1 Editat de KATANA (2013-07-05 23:14)

Subiect: APA ALBICIOASA

Buna seara oameni buni, am un acvariu de 112 litri si este populat cu 2 scalari, 2 xipho, 2 cory, 2 gupy si 2 guramy, de 1-2 zile am impresia ca este cam albicioasa apa si putin tulbure din cauza asta, mentionez ca am un filtru AQUAEL FILTRU INTERN UNI 1000

Prezentare
Filtru intern pentru acvarii de apă dulce. Poziţia orizontală a rotorului permite curăţarea lui fără a fi necesară
demontarea întregului filtru din acvariu. Ideal pentru aqua terarii şi terarii cu ţestoase cu coloană mică de apă - poate funcţiona şi în poziţie orizontală. Cartuşul filtrant conţine 2 dispozitive cu material filtrant/burete ce pot fi curăţate alternativ pentru a evita distrugerea coloniilor de bacterii benefi ce.
Caracteristici tehnice:
- capacitate acvariu 250-350l
- debit apă reglabil max.1000l/h
- sistem de direcţionare a jetului de apă
- dispozitiv reglabil pentru oxigenarea apei
- putere 10.9w
- material filtrant burete + cartuş cu material ceramic pentru filtrare biologică

asta sa nu mai cautati si sa va fie mai usor

Le dau sa manance de 2 ori pe zi, dimineata larve rosii congelate si dupa ora 16 le dau artemia conngelata.

Urmeaza sa iau un filtru extern dar sa fac rost de banuti, as opta pt un filtru extern de la ATMAN...recomandati asa ceva?nm...asa este?

0730697654

APE LIMPEZI TUTUROR VA DORESC

2

Re: APA ALBICIOASA

problema este ca acvariul nu este inca ciclat,si tu deja ai bagat pestii in el si le mai dai de mancare si congelate
eu as renunta la mancare congelata si le-as da numai uscaturi(tetra discus sau altele),probabil doar o data pe zi,pentru ca in perioada asta o sa iti creasca foarte mult no2-no3-nh4.dupa ce o sa se reealizeze ciclare poti sa incepi sa le dai iar congelate(artemia e slaba in proteine)
sa faci schimburi de apa la saptamana cate 30-40%,eu as schimba de 2 ori pe saptamana 15-20%(mai sigur pe pestisori).
treaba cu filtrul extern e bine sa o grabesti cat poti de mult,pacat ca nu ai putut rezolva cu acela pe care il ai.
iar referitor la apa albicioasa asa se intampla de obicei pana se cicleaza acvariul,in 2-3 saptamani cel mult o sa ti se limpezeasca apa,insa ciclarea e posibil sa dureze mult mai mult,mai ales daca faci schimburi de apa mai dese(recomandate pt pesti)
citeste si tu mai multe despre ciclare si o sa afli multe raspunsuri acolo

Re: APA ALBICIOASA

Apa albiciosa apare pe timpul ciclarii, dar poate aparea si in acvarii ciclate ca urmare a maririi intensitatii (sau a duratei ) iluminarii, cand sunt adaugati pesti noi...oricum este tare legata de filtrarea biologica insuficienta.

4

Re: APA ALBICIOASA

este limpede acum  :sok

0730697654

APE LIMPEZI TUTUROR VA DORESC

5

Re: APA ALBICIOASA

dar nu-i si ciclata :sok

Re: APA ALBICIOASA

octavian A scris:

(artemia e slaba in proteine)

   Octavian, unde ai citit asa ceva? :omfg

7

Re: APA ALBICIOASA

De pe forumuri,nu mai stiu exact dar pot sa caut exact si sa detaliez.daca ai de spus ceva referitor la afirmatia mea spune-o direct

8

Re: APA ALBICIOASA

Probabil se referea la ce scrie in acest articol (continut proteic 63%)

Re: APA ALBICIOASA

octavian A scris:

daca ai de spus ceva referitor la afirmatia mea spune-o direct

   Ce sa mai spun direct, de cate ori spui ceva, scoti si cate o maimuțică big_smile ... cred ca ai citit tu undeva ca la 48 ore de la eclozarea naupliilor de Artemia salina valoarea lor nutritiva scade la jumatate, dar asta nu inseamna ca nauplii gata eclozati nu sunt hranitori si plini de proteine.
   Iti atasez si o lista cu calitatile nutritive ale artemiei.

10

Re: APA ALBICIOASA

chestia asta ramane sa o studiez mai bine.
chiar am cautat si azi,dupa ce am scris,prin diferite discutii si am gasit ca artemia(matura cred) are 5% proteine.acum cu articolul respectiv si cu poza ta chiar o sa ma pun sa studiez mai atent.

Re: APA ALBICIOASA

Buna . Am cumparat in acvariu de 60 L . Aquel cu tot cu filtru aquel si incalzitor . Am 20 de pesti. Neobișnuiți ,zebre ,platy,scalari,guppy,si un sanitar. Totul a fost in regula pana la prima schimbare a apei . Sa făcut apa albicioasă si ca si cum as avea niste fum in acvariu . Am schimbat apa doar parțial . Punând picături in apa care am schimbat-o . Picături de la biotopol. Ce pot sa fac sa scap de apa albicioasă ? Sunt începătoare va rog daca puteți sa ma ajutați cu niste sfaturi . Va voi atașa si poza cu acvariul .