Re: ucenic de incepator

Ai de gand sa pui mai mult de 13 pesti in acest acvariu de 60 litri?

22 Editat de pyranhia (2013-05-26 23:34)

Re: ucenic de incepator

Vreau sa ajung la 30.toti sunt de talie mica...plantat abundent si cu filtrare adecvata v-or rezista....am mai avut asa si nu au fost probleme.stiu ca dupa regula  de 4 l sunt la nr maxim dar cum am mai depasito in trecut...
Acvariul are 60 l brut,net e undeva la 54-55

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

Re: ucenic de incepator

Nu e vorba ca nu vor rezista pestii dar va creste valoarea azotului in apa si de aici si pana la alge nu-i decat un pas. Poti rezolva asta prin filtrare de calitate (siporax, matrix) asa cum ai spus... dar totusi cred ca va fi cam inghesuiala acolo  :omfg . Acvariul nu isi ca ma atinge scopul... nu cred ca te poti relaxa privind atata agitatie.

24

Re: ucenic de incepator

Pt alge ma gindesc la un uv-c home made...telul final e sa fac un acvariu mult mai mare...pina atunci invat si imi rezolv aparatura...incet,incet...lumina,filtrare,incalzire-racire,co2,pesti,plante,etc...dar cum ziceam-toate la timpul lor deoarece nu detin nici spatiul si nici banii pt a face totul rapid.

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

25

Re: ucenic de incepator

Pe langa ceea ce a spus Marius, vin cu o completare... UV-C-ul nu te va ajuta in veci impotriva algelor, nu are nicio legatura cu ele.
Este folositor doar in cazul infuzorilor sau green water.
Asta ca sa nu cheltui niste bani aiurea, bani pe care ii poti folosi intr-un alt scop.

26 Editat de pyranhia (2013-05-27 01:40)

Re: ucenic de incepator

Da?...multumesc pt sfat,chiar nu am bani de aruncat.cred ca pur si simplu am inteles aiurea eu...inca o data multumesc
Inca nu am alge dar ma astept sa apara...ce solutii ar fi?eu stiu de cea cu lumina.pauza.lumina...ce alte metode imi recomandati?

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

27

Re: ucenic de incepator

Sa fii sanatos... si chiar ia in serios sfaturile lui Marius.
In perioada asta de inceput, pana vei invata sa iti "dresezi" acvariul, cu cat mai putini pesti, cu atat mai bine. Spre binele lor...  big_smile

28

Re: ucenic de incepator

Cred ca pesti vor ramine atitia momentan...voi cauta doar plante,am doar 4 fire rahitice de valisneria care abia acum incep sa dezvolte cit de cit sanatos.rcs pot pune?4-5?

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

29

Re: ucenic de incepator

pyranhia A scris:

Da?...multumesc pt sfat,chiar nu am bani de aruncat.cred ca pur si simplu am inteles aiurea eu...inca o data multumesc
Inca nu am alge dar ma astept sa apara...ce solutii ar fi?eu stiu de cea cu lumina.pauza.lumina...ce alte metode imi recomandati?

In ceea ce priveste iluminarea... am inteles ca acvariul tau are 50 cm lungime, undeva pe la 60 de litri, nu ? Eu as merge pe 2x15W (au 45 cm lungime, cu tot cu socluri nu "iesi" din acvariu). Un Osram 830 si unul 865 (gasesti aici : http://www.marbotrade.bizoo.ro/ ).
Inca de la inceput, planteaza-l cat de bine poti, in special cu plante cu crestere rapida (chiar daca nu iti plac toate, mai tarziu le poti inlocui).

30

Re: ucenic de incepator

Am cautat f mult timp neoane sub 50 cm...am gasit ceva no name doar de 8 w...multumesc pt link

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

31

Re: ucenic de incepator

Am pus citeva pietre si o buturuga in acvariu sa mai dea culoare...prea era albicios din cauza nisipului si a lipsei de plante.Ori nu caut eu unde trebuie,ori e criza de plante...sau am ghinion si apar in pet cind se termina pt ca nu am gasit.am incercat si pe aici dar am primit raspuns cu nu trimit in tara....rezolv eu cumva pina la urma...

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

32 Editat de pyranhia (2013-06-03 11:53)

Re: ucenic de incepator

Asa arata momentan
...iar nu pot incarca poza

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

33 Editat de pyranhia (2013-06-09 14:07)

Re: ucenic de incepator

Asa arata acum micutul meu

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

34 Editat de pyranhia (2013-06-09 23:52)

Re: ucenic de incepator

Deci...am plantat acvariul cu plante ieri(am cumparat de la bobi)si azi am pus in functiune o "bomba" home made co2(cu bicarbonat si sare de lamaie) al carei difuzor l-am atasat pe iesirea filtrului intern si imi imprastie prin tot acvariul bule abia vizibile de gaz-din ce am citit e bine asa pt ca se dizolva mai bine gazul in apa-am marit lumina ajungind la 2×18 w(865+830).
Urmeaza sa comand fertilizanti si pina sambata iau si un eheim 2213 de 440 l/h pe care trebuie sa-l echipez cu medii filtrante(inca nu stiu ce anume sa bag)as pune ceva poze dar nu stiu de ce nu mai pot incarca poze...o sa ii dau eu de cap pina la urma

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

35

Re: ucenic de incepator

Azi mi-a venit eheimul...silentios purcelu....si eficient.astept hranitorul si mai vad eu ce gasesc

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

36

Re: ucenic de incepator

Am reusit performanta sa rup axul ceramic...doar eu pot strica un lucru perfect functional asa ca acum astept alt ax.maine lipesc un nou acvariu intrucit asta nu imi mai place.noul acvariu va avea dimensiunile 70*40*40 si mai departe ramine de vazut(pesti,plante)...momentan ma streseaza lipsa filtrului

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

37

Re: ucenic de incepator

Esti tare prietene.Cum ai reusit performanta?
Noul acvariu ar avea cam 112L.Eu zic sa nu te arunci la multi pesti.Toata lumea la inceput vrea multi pesti.Dupa o perioada nu vei mai fi atat de interesant de pesti si vei trece pe plante.Apoi vei ajunge sa  vrei numai plante dar te vezi oarecum  pus in situatia de a avea numai un tablou cu verdeata si atunci mai bagi 2-3 SAE si posibil  alti 3-4 pestisori care sa nu se imulteasca foarte repede doar sa vezi ceva miscand prin bazin.Dar cum spunea un prieten"toate la timpul lor"!

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

38

Re: ucenic de incepator

Am primit un telefon prin care eram anuntat ca trebuie sa astept sau sa comand altundeva axul ceramic din motiv de concediu...ieri find disperat ca nu am filtru la acvariu am luat un betisor pt urechi,l-am curatat de vata si hai cu el in locul axului ceramic...ce tehnologie au nemtii astia domne...se repara cu orice...asa merge purcelusu...sunt curios sa vad cit tine....sau ce mai stric(rotor,bobina,etc...)

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

39

Re: ucenic de incepator

Ar trebui sa mearga si invers! Deci dupa ce vei cumpara alt rotor si vei ramane fara betisoare de urechi in casa, desfaci repede filtrul, scoti axul de la rotor, infasori un varf de vata in capatul lui si gata betisorul lol

40

Re: ucenic de incepator

visiniu A scris:

UV-C-ul nu te va ajuta in veci impotriva algelor, nu are nicio legatura cu ele.
Este folositor doar in cazul infuzorilor sau green water.

   Si green water de la ce apare? Euglena stieee lol