21

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

radulary A scris:

vulcanit

   Vulcanit este produs de firma Hobby, nu de Aqua Medic.

22

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Daca erai mai atent eu am vorbit numai de vulcanit fara sa pomenesc de Aquamedic ,asa cum am discutat si de Manado , Dupla Ground. Iar la volcanitul de la aquamedic m-am gandit doar in postarea numarul 11 ,ulterior am ramas la vulcanitul meu :stupid

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

23 Editat de Ancistrus (2013-08-18 22:52)

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

radulary A scris:

Multumesc mult de oferta dar eu pe asta-l vreau de la aquamedic.. 
http://www.pepika.ro/21-Acvaristica/398~Pentru-plante/42-Substrat-AquaMedic-Volcanit-7-kg.html...

   Ca de obicei sunt foarte atent big_smile

Technics A scris:

Este incomparabila diferenta dintre manado si volcanit, dar sa nu scapi din vedere un amanunt important si anume ca cel putin deocamdata nu gasesti in Romania.

radulary A scris:

Daca nu-l gasesc aici fac comanda pe e-bay si tot iau.

24

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Exact ce am scris eu mai sus (dar tot nu ai inteles). Daca vrei sa ajuti spune-mi ce parere ai de incalzitorul substrat Dennerle ThermoTronic  si daca sub VUlCANIT sa mai pun ceva substrat nutritiv?

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

25 Editat de Ancistrus (2013-08-18 22:55)

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

radulary A scris:

Exact ce am scris eu mai sus (dar tot nu ai inteles). Daca vrei sa ajuti spune-mi ce parere ai de incalzitorul substrat Dennerle ThermoTronic  si daca sub VUlCANIT sa mai pun ceva substrat nutritiv?

   Daca ai fi citit tu cu atentie ce scrie pe Vulcanit, ai fi stiut ca spre deosebire de Volcanit este nutritiv big_smile
   Sincer, mi-am pierdut din nou interesul sa incerc sa te ajut, esti prea nervos pentru mine big_smile

26 Editat de radulary (2013-08-19 01:50)

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Discutiile cu tine derapeaza inevitabil spre dezastru ,ai tendinta de a ieşi în faţă ca găina pe grămadă sau ca paduchele in frunte. Vreau doar sa-mi vad de acvariul meu si de problemele mele. Sper ca esti capabil sa intelegi asta, iar pe viitor te rog sa nu-mi mai poluezi topicul cu remarcile tale inutile . Daca vrei sa ajuti o poti face aici, daca nu foloseste mesajele private sau cafeneaua . PS Nu sunt deloc nervos.

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

27

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Am venit din vacanta si a sosit si mobilierul pentru acvariu ,pun ceva poze .
Dimensiuni 1300x550x800mm. Ma apuc de montat prize si neoane .Sunt multumit de cum arata.

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

28

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Am luat azi sticla si am lipit-o , in 2-3 zile-l finisez si mai pun ceva poze.

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

29

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Vad ca te-ai apucat de prostii, Radu... Imi place, acum nu mai ai nevoie decat de rabdare.  smile
Vis a vis de discutia referitoare la substrat, poti merge linistit si pe manado. Filtrele pe care intentionezi sa le pui nu il vor plimba prin acvariu. Mie,, personal, imi place si te vei obisnui repede sa lucrezi cu el.
Dar, asa cum spunea si Bogdan, va trebui sa uiti de magnetii pentru curatat geamul.

30

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Merci ,la capitolul rabdare stau prost...asta e trebuie sa astept 2 saptamani sa-si faca magia  siliconul DC , vis-a-vis de substrat am gasit spartura de roca vulcanica la un pret decent 130lei 20 kg granulatie 1-4mm .

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

31 Editat de radulary (2013-08-29 01:36)

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Dupa ceva ore de munca si lame de ras consumate, in haosul din magazia mea se naste un diamant ...mai am ceva retusuri...urmatoarele poze vor fi cu el peste 1,5 saptamani plin cu apa  :acv

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

32

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Lipiturile arata profi... inca o data, te invit la rabdare.  lol

33

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Intr-adevar lipiturile arata bine, spune-mi detalii unde, cine, etc a lipit acvariul ... in perioada imediat urmatoare vreau sa fac si eu unul asemanator si imi place cum arata lipiturile (fiind mai pretentios si vand sa arate foarte bine)
Eventual in PM.

34

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Ti-am trimis mesaj. :noroc

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Nu ai deloc stare.
Daca nu pui tu o poza arzi din interior catre exterior smile.

Ai pus bine intaritoarele.
L-ai intors de pe o parte pe alta sau ai folosit metoda cu proptele?

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

apuca-te de fumat ca alta sansa nu ai  :smoke  :smoke

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

37

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Nu l-am intors de pe o parte pe alta (ca nu am rabdare) am gasit proptelele de la acvariu de 1000 litri si le-am folosit. La sfarsitul saptamanii il pun pe o parte sa se usuce mai bine si sa lipesc autocolantul.
Dorine abia am reusit sa ma las....

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

38

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Atunci cand alegem sa investim niste bani intr-o pasiune pe care putini o inteleg, cred ca toti ar trebui sa fim pretentiosi,iar rezultatul final sa-i uimeasa si cei mai carcotasi dintre noi...acvariul l-am lipit impreuna cu Marian4232.

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

39

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Salut,
Imi place proiectul tau. M-am uitat si la pozele cu acvariul si suportul.

Am de facut o observatie ca o masura de precautie, care n-ar strica zic eu. Si anume legat de suport care estetic arata foarte bine: As face o modificare la piciorusele lui. Si anume as fi pus mai multe una la mana. Din cate vad acolo sunt 6. Eu as fi pus 8 si alea din mijloc le-as fi plasat fix sub cele 2 placi de pal verticale din interior. Astfel vor prelua foarte bine greutatea acvariului si nu va sta foarte tensionata placa de jos cu piciorusele puse pe mijloc intre cele 2 placi de pal verticale. O sa fie greutate mare si trebuie repartizata bine pe suport/picioruse.  Acum mai poti face ceva la ele. Dupa va fi greu/imposibil.

Sper ca o sa iei asta ca pe un sfat prietenesc, pentru ca asta e  :noroc

40

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Foarte buna observatia..am dat comanda de 8 picioare metalice reglabile de 100mm si m-am trezit cu 6 de plastic :omfg ....astept tamplarul de 1 saptamana sa-mi faca modificarea..

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.