cred ca este normal sa jignesti fara incetare sa te legi de oricine de pe acest forum doar pentru simplu fapt ca te crezi superior.
Cum a spus si Florin, daca nu iti convin membri acestui forum sau daca nu se ridica la nivelul asteptariilor tale intelectuale esti liber sa iti faci tu unul si sa accepti membri doar dupa criteriile cerute de tine.
Ionut Godea mie unul mi-a dovedit ca este un acvarist desavarsit si ca stie cu ce se mananca acest hobby iar ca dovada stau set-upurile  sale foarte frumoase si creative, cat despre respectivul coleg ce a initiat acest topic ,eu unul personal ( repet este o opinie personala si nimic mai mult ) nu pot spune ca m-a dat pe spate cu vre-un set-up , de aceea eu cred ca de la Ionut avem ce invata si de aceea isi are rostul pe acest forum.

O zi minutata tuturor . :fok

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

52

Re: Experienta Acvarii de Vis

catalos A scris:

o anumita etapa din acest razboi e peste puterea mea de intelegere.
si te-as  ruga sa imi dai voie sa argumentez "babeste".

eu si dta suntem doar doi simplu useri ai unui forum; atat contributia mea cat si a dtale la dezvoltarea acestui forum se poate observa de catre ceilalti utilizatori, prin diversele articole postate de-a lungul timpului, articole in care fiecare dintre noi (separat sau uneori impreuna) am dezbatut multiple teme, argumentand dupa caz cu imagini sau prezentari video, si cu adaugiri de DIY legat de stadiul la care a ajuns problema noastra (imaginile argumentative dovedesc ca nu mintim, ca suntem stapani pe afirmatiile noastre si pe subiectele noastre)

intr-un anumit punct se ajunge la o situatie in care dta afirmi si sustii ca una dintre problemele expuse de mine are drept cauza "ca asa scrie la manual ca trebuie sa se intample", insa eu vin si argumentez cu precizarea ca "precum e scris  la manual" nu merge la mine, si ca la mine acum merge doar pe DIY, si merge de roope.

de aici se ajunge la o stare conflictuala intre noi doi (repet - simpli utilizatori de forum) care degenereaza prin a ne jigni si ameninta reciproc (cu perdeaua trasa, sau mai pe fata).

sa presupunem ca eu am inceput primul sa te jignesc, dupa care m-ai jignit dta si tot asa am continuat sa ne jignim reciproc luand-o razna la greu; pe traseu alti colegi intervin luand partea ori a mea, ori a dtale, pana cand intr-un final intervine un admin si sa zicem ca "te pedepseste pe dta" oprindu-ti accesul pe acest forum.

acum te rog spune-mi daca dta nu te-ai considera un pic marginalizat, stiind ca esti singurul care si-a furat-o, cand si eu pe parcursul "dezbaterii" am dat in tine cu vorbe grele ?

multumesc

   
   Cu scuzele de rigoare (sincere, am tot respectul pentru tine), discursul asta prea lung imi aduce aminte de cineva, a carui absenta (sincer), o regret.
   Ce ai evocat mai sus, este valabil in cazul conflictului dintre mine si Daniel, in cadrul caruia, originile se pierd in negura timpului, nicidecum in cazul lui Ionut Godea. In acest caz, nu au existat atit de multe si lungi momente, incit sa fie uitat cui ii apartine vina sau cine a inceput sa jigneasca. Ca argument, reproduc una din afirmatiile lui Daniel, facuta fara niciun motiv, absolut neprovocat si in afara contextului, inainte ca Ionut sa devina membru al acestui forum: "Ionut Godea ala e un carnat cu ochi, am avut un show cu el, participa pe forumuri la misto. Un om de la care n-ai ce invata si oricum nu e interesat sa-si faca concurenta singur."
   Ce zici, te declari in continuare adeptul zicalei "De mortuis nihil nisi bonum"? (asta o sa-i placa tare, lui Sergiu Dragomir) lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

53

Re: Experienta Acvarii de Vis

mai sus am prezentat o situatie aleatorie, fara o trimitere directa catre cineva sau ceva anume;

strict pentru asta te-am rugat sa imi raspunzi, si nu pentru situatii asemanatoare care s-au intamplat pe forumul acesta.



dar am inteles mesajul dtale

catalos

54

Re: Experienta Acvarii de Vis

Sper ca nu voi mai fi provocat/pus in situatia de a discuta negativ despre Daniel, consider ca nu este corect s-o fac in lipsa lui. Insa, voi raspunde cu placere afirmatiilor pozitive, facute in legatura cu faptura lui! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

55

Re: Experienta Acvarii de Vis

Multumesc lui Ionut Godea pentru intentia de a elucida cazul dar ma vad nevoit sa-i restrictionez accesul la acest topic. A fost una din partile "beligerante" si in lipsa celei care "se odihneste", nu e corect sa mai intervina. De aceea, am sters ultimul sau post... Multumesc pentru atitudinea de non combat, pe care i-o sugerez!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Experienta Acvarii de Vis

catalos A scris:

acvariidevis
daca vrei poti sa il urmezi nu ma deranjeaza cu nimic.......

daca dta vei lua decizia de a ma exclude si pe mine din aceasta comunitate este strict prerogativul dtale, insa te rog da-mi voie sa iti mentionez ca un forum traieste si exista printr-o comunitate de membri (cine greseste - plateste),

In primul rand eu nu am exclus pe nimeni de pe acest forum, cei care au fost exclusi adica 19 la numar din 7611 s-au exclus singuri, daca ti se pare ca este un procent foarte mare, inseamna ca asa este. Eu nu am facut un forum ca sa am eu un forum, asa cum il am foarte bine il pot sterge maine, imi ocupa timp din viata, imi consuma banii si mai nou imi face si riduri, iar ultima problema chiar este una grava, insa sper ca toate aceste sacrificii sa fie in folosul acvaristicii, sper ca peste 20-30 de ani sa isi mai aduca cineva aminte ca aici a invatat cate ceva despre acvaristica. Acest forum a fost facut pentru a creste nivelul acvaristicii, iar aici sint deacord cu tine, un forum nu poate exista fara utilizatori, cum nici fotbalul fara spectatori, insa cum am putea merge la un meci de fotbal daca nu ar exista o competitie, nu ar exista cluburi?
Daca eu am gresit fata de cineva imi cer scuze public, nu am vrut sa deranjez pe nimeni, pana la urma sunt si eu om, nu pot fi perfect.
Sper ca din toate aceste discutii sa castige acvaristica, pana la urma cred ca de asta suntem aici, conteaza mai putin daca suntem frumosi sau nu.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Experienta Acvarii de Vis

Baracuda A scris:

Ce zici, te declari in continuare adeptul zicalei "De mortuis nihil nisi bonum"? (asta o sa-i placa tare, lui Sergiu Dragomir) lol


Ma-nclin!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

58

Re: Experienta Acvarii de Vis

sergiu.dragomir A scris:
Baracuda A scris:

Ce zici, te declari in continuare adeptul zicalei "De mortuis nihil nisi bonum"? (asta o sa-i placa tare, lui Sergiu Dragomir) lol


Ma-nclin!

Sergiule, asta este maxima latina, pe care o indragesc cel mai mult: Quod licet Iovi, non licet bovi! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

59

Re: Experienta Acvarii de Vis

sergiu.dragomir A scris:
Baracuda A scris:

Ce zici, te declari in continuare adeptul zicalei "De mortuis nihil nisi bonum"? (asta o sa-i placa tare, lui Sergiu Dragomir) lol


Ma-nclin!

Sergiule, asta este maxima latina, pe care o indragesc cel mai mult: Quod licet Iovi, non licet bovi! lol
   Nu are nicio trimitere!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

60

Re: Experienta Acvarii de Vis

ce se mai aplica asta la romani - merge ca unsa

catalos