21 Editat de tzae (2010-02-01 07:28)

Re: salut,sunt marius din prahova

salut

am revenit cu o poza mai recenta a acvariului meu:

http://i49.tinypic.com/2v3ig5h.jpg

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

22

Re: salut,sunt marius din prahova

tzae A scris:

imi pare rau,dar primul link nu merge...
pentru background,ma gandeam la un albastru

nu merge vad si eu oricum al doilea e mai bun

natura un rau necesar smile

23

Re: salut,sunt marius din prahova

va salut
azi de dimineata am gasit un peste guppy pe fundul acvariului,dar sincer nu stiu cauza mortii,probabil filtrul,ca era aproape oprit,vechea problema,se infunda.
azi o sa merg la petshop sa imi cumpar un resun intern sp-1100L ca sa nu mai am alte decese,daca o fii din cauza filtrului,dar eu sper sa fiu multumit de el.

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

24

Re: salut,sunt marius din prahova

salutare colegi
vin cu noutati la acvariul meu:ieri mi-am cumparat un nou filtru intern resun sp-1100L,la prima vedere sunt multumit de el,deci il recomand,dar nu la un acvariu mai mic de 60 litri ca e destul de puternic.
-mi-am pus un autocolant albastru,dar a iesit super naspa(multe bule),greseala mea ca m-am grabit
-mi-am luat feroppol
-si un mini lemn de la zoomania,care acum l-am pus la fiert,dar am pbservat ca deja e la fund,ce ziceti?
Cred ca o sa il las la fiert,apoi il pun intr-un vas sa vad daca isi lasa tanin,daca nu,cu atat mai bine...la acvariu cu el
O sa revin si cu o poza diseara..
Ape limpezi

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

25

Re: salut,sunt marius din prahova

un nou setup

http://i46.tinypic.com/wrxnko.jpg

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

Re: salut,sunt marius din prahova

mai,mai,ce a crescut riccia big_smile .totusi,parca aveai mai multe plante in a doua poza,sau mi se pare mie?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

27

Re: salut,sunt marius din prahova

da,asa e
sincer,a fost pusa pe 15 ianuarie,iar pe data de 26 ianuarie foarte putin..se vede in prima poza,iar acum...ai vazut si tu
am mai citit pe forum ca daca nu ai CO2,nu se dezvolta riccia..uite ca eu nu am si s-a dezvoltat
nu aveam mai multe plante,chiar mai putine...am avut o alga si inca o mai am si am taiat frunzele bolnave,de fapt la cripto au mai ramas doar cele tinere 2-3,la echinodorus la fel
si am mai inmultit higrophila,acum e mica,dar cand o sa creasca nu o sa se mai vada asa rare

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

28

Re: salut,sunt marius din prahova

mini lemnul

http://i47.tinypic.com/293k9aa.jpg

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

29 Editat de tzae (2010-02-03 22:21)

Re: salut,sunt marius din prahova

o sa vina intre cele doua pietre cu riccia,ce ziceti?

http://i50.tinypic.com/28iw30o.jpg

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

30 Editat de polar bear (2010-02-03 22:42)

Re: salut,sunt marius din prahova

sunt de acord.ar arata foarte bine.apropo,mai poti pune plante in spatele acvariului si mai poti pune niste pietre plate (1- 2)fara riccia.desigur,pietrele sa fie mai plate decat cele cu riccia.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

31

Re: salut,sunt marius din prahova

polar bear A scris:

sunt de acord.ar arata foarte bine.apropo,mai poti pune plante in spatele acvariului si mai poti pune niste pietre plate (1- 2)fara riccia.desigur,pietrele sa fie mai plate decat cele cu riccia.

plante sunt destule in spate,dar sunt mici...cand o sa creasca o fie frumos

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

Re: salut,sunt marius din prahova

m-am uitat mai atent si ai dreptate.trebuie doar se creasca.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

33

Re: salut,sunt marius din prahova

probleme un cory,va rog ajutati-ma
sta pe fundul acvariului si respira repede si cand vrea sa inoate se roteste
aveti idee??

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

34

Re: salut,sunt marius din prahova

a murit pestisorul... sad

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

Re: salut,sunt marius din prahova

pacat sad .

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

36

Re: salut,sunt marius din prahova

polar bear A scris:

pacat sad .

multumesc polar bear

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

37 Editat de tzae (2010-02-04 16:21)

Re: salut,sunt marius din prahova

salut

au trecut 2 zile de lemnisorul se afla in vasul cu apa si apa e limpede..o schimb des dar degeaba,ca nu mai lasa tanin
ce ziceti,sa o pun in acvariu?

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

38

Re: salut,sunt marius din prahova

asa o sa fac kokos
multumesc

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

39

Re: salut,sunt marius din prahova

interesant! o sugestie daca imi este permis...plasa peste lemnisor incearca sa o pui de culoare cat mai neutra, nu rosie ca la inceputuri.gasesti la orice raion de cosmetice ,acei bureti de plasa pentru dus.
cu respect

40

Re: salut,sunt marius din prahova

uite cum arata desfasurata