1

Subiect: African Cichlids Tank : Malawi Peponi (Malawi Paradise)

Malawi Peponi means Malawi Paradise.
In swahili language Peponi = Paradise, the swahili language is spoken by various communities inhabiting the African Great Lakes.

Incep acest jurnal prin a saluta iubitorii de ciclide africane ai acestui forum si nu doar pe ei. Am sa va prezint in cativa pasi inceputul acestui bazin de la geneza (luna aprilie), pana in prezent.


Anul trecut renuntasem la africani, reapucandu-ma de plante si discusi, totul decurgea foarte bine, pana intr-o zi cand am fost in vizita la un bun prieten si am dat ochii din nou cu minunatiile africane.
Intors acasa, eram cu gandul la bibaneii colorati si neastamparati pe care ai revazusem si ceva ma rascolea, asa ca intr-o ''sclipire de moment'' am hotarat sa ma intorc la mare iubirea africana.
Am inceput sa ma gandesc la un bazin nou si mai mare, si uite asa am inceput sa desenez scheme si ideei ce imi tot veneau in cap. In urmatoarele zile m-am sfatuit si cu bunul meu prieten florin racovita a.k.a. taticu, care m-a ajutat extrem de mult si caruia ai multumesc din suflet.
Hotararea fiind luata, a aparut standul din teava rectangulara(50x50x3mm) vopsit, grunduit la mare arta, cu dimensiunile generoase de 200x60x80cm, ne-a cocosat putin cand l-am urcat in casa, chiar daca stau la etajul 1.
Pe stand am aplicat 2 placi de tego, sus si jos, iar in rest l-am imbracat in pal de 18mm negru, cu toate astea am folosit si polistiren de 3cm pe care l-am pus atat sub stand, cat si intre stand si acvariu, pentru a prelua din denivelari(nu era nevoie, a fost o nebunie de moment pe care am vrut-o eu).
Bun, in urmatoarele zile a venit sticla acasa, geam de 12mm cantuit la 45grade, fund dublu, intarituri, tot tacamul. In maxim 1 ora noul meu bazin luase fiinta fiind lipit de nenea florin cu maxim profesionalism.
Si uite asa aveam in casa un micut de 720litrii cu fund dublu(200x60x60cm); intariturile : 2 longitudinale si 1 transversala au fost lipite ulterior, autocolantul negru lipit, timp era ca doar l-am lasat la dospit cca. 3 saptamani.
In perioada de asteptare m-am ocupat de capac, facut din komatex, colantat negru, iar ca sistem de iluminat am optat sa folosesc 4 neoane de 30w cu posibilitatea de aprindere individuala. Tot in aceea perioada m-am focusat si pe filtrare, aceasta fiind compusa din 4 canistre externe, 2 active si 2 pasive (2 jbl e1501 si 2 britta) in care am bagat bureti, 26 litrii matrix si 6 litrii siporax; am renuntat la clasicele furtune in favoarea tevii de ppr. Daca tot eram in zona filtrarii m-am gandit ca m-ar ajuta sa imi automatizez putin schimbul de apa si m-am apucat sa imi trag tevei de apa rece/calda si scurgere langa bazin; am montat un mixer de apa si o prefiltrare cu carbune pt umplere, iar pentru scurgere am folosit un ''T'' de ppr cu robineti pe care l-am montat la returul unuia dintre filtrele jbl.
Detaliere sistemului de schimb de apa :
- la scos : inchid robinetul care imi urca apa inapoi in bazin prin 1 din filtrele jbl, si deschid robinetul care duce la scurgerea de retea, intre cele 2 robinete se afla un ''T'', iar filtrul jbl imi impinge apa din bazin direct in scurgere; il las sa scoata apa pana la nivelul dorit de mine, dupa care inchid robinetul de la scurgere si il deschid pe cel care duce in bazin.
- la umplere : setez pe mixer temepratura dorita (25-26grade) dau drumul de la robineti la apa rece si calda, iar mixer-ul imi amesteca apa rece cu calda la temperatura setata de mine si o evacueaza in continuare pe sistem; apa trece apoi printr-ul filtru de 10'' cu rezerva de bumbac si carbune si intra in bazin.
Simplu zic eu. As fi putut face un schimb la picatura, insa ma gandesc la momentele cand nu sunt acasa si cei de la apanova vor sa se distreze oprind apa care ulterior poate venii cu rugina, sau mai rau cu multe alte substante daunatoare lor.

Multi vad, putini cunosc !

Re: African Cichlids Tank : Malawi Peponi (Malawi Paradise)

let's see :apl

3

Re: African Cichlids Tank : Malawi Peponi (Malawi Paradise)

Continuam :

Trecusera cele 3 saptamani de asteptare si ma mancau palmele sa bag apa in el, zis si facut, ma apuc sa bag apa, il umplu 25%- tine, 50%-tine, 75%-tine, la 100% nu mai puteam de emotii. L-am lasat asa 2 zile, nici nu sa clintit, am zambit bucuros, mi-am sunat apropiatii fericit de isprava si am dat o fuga la munte sa culeg cateva pietre si in hornbach sa iau nisip.
Intors de la munte am golit bazinul si m-am apucat sa spal pietrele si nisip-ul si sa le asez in bazin. M-au cocosat bolovanii cand i-am bagat in acvariu, ca sa nu mai zic ca am facut echilibristica pe scaun deoarece standul + inaltimea acvariului au aproximativ 1,5m si nu ajugeam direct cu greutatea pe fundul bazinului.
Dupa aceasta isprava am bagat apa in el si am inceput ciclarea, unde am folosit cateva fiole de bacterii si 6 litrii de siporax deja colonizati de la bazinul vechi.
Fa teste si iar teste, baga un ''guvid'' de proba si totul sa rezolvat perfect.

Multi vad, putini cunosc !

4

Re: African Cichlids Tank : Malawi Peponi (Malawi Paradise)

Deja v-am plictisit, asa ca am sa postez cateva poze pe care le am pe pc-ul de la munca; cand ajung acasa am sa pun mult mai multe. Va multumesc frumos.

Multi vad, putini cunosc !

5

Re: African Cichlids Tank : Malawi Peponi (Malawi Paradise)

poze

Multi vad, putini cunosc !

6

Re: African Cichlids Tank : Malawi Peponi (Malawi Paradise)

mai multe poze

Multi vad, putini cunosc !

Re: African Cichlids Tank : Malawi Peponi (Malawi Paradise)

Fusei si vazui  wink
Live arata de 100 de ori mai frumos decat in poze. Poate nu de 100 dar de 10 ori sigur. Plus executia, la tot ceea ce este acolo, este cu multa meticulozitate si precizie. Solutia de schimb a apei foarte practica.
Excelent bazin si minunati locatari in el.
Respect Gabi

8

Re: African Cichlids Tank : Malawi Peponi (Malawi Paradise)

Superb. Felicitari.

9

Re: African Cichlids Tank : Malawi Peponi (Malawi Paradise)

Sa îl stapanesti sănătos si sa te bucuri de el.bazinul arată bine dar o părere personală parca mergea niște pietre mai înalte in el asta e doar părerea mea.aranjamentul pietrelor este frumos imi place.pesti sunt foarte frumosi sa-ți trăiască
Mai pune si tu poze cu acvariului sa îl vedem si noi mai bine big_smile
Multă bafta!

10

Re: African Cichlids Tank : Malawi Peponi (Malawi Paradise)

Multumesc frumos baieti.
Intradevar domnu florin mergeau pietre mai inalte, insa am mers pe ideea ca si asa am sa mai scot din ele deoarece am sa tin numai haplocromine mari care au nevoie de spatiu pentru inot si nu de multe pietre precum mbunele, insa cu siguranta am sa mai aduc modificari.
Poze am sa pun mai multe de acasa. O sa am cateva surprize frumoase zic eu  wink

Imi doresc sa facem aceasta sectiune a ciclidelor una de top si imi doresc ca experientele noastre sa fie un exemplu pentru altii, asa ca va promit ca se vor schimba multe in aceasta directie.

Multi vad, putini cunosc !

11

Re: African Cichlids Tank : Malawi Peponi (Malawi Paradise)

Superb mie imi place.bv  ^:)^

Nimeni nu moare virgin......viata io trage fiecariua cel putin odata.....:)

12

Re: African Cichlids Tank : Malawi Peponi (Malawi Paradise)

Mergea si un decor la dimensiunile astea era ceva DUMNEZEIESC.....

Nimeni nu moare virgin......viata io trage fiecariua cel putin odata.....:)

13

Re: African Cichlids Tank : Malawi Peponi (Malawi Paradise)

multumesc de urari vertu. ar fi mers un decor insa nu am vrut sa le iau din spatiu  wink

Multi vad, putini cunosc !

14

Re: African Cichlids Tank : Malawi Peponi (Malawi Paradise)

EEE asa da ,ceva de vis .Sa il stapanesti sanatos,si sa te bucuri de el foarte frumos.Desteapta treaba cu schimbul de apa :apl

15

Re: African Cichlids Tank : Malawi Peponi (Malawi Paradise)

multumesc johnny, am sa tot postez diferite lucruri interesante, incet-incet  wink

Multi vad, putini cunosc !

16

Re: African Cichlids Tank : Malawi Peponi (Malawi Paradise)

Pai intradevar pesti sunt superbi ai avut dreptate  big_smile Posteaza noutati sa mai furam si noi cate ceva de la tine ce nu stim noi :noroc

Re: African Cichlids Tank : Malawi Peponi (Malawi Paradise)

ba frate dar daca ar fi zis si el cine i-a facut acvariul, ii este frica sa nu faca reclama mascata  ^:)^  ^:)^  ^:)^  mda, arata binisor ce sa zic  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

18

Re: African Cichlids Tank : Malawi Peponi (Malawi Paradise)

acvariidevis A scris:

ba frate dar daca ar fi zis si el cine i-a facut acvariul, ii este frica sa nu faca reclama mascata  ^:)^  ^:)^  ^:)^  mda, arata binisor ce sa zic  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Ai imbatranit rau nenea florin, dar am precizat clar, ma citez :

Am inceput sa ma gandesc la un bazin nou si mai mare, si uite asa am inceput sa desenez scheme si ideei ce imi tot veneau in cap. In urmatoarele zile m-am sfatuit si cu bunul meu prieten florin racovita a.k.a. taticu, care m-a ajutat extrem de mult si caruia ai multumesc din suflet.

Si ca sa fiu si mai rau, diseara promit sa postez ceva interesant  big_smile

Multi vad, putini cunosc !

19

Re: African Cichlids Tank : Malawi Peponi (Malawi Paradise)

Ca de obicei, superb!

20

Re: African Cichlids Tank : Malawi Peponi (Malawi Paradise)

Asa cum am promis.

Multi vad, putini cunosc !