41

Re: salut,sunt marius din prahova

stai ca nu s-a incarcat

42

Re: salut,sunt marius din prahova

asa apare ...o idee

43

Re: salut,sunt marius din prahova

pelly67 A scris:

asa apare ...o idee

da,mai citisem pe forum despre buretele de dus,dar dupa ce pusesem deja sacul de cartofi rosu,norocul meu a fost ca imi place culoarea rosie
este foarte buna varianta ta,dar cum am mai scris si sus,am aflat abia dupa,dar tinand cont ca e primul meu acvariu,ma iertati acum
si cum e vorba aia..omul din greseli invata!!
data viitoare o sa folosesc burete de dus ca mai am ceva in gand,dar nu mai am riccia

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

44

Re: salut,sunt marius din prahova

pelly67 A scris:

asa apare ...o idee

apropo,de unde ai piatra?

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

45

Re: salut,sunt marius din prahova

hei stai putin nu trebuie sa-ti ceri scuze, suntem colegi de "breasla" si toti avem de invatat!nu ti-am reprosat nimic ,a fost doar o idee!piatra "este" a tipului care a creionat ideea pe site-ul respectiv, dar sunt sigur ca vei gasi sute asemanatoare!bafta
cu respect

46 Editat de tzae (2010-02-06 17:35)

Re: salut,sunt marius din prahova

dar din plasa pentru polistiren,din aceea care se foloseste la tencuit,din ce material este,dauneaza cu ceva acvariului?

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

47

Re: salut,sunt marius din prahova

chiar nu ma poate ajuta nimeni?
vreau sa ma apuc de treaba,dar astept si pareri de la voi....

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

48

Re: salut,sunt marius din prahova

din aceea am pus si eu in acvariu, nu iti aduci aminte am discutat despre asta! spalata bine, oparita chiar si pusa in opera! unii zic ca nu este buna ca este de fibra de sticla insa de cand am pus-o in acvariu nu am observat nimic deosebit....daca era de "belea" se "taiau" pestii in ea lol:lol::lol:

49

Re: salut,sunt marius din prahova

intra la mine si vezi cum apare...sa-ti faci o idee!

50

Re: salut,sunt marius din prahova

pelly67 A scris:

intra la mine si vezi cum apare...sa-ti faci o idee!

vazusem la tine,dar am crezut ca e un fel de gratar din plastic,asa parea
m-am uitat mai bine acum

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

51

Re: salut,sunt marius din prahova

ma poate ajuta cu un pestisor guppy bolnav
s-a format o gaurica in coada si nu stiu de ce,imi poate spune cineva ce este?
va rog mult ajutati-ma

si o poza cu pacientul

http://i48.tinypic.com/1zlrsdx.jpg

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

52 Editat de Avatar (2010-02-07 04:15)

Re: salut,sunt marius din prahova

Foarte ciudat, daca era finrot, ar fi avut coada roasa din capat spre corp...nu imi dau seama care poate fi cauza. Ar mai fi o varianta, sa-l fi ciupit un alt peste, oricum poti incerca pe jbl online hospital. Daca totusi este vorba despre finrot, din ce scrie pe site'ul lor se trateaza usor cu JBL Furanol..dar mai intai documenteaza-te bine inainte sa adaugi medicamente in acvariu.
Bafta.

53

Re: salut,sunt marius din prahova

Avatar A scris:

Foarte ciudat, daca era finrot, ar fi avut coada roasa din capat spre corp...nu imi dau seama care poate fi cauza. Ar mai fi o varianta, sa-l fi ciupit un alt peste, oricum poti incerca pe jbl online hospital. Daca totusi este vorba despre finrot, din ce scrie pe site'ul lor se trateaza usor cu JBL Furanol..dar mai intai documenteaza-te bine inainte sa adaugi medicamente in acvariu.
Bafta.

multumesc mult pentru sfat avatar
am observat ca gaurica s-a despicat pana la varf
din cate am vazut eu nu a avut conflicte cu ceilalti

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

54

Re: salut,sunt marius din prahova

Sal
De ce tii 2 termometre si 2 incalzitoare in acvariu,in primul rand ca ocupa spatiu si 2 sunt inestetice fa rost de 1 de 100 fa un schimb .
La ricia ca o recomandare pe viitor sa incerci o plasa transparenta cea rosie e destul de stridenta,incearca sa asezi plantele mari in spate si cele mici in fata,multa bafta

55

Re: salut,sunt marius din prahova

fabyan A scris:

Sal
De ce tii 2 termometre si 2 incalzitoare in acvariu,in primul rand ca ocupa spatiu si 2 sunt inestetice fa rost de 1 de 100 fa un schimb .
La ricia ca o recomandare pe viitor sa incerci o plasa transparenta cea rosie e destul de stridenta,incearca sa asezi plantele mari in spate si cele mici in fata,multa bafta

am doua incalzitoare pentru ca in camera unde este acvariul este foarte rece si cel de 50W care a fost inclus la acvariu nu facea fata,asa ca am mai adaugat unul de 75W
am doua filtre pentru ca mi-am achizitionat unul de curand,si l-am mai tinut pe cel vechi ca sa se cicleze si cel nou
am 2 termometre pentru ca primul cumparat a fost cel cu cristale care se lipeste pe geam si l-am luat si pe al doilea ca sa fiu sigur ca indica bine si intradevar indica cu 1-1,5 grade mai mult decat cel cu alcool si nu inteleg de ce
plasa rosie de la riccia a fost schimbata ieri cu una aproape transparenta

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

Re: salut,sunt marius din prahova

"indica cu 1-1,5 grade mai mult decat cel cu alcool si nu inteleg de ce"
poate intr-un loc apa este mai calda cu un grad decat in celalalt capat.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

57

Re: salut,sunt marius din prahova

polar bear A scris:

"indica cu 1-1,5 grade mai mult decat cel cu alcool si nu inteleg de ce"
poate intr-un loc apa este mai calda cu un grad decat in celalalt capat.

ambele sunt in acelasi loc,dar nu asta e pb mea acum
sa revenim asupra problemei pe care o am
se pare ca avanseaza foarte repede la majoritatea pestilor incepe sa se decoloreze coada de la capat spre corp,la unii incepe sa apara puncte mai decolorate pe coada,care apoi o sa devina gauri
sa fie intradevar finrot?
help me pls

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

Re: salut,sunt marius din prahova

Si pestii produc co2 iar tu neavand foarte multe plante in acvariu probabil e de ajuns. Legat de boala miar fi placut sa te pot ajuta dar nu am prea multa experienta in "doctoricirea" pestilor sad poate te ajuta putina sare big_smile.

Fii natural !

59

Re: salut,sunt marius din prahova

http://www.aboutfishonline.com/articles/finrot.html

Salut!
Pe link-ul de mai sus iti explica ceea ce inseamna, fin rot.

Tie iti trebuie 3 linguri de sare neiodata pt. a incepe un tratament.
Inainte de orice faci un schimb de apa, 25 - 30 %.
Apoi, topesti sarea (cele 3 linguri) in apa de acvariu, sau apa declorinata.
Adaugi sarea treptat in decurs de cateva ore. Niciodata brusc.

In solutia salina se tin pestii cam 3 -4 zile. Daca nu le trece, schimbi iar 30% din apa si incepi tratamentul cu antibiotic.

Fiindca la noi nu se gasesc antibioticele mentionate in articolul pe care ti l-am pus mai sus, poti cumpara Sera baktopur sau JBL Furanol cum a zis si Avatar. Fiecare produs are instructiuni de folosire, care trebuiesc respectate cu strictete.

Pacat ca va trebui sa faci tratamentul in acvariul cu toti pestii din moment ce toti sunt afectati.
Nu dispera, e posibil sa treaca si numai cu sare. Plantele nu vor suferi atat de la sare cat mai repede de la antibiotic, asa ca merita sa incerci.
Bafta!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

60

Re: salut,sunt marius din prahova

am o noua problema..timp de 12 ore nu am avut curent electric din cauza vremei de aseara
m-am trezit astazi si cand am fost la acvariu,toti pestii stateau..unii pe pietris,altii pe plante,altii stateau cu burta in sus si incercau sa inoate si nu intelegeam de ce
cand m-am uitat la termometru,am crezut ca imi vine rau...10 grade avea apa
intrasem in panica,nu stiam ce sa fac,am luat repede apa care o aveam in vas pentru schimbul saptamanal,am incalzit-o la 25 de grade si am adaugat pestii
cat de cat si-au revenit,nu mai stau amortiti inoata acum,dar unul a murit,cel care s-a imbolnavit primul de finrot,probabil era si slabit din cauza bolii
a revenit curentul de o jumatate de ora si am pus toate aparatele in functiune
acum astept sa se incalzeasca apa
ce ziceti sa iau apa din acvariu sa o incalzesc separat ca sa creasca temperatura mai repede in acvariu?
cu incalzitoarele pe care le am cred ca o sa ajunga la 25 de grade in cateva ore

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!