1 Editat de radulary (2013-08-11 21:43)

Subiect: Stie cineva?

Am valorile astea la un acvariu plantat la patru zile dupa schimbul de apa.

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

2

Re: Stie cineva?

Din cate stiu eu, po4 poti sa il ai linistit in jur de 2 fara nicio problema. despre fe nu stiu.

3 Editat de radulary (2013-08-01 22:59)

Re: Stie cineva?

Stie cineva ce valori ar fi bune? Eu am Fe 0,4 si Po4 0,5. teste picatura de la jbl  poate conteaza.

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

Re: Stie cineva?

ce valori ar fi bune pentru ce? da si tu mai multe detalii, daca vrei un raspuns clar. ce lumina ai la ce volum de apa? ai CO2 gazos? ce Ph ai? cum/cu ce fertilizezi? eu am PO4 2 ppm la 0,5W/l cu neoane Aqua Medic cu reflectoare si CO2 gazos cu Ph 6,8

Pescar hoinar

5

Re: Stie cineva?

Acvariu 200l litri ,4 neoane osram doua 39w 865 si doua 30w 830 cu reflectoare jbl,iluminez 1/7/1 h ,adica 1 ora cu doua neoane ,7h cu toate 4 si o ora cu doua...fara pauza,temperatura 25 grade permanent, butelie co2 ,reactor extern,ph controller ,Ph 6,8. micro si macro cate 5 ml zilnic,easy life carbo 5 ml zilnic,easy life profito 20 ml la shimbul de apa saptamanal(60 litri), plant nutrition 10 ml saptamanal....mai am easylife fosfo si nitro pe care nu le-am folosit niciodata.....Pun si o poza cu acvariu ca nu-mi dau seama daca e slab,mediu sau bine plantat. Astept sugesti sfaturi.Multumesc.

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

6 Editat de LupuMoralist (2013-08-09 12:55)

Re: Stie cineva?

felicitari, ai un acvariu frumos. acvariul e bine plantat. incearca sa cresti aditia de PO4 treptat (Easy Life Fosfo). eu pun 5ml/zi la 126l brut. incepi cu 1ml/zi in prima saptamana si poti sa cresti cu 1ml/saptamana.
ti-as recomanda sa nu amesteci liniile de fertilizare intre ele. adica, ori mergi pe micro si macro (sunt foarte bune) ori mergi pe Easy Life. la Easy Life trebuie sa pui cantitati mai mari, deoarece sunt mai diluate si dureaza mult pana iti echilibrezi acvariul, eu am trecut prin toate algele posibile

Pescar hoinar

7

Re: Stie cineva?

Am sa iau foc si-l sparg cu ciocanu..fertilizez zilnic micro si macro ,Fe 0,4 Po4 0,4 NO3 25mg/l,si ca sa cresc po4 am inceput sa adaug si easy fosfo...si in loc sa creasca PO4, scade..si binenteles apare si BBA..ceva sfaturi?

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

Re: Stie cineva?

Nu-l sparge . Il iau eu daca doresti smile.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

9

Re: Stie cineva?

Bine ai venit Mariane ...te astept pe la mine ca sunt fiert.

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

Re: Stie cineva?

Iar te crizezi pentru nimic. Avaristica nu e o stiinta ca matematica smile. Las ca rezolvam.

Vorbim zilele astea la telefon.

Spor.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

11

Re: Stie cineva?

Cineva spunea ca pentru a avea un avariu fara alge sa incerci ca raportul NO3 - PO4 sa fie 10:1...ori eu sunt departe de valorile astea.

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

Re: Stie cineva?

Si marmota invelea ciocolata smile.
Regula numarul 1, nu tot ceea ce se agseste pe net este adevarat sau testat.
Treaba cu raporturile mi se pare irelevanta.
Un acvariu fara alge, este un acvariu curat, cu o crestere rapida a plantelor.

Ceva alge acolo, nu-s bai atata timp cat nu devin invazive.
GDA si GSA nu le consider alge atata timp cat stau doar pe geam si nu se dezvolta in cantitati mari.

Tu experimenteaza cu acvariul tau si nu te mai baza pe toate informatiile de pe net.


Spor.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

13

Re: Stie cineva?

Ce usor o spui tu...treaba e ca eu nu am pe geam ,eu fac alge pe substrat si pe cateva frunze (trebuie sa te uiti atent)....ideea e ca nu as vrea sa mai fac deloc.

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

Re: Stie cineva?

Prefer sa le vad live smile.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

15

Re: Stie cineva?

Astazi am facut testele (inainte de schimbul de apa ) si aratau cam asa....

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

16 Editat de radulary (2013-08-11 13:56)

Re: Stie cineva?

Mentionez ca am un acvariu plantat de 200l populat cu 20 neoni si creveti ,nu hranesc excesiv,schimb 60 litri saptamanal, fertilizez zilnic micro si macro cate 5 ml......de unde no3 50 mg/l ? si cum cresc po4?  :omfg

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

17

Re: Stie cineva?

Am schimbat 60 litri apa ,aspirat substrat,am adunat toate frunzele moarte,NO3 a scazut dupa schimb la 25 mg/l...cred ca am sa fac doua schimburi saptamanale ,unu duminica unu miercuri. Ce parere aveti?

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

Re: Stie cineva?

Nu cred ca-i ciclat acvariul, din cauza asta no3 mare...

19 Editat de radulary (2013-08-12 01:37)

Re: Stie cineva?

Sa fie oare asta ultima faza a ciclarii cand , NO2 scade si NO3 creste ? :omfg

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

Re: Stie cineva?

Da. La sfarsitul ciclarii NO2 tinde catre 0 si NO3 undeva la 100 ppm