1 Editat de nelutu_vi (2013-04-23 18:10)

Subiect: Apa se murdareste prea repede

Am o problema legat de apa din acvariu si anume se ingalbeneste prea repede.
Mentionez ca acvariu are 126 L si am 2 filtre la el un tetra ex 700 si un tetra in 800.
Mancare la pesti le dau de 2 ori pe zi dar cantitatea mica.
Apa in 5 zile are o tenta galbuie.
Acvariu este unul plantat.
Eu cred ca este de la frunzele care "se usuca" de la plante, ca nu stau sa le inlatur.
Exista vreo solutie pentru a inlatura frunzele " uscate" - plantele din acvariu sunt - Bacopa si Ludwigia inclinata, anubias, lotus.
Exista vreo specie de melc care m-ar putea ajuta si sa nu se inmulteasca excesiv?

Re: Apa se murdareste prea repede

vezi ce bine era daca treceai pe la rubrica de prezentare sa-ti vedem acvariul si sa-ti putem da o parere fondata si pertinenta?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

3 Editat de nelutu_vi (2013-04-23 18:13)

Re: Apa se murdareste prea repede

O sa trec si pe la rubrica respectiva dupa ce o sa fac un pic de ordine - in sensul ca ma deranjeaza colantul pe spate cum e lipit.

Re: Apa se murdareste prea repede

Apa poate fi galbena din cauza amoniacului sau a nitratilor, in cazul primului nu este in regula!
   Cum si la cat timp schimbi apa, cati pesti ai in acvariu, ce material filtrant folosesti, cum si la cat timp il cureti... eventual daca poti da si alte detalii legate de igiena, intretinere etc!

Re: Apa se murdareste prea repede

pesti : 2 CAE, 5 neoni, 2 scalari, 2 somni, 4 ramirezi.
Apa o schimb la 6-7 zile, aproximativ 30 -35 %
Materialele filtrante sunt cele cu care vine filtrul dar in locul carbunelui activ am pus vata sintetica.
Curatarea o fac cu aspirator de substrat de la JBL, iar strica o spal cu buretele sau cu JBL floaty.
Nu am nici un fel de melc in acvariu.
Ca fertilizant folosesc Profito ( folosit saptamanal cum scrie pe prospect)
Mai adaug si EasyCarbo.
Lumina o las 8 ore pe zi 2x18w (830 si 865)
Nu am substrant fertilizant.
Nu am instalatie CO2.
Parametrii apei sunt urmatorii : NO3 -10 mg/L, NO2 - 0 mg/L, GH - 7gr d, KH - 7gr d, pH 7, Cl2 - 0 mg/L - conform JBL test 6in1.

Sunt suficiente date?

Re: Apa se murdareste prea repede

Salut! Frunzele de la plante se usuca in primul rand din cauza luminii insuficiente, iar culoarea apei este data si de resturi f. mici aflate in suspensie, provenite din plantele putrezite. pot fi si alge minuscule. Mareste cantitatea de lumina si o sa vezi rezultatul. La acvariul tau merg adaugate inca 2 tuburi T8 de 18 W(840+865)fara prea multe modificari in partea din fata capacului, sau 2 tuburi T5 de 24W care intra la fix alaturi de tuburile vechi. Umbla si la filtrare, pune un burete mai fin la intrare. O alta solutie paralela de limpezire a apei este sa folosesti un UV. Succes!  :noroc

Re: Apa se murdareste prea repede

bebe panait A scris:

Frunzele de la plante se usuca in primul rand din cauza...

   Frunzele nu "se usuca" in mediu subacvatic... se ingalbenesc/putrezesc poate da smile

Re: Apa se murdareste prea repede

Aici ai dreptate! Am uitat sa pun ghilimelele. Expresia era din prima postare.  :noroc

9 Editat de nelutu_vi (2013-04-24 01:17)

Re: Apa se murdareste prea repede

O sa bag maine lumina cred ca 2x T5 dar problema este cu algele verzi... eu m-am ferit de lumina din acest motiv, pentru ca sunt alge verzi, gen punclutele pe buturuga si am vazut recent ca mi-a iesit si pe sticla acvariului. Din cate citisem genul asta de alge iese de la excesul de lumina....
Multumesc mult pentru ajutor domnul Bebe si pentru plante.

Re: Apa se murdareste prea repede

pai nu ai si tu un program de iluminat?

Re: Apa se murdareste prea repede

eu de cand l am setat i am bagat algol de la jbl in el, preventiv smile) nu aveam plante in el atunci, cica ar ataca plantele

12 Editat de nelutu_vi (2013-04-24 01:33)

Re: Apa se murdareste prea repede

am program de 8 ore pe zi de lumina, dar tot au iesit ....
Alghicid nu vreau totusi sa bag in acvariu, cu toate ca am cumparat 0,5L de algexit, prefer sa il tin in dulap.

Re: Apa se murdareste prea repede

nu stiu ce ai tu, eu am algol si e pacatos pentru plante. daca nu ai plante care sa ti mearga bine, parerea mea e sa folosesti . vezi ca iti spune acolo cat sa bagi si daca mai trebuie mai bagi o cantitate mai mica peste o luna

Re: Apa se murdareste prea repede

eu am program de iluminat de la 8-13 si 16-22. inca m a ferit Dzeu de alge wink

15

Re: Apa se murdareste prea repede

Toti cu care am vorbit, in legatura de alge, mi-au recomandat Easylife Algexit, daca vreau neaparat sa bag alghicid. Si Algexit-ul merge foarte bine si pe BBA.
dar nu vreau.

Re: Apa se murdareste prea repede

eu am program de iluminat de la 8-13 si 16-22. inca m a ferit Dzeu de alge wink easi carbo nu bagi ?

Re: Apa se murdareste prea repede

nu stiu cum arata BBA-ul, dar am timp destul sa ma pricopsec cu el smile))))))))

18

Re: Apa se murdareste prea repede

Am mentionat in al 2 lea mesaj ca bag easycarbo.

19 Editat de mariuspopa69 (2013-04-24 01:47)

Re: Apa se murdareste prea repede

maine o sa primesti raspunsuri mai concludente de la baietzi care mananca asta pe paine(acvaristica), eu... sunt vechi dar nou smile))

20 Editat de bebe panait (2013-04-24 22:35)

Re: Apa se murdareste prea repede

Pentru filtru UV  arunca o privire la rubrica de vanzari permanente de pe site la Cristi Ionescu are un pret decent si este util in situatia ta. Poti suplimenta si cu ceva bacterii de la Easy life  sau alte firme(Tetra- BACTOZYM) pt. limpezirea apei. Incearca sa nu mai bagi fertilizanti o perioada de timp in apa si o sa vezi ca o sa se reduca dezvoltarea algelor. Lumina pe care o ai oricum nu este suficienta pt. plante, este la limita supravietuirii, dar pt. alge este perfecta. Aici trebuie sa faci ceva. :noroc