41

Re: ucenic de incepator

Incredibil dar inca tine betisorul....am  o problema mai ciudata cu 7 femele de xifo portocaliu ce le aveam de mult timp.brusc 5 dintre ele au facut schimbare de sex si acum am 5 masculi si 2 femele-asta daca ma iau dupa aspectul exterior....chiar e posibil asa ceva sau doar am avut eu masculii mai retardati si se dau cocosi la batrinete?citisem ceva pe net in legatura cu acest fenomen dar nu prea credeam ca e posibil.ce alte specii mai pot face aceasta schimbare?

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

42

Re: ucenic de incepator

Ancistrus A scris:
visiniu A scris:

UV-C-ul nu te va ajuta in veci impotriva algelor, nu are nicio legatura cu ele.
Este folositor doar in cazul infuzorilor sau green water.

   Si green water de la ce apare? Euglena stieee lol

Cristi, aici nu inteleg ce ai vrut sa spui...  smile

43

Re: ucenic de incepator

Cred ca dorea sa-ti atraga atentia ca green  water este euglena verde,adica o alga iar tu ziceai ca uv-c nu ma va ajuta la alge...

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

44

Re: ucenic de incepator

pyranhia A scris:

Cred ca dorea sa-ti atraga atentia ca green  water este euglena verde,adica o alga iar tu ziceai ca uv-c nu ma va ajuta la alge...


Euglena verde este o alga ?
Ca si curiozitate... ai auzit vreodata de bacteria bloom ?  smile

45

Re: ucenic de incepator

Euglena e unicelulara...in fine,eu ziceam cum s-ar traduce mesajul lui ancistrus.nu tot asa ai inteles tu?si de acolo confuzia?

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

46

Re: ucenic de incepator

Asa este. Oricum, imi sustin punctul de vedere... UV-ul nu te va ajuta impotriva algelor. Sper sa nu dai  ochii cu ele.  smile

47

Re: ucenic de incepator

UV egal cu zero contro algelor..testat de mine.

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

48

Re: ucenic de incepator

Se formeaza ceva...ceva firav pe geamuri da nu e grav.geamul din spate nu il sterg ca e terenul de joaca al ancistrusilor si chiar nu am motive de ingrijorare.sper ca asa sa si ramina :smoke

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

49

Re: ucenic de incepator

visiniu A scris:

Euglena verde este o alga ?

radulary A scris:

UV egal cu zero contro algelor..testat de mine.

"Pana nu demult, algele erau clasificate ca plante. Insa analiza genetica a aratat ca plantele si algele sunt doar rude indepartate. Algele sunt clasificate acum ca protiste, pana la crearea unui nou regn sau a mai multora.

"Euglena este un gen comun al Protistelor flagelate, Euglénophytes sp., și sunt deseori prezente în apa (în special apa dulce, dar sunt și câteva specii marine) bogată în nutriente"

"Sunt foarte sensibile la radiatia ultravioleta, de aceea se poate folosi sterilizator UV care va curata acvariul de alga foarte eficient si numai dupa o zi de functionare"

   Deci... UV ajuta sau nu in combaterea algelor?

50

Re: ucenic de incepator

pyranhia A scris:

Incredibil dar inca tine betisorul....

   Deja imi dai idei... face zgomot? big_smile

51

Re: ucenic de incepator

Ancistrus A scris:

Deci... UV ajuta sau nu in combaterea algelor?

Da, Cristi, daca si pe cele unicelulare le putem numi alge.  big_smile

52

Re: ucenic de incepator

visiniu A scris:

Da, Cristi, daca si pe cele unicelulare le putem numi alge.  big_smile

   "The main groups of unicellular organisms are bacteria, archaea, protozoa, unicellular algae and unicellular fungi."
   Credeai ca te las asa? lol

53

Re: ucenic de incepator

Ok, atunci imi reformulez afirmatia in ceea ce priveste UV-ul si algele... UV-ul ajuta doar in cazul algelor unicelulare.  E ok acum?   lol

54

Re: ucenic de incepator

visiniu A scris:

Ok, atunci imi reformulez afirmatia in ceea ce priveste UV-ul si algele... UV-ul ajuta doar in cazul algelor unicelulare.  E ok acum?   lol

   Perfect lol

55

Re: ucenic de incepator

A mai fost descifrata o enigma.  lol

56

Re: ucenic de incepator

Ancistrus betisorul pus in locul axului ceramic imi face filtrul mai silentios...nu ma pune sa explic cum e posibil acest lucru deoarece nici eu nu stiu.dar o sa anunt cind crapa betisorul si daca face vreo victima colaterala

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

57

Re: ucenic de incepator

pyranhia A scris:

o sa anunt cind crapa betisorul si daca face vreo victima colaterala

   Ok lol

58

Re: ucenic de incepator

Scuze...promisesem sa anunt cind crapa betisorul pt urechi...deci,in 10 august am plecat 2saptamini in concediu asa ca in 9 am scos betisorul si am montat axul ceramic nou iar la intoarcere a fost totul ok.am avut hranitor ce si-a facut treaba.oricum betisorul nu ar mai fi duso mult,avea zone tocate dar a si tinut

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi