161

Re: acvariul meu

parca ziceai ca ai bagat pana acum 1100 RON...multi bani serios pentru un acvariu asa de mic ...eu de aveam bani astia  faceam un acvariu de 350 de litri(vreo 240 ron ma costa sticla,silicon iara vreo 100 ron sa zicem,faceam un capac la comanda klumea iara vreo 300-400 ron ,un filtru intern de inceput la vreo 200 de ron si un incalzitor la 100 ron (si daca te chinui putin gasesti pe forumuri de vanzare la preturi mai bune echipamentele) si de restul banilor ma insuram lol:lol::lol:

162

Re: acvariul meu

teava? ce sa-i fac e de la mama ei nu o pot dezlipi! era acoperita dar am mai tuns plantele, in cateva zile nu se va mai vedea

163

Re: acvariul meu

Pune-i un dop verde!
smile
lol
lol
lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

164

Re: acvariul meu

frate fi atent aici:
-acvariu 350
-mopani 50
-plante 250
-co2+difuzor+test co2/ph 150
- masa acvariu 100
-ferilizatori 120
-teste apa 45
-mancare pesti 100
-neoane 90
-scule intretinere 200
-prize programabile 40
-prelungitoare, alte acareturi electrice 50
-carti reviste etc cca.250
total.....1200 si ceva ,asta daca vrei performanta! daca nu....uite o poza! ieftin ca braga tongue

165 Editat de Lucia (2010-03-09 19:10)

Re: acvariul meu

Banii astia ne omoara ...

Si atunci eu ce sa zic de costuri cand am dat pe acvariul de 258l, cu echipament 2100 ron?

Eu nu cred ca i-ar putea iesi lui Bogdivaio acvariul de 350l, cu 1100 ron.., dar ma rog, poate ca eu traiesc intr-o alta lume...

Exact cum ai descris si tu Paul.. nici nu vreau sa ma gandesc si la celelalte chestii cumparate... si culmea inca nu e OK... ar mai fi multe de facut..

Ce nu stiu nu ma afecteaza! lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

166 Editat de bogdivaio (2010-03-09 19:03)

Re: acvariul meu

frate te inteleg dar crede-ma ca de banii aia poti face ce ti-am spus eu mai sus....pentru ca un prieten asa a si facut..si daca vreti dovada va pot si spune cine..ca doar are cont pe forum big_smile

si putem taia din lista ta urmatoarele care in opinia mea sunt bani aruncati pe fereastra...cartile 250 ron,scule intretinere 200 ron(la acvariul ala nu ai nevoie decat de un furtun resum si de un curatitor cu magnet..asta e undeva la 50 de lei)...mopani 50 ron(faceam din vitza de vie care o gasesc in gradina)...de aici am economisit 400-450 de ron
Cu plantele doar sunt atatia care doneaza plante...iei de la ei,ai si tu prieteni iti mai dau si ei si pui de un acvariu semi plantat...daca vrei se poate face o treaba foarte buna si cu buget mai limitat

Dar daca ai de bagat bani e mult mai comod nu zic si eu la fel asa face big_smile

167

Re: acvariul meu

pelly67 A scris:

gasesti la nevertebrate.ro ! eu personal am dat la toti amicii, devenise o pacoste insa de cand l-am taiat la nivelul sub apa nu mai creset asa in disperare!

Pai asta este secretul la Nymphaea lotus (zenkeri): tai frunzele care tind sa se apropie de suprafata si urmatoarele frunze vor ramine mult mai aproape de fund. Nu este o regula in toate cazurile, dar da rezultate f. bune.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

168

Re: acvariul meu

bogdivaio A scris:

Dar daca ai de bagat bani e mult mai comod nu zic si eu la fel asa face big_smile

ahaha te-am prins......... lol

?

169 Editat de bogdivaio (2010-03-09 19:11)

Re: acvariul meu

kokos A scris:
bogdivaio A scris:

Dar daca ai de bagat bani e mult mai comod nu zic si eu la fel asa face big_smile

ahaha te-am prins......... lol

poi si normal...zi tu un om intreg la cap care alege munca in loc sa leneveasca..dar nu toti ne permitem big_smile

Sa fac si o gluma:

-Tati,tai vreau si eu un lamborghini ca a lui baiatu lu domnu Prigoana..
-Puisor,zice tatal...tati munceste,nu fura! lol

poate e putin exagerat dar ai prins tu ideea big_smile

170

Re: acvariul meu

sunt om cu tamplele carunte! mai vedea la rubrica donatii? eu in viata am fost de principiul...sunt prea sarac sa-mi iau lucruri ieftine!este posibil sa fiu injurat, dar decat sa-mi fac 50 de acvarii de rahat mai bine 2,3 sa oftezi in fata lor! ....spunea cineva pe aici, acvaristica nu este ceva obligatoriu, nu este un rau necesar, daca poti sa te ti la hat e bine daca nu te apuci de macrameuri! crezi ca nu am ce sa fac cu banii?....dar am o mica hiba, am fost,sunt si voi fi inebunit dupa acvaristica!
cum zicea si Lucia...ala de la vara de vreau sa-l fac ma duce la 3000 ron pe putin, asta daca vreau ceva de vis!...daca nu il scoatem si cu 500 ron plin de guppy tongue

171

Re: acvariul meu

scuze pt offtopic ---> sincer?!?!? ambele sunt obositoare, de cand cu aceasta criza si "statul" este parca mai obositor decat munca.....sa stai e mult mai costisitor uneori

?

172 Editat de bogdivaio (2010-03-09 19:22)

Re: acvariul meu

pelly67 A scris:

sunt om cu tamplele carunte! mai vedea la rubrica donatii? eu in viata am fost de principiul...sunt prea sarac sa-mi iau lucruri ieftine!este posibil sa fiu injurat, dar decat sa-mi fac 50 de acvarii de rahat mai bine 2,3 sa oftezi in fata lor! ....spunea cineva pe aici, acvaristica nu este ceva obligatoriu, nu este un rau necesar, daca poti sa te ti la hat e bine daca nu te apuci de macrameuri! crezi ca nu am ce sa fac cu banii?....dar am o mica hiba, am fost,sunt si voi fi inebunit dupa acvaristica!
cum zicea si Lucia...ala de la vara de vreau sa-l fac ma duce la 3000 ron pe putin, asta daca vreau ceva de vis!...daca nu il scoatem si cu 500 ron plin de guppy tongue

nu te contrazic..doar spuneam ca ies lucruri faine si din bani mai putin daca esti un bun manager
Acvaristica e un hobby si e total gresit sa crezi ca e si ieftin daca vrei sa ai ceva klumea

P.S.o sa-ti arat poze cu acvariul meu de 54 de litri bata-l norocu,peste o luna cand imi incep si mie plantele sa se dezvolte,ca acum deabia isi revin de la soc lol si abia de ieri am inceput fertilizarea lichida..in care am investit maxim 300 de ron,avand deja acvariul big_smile..

173

Re: acvariul meu

astea au fost investitiile de start, acum lucrurile evolueaza pe bani putini! in locul acelui acvariu cu 2 luni in urma statea un ghiveci, de aceea totul a fost scump!...ma intelegi desigur! insa vrei sa ai tot timpul ultimul cuvant!...hai zi  tongue

174

Re: acvariul meu

nu tin sa am ultimul cuvant..te intelg perfect...mai fiecare investeste cat il tine buzunarul sau in functie de cat de implicat e in acest "virus"...in ultima instanta,important e ca noua sa ne placa si sa fim multumiti de ce am realizat si daca mai atragi dupa sine si ceva laude eu zic ca e tot mai bine

Paul noi sa fim sanatosi si sa ne putem bucura de acvariile noastre!

P.S.mai da ce zgarcit sunt,zici ca vreau sa ajung cel mai bogat din cimitir lol

175 Editat de pelly67 (2010-03-09 21:06)

Re: acvariul meu

ai si tu dreptate!...eu personal am cam obosit de cand o caut! mi-am facut acest acvariu fiindca imi place frumosul ,imi place sa stau in fata acvariului si sa ma destind, sa vad ce ar mai fi de schimbat! aproape zilnic mai bag mana si mai misc cate ceva, nu am ajuns inca la satisfactia deplina. ma gandesc la cei de calibrul lui costi, radu etc care au minuni in casa si nu se pot opri din bricolat! eu ce sa mai zic, incerc sa pun pe picioare un colt de rai care sa placa vazului! imi creste inima cand vin amicii pe la mine si cateva minute bune toti se aseaza in fata acvariului si din....fantastic, minunat etc nu mai contenesc. de unii trebuie sa trag ca uita pentru ce au mai venit! ce sa mai zic de puradeii care vin cu parintii si dupa cateva minute trebuie sa le explic ca pestii inoata nu zboara..etc wink
cam asta este draga bogdivaio, de aceea renunt la 1 kil de portocale si mai iau o planta,sau la 10 l de benzina si mai iau cine stie ce. era o vorba pe vremuri...totul pentru front, totul pentru victorie!
astas eu! smile

176

Re: acvariul meu

mai sa sti ca si eu sunt la fel ca tine..zilnic il migalesc...am renuntat sa mai bag mana in acvariu si mi-am facut eu unstensile care sa ma ajute(sincer nu dau pe o penseta 50-60 de ron)..si eu cand trec pe langa un magazin de acvaristica nu pot sa ma abtin sa nu i-au cate ceva,fie el un nimic dar tot cumpar...prietena ma tot cearta iara dai banii pe pesti ! lol si eu zic pai nu am luat numai aia si aia lol...dar asta e partea frumoasa a acestui hobby ca nu te plictisesti niciodata..si deasta nu i inteleg pe cei ce au acvarii gata si au altii grija de ele,eu nu-i vad farmecul..vreau eu sa ma ocup de toate cele,doar "asta visez,asta pictez" lol

Am zis ca la vara daca am timp o sa ma apuc iara de un acvariu mai mare,ceva la 100L,40L,50h...cu asta mic e jale,nu prea poti face nimic:D

177

Re: acvariul meu

pelly67 A scris:

ca tocmai spuneai de CO2, tocmai a venit curierul cu "sculele" comandate tongue le-am montat si iata cum arata!

zezi ca in testul permanent de CO2 pentru o citire cat mai precisa trebuie sa pui apa cu un Kh-4 altfel,.......eroare ...

178 Editat de pelly67 (2010-03-10 01:05)

Re: acvariul meu

pai in instructiuni zice sa bag 1,5ml din acvariu, acolo kh =4 la ultima verificare, sper ca nu va da rateuri! ph insa este tot 7,2 nu vrea sa scada deloc! crezi ca e bine sa pun niste ph-?
pe gama de culori a testului sunt in bareme dar spre limita inferioara aproape de co2 cu-, de cand am pus reactorul co2 se sparge in bule extrem de fine, mult mai bine fata de piatra livrata cu sistemul initial, probabil va trebui sa mai treaca ceva timp sa vad niste rezultate mai bune!

179

Re: acvariul meu

Cum se poate folosi corect?
Testerul de CO2 este de fapt un tester de pH iar reactivul folosit este cel mai adesea albastrul de bromtimol. O intrebuitare corecta a lui, presupune NU folosirea apei din acvariu, asa cum recomanda producatorii, ci a unei solutii de apa distilata sau apa de osmoza inversa, adusa la un KH cunoscut, standard fiind kh=4, prin dizolvarea in ea a unei cantitati de carbonat sau bicarbonat. De exemplu, cel mai usor, se poate obtine o solutie de kh 4 folosind apa distilata si NaHCO3 (bicarbonat de sodiu).

Cum se face practic:
Se dizolva 6g bicarbonat de sodiu in 1 litru de apa de osmoza inversa sau apa distilata. Din solutia rezultata se iau 10ml si se amesteca, cu 490ml apa de RO sau apa distilata. Ar trebui sa rezulte 500ml solutie de kh=4 in care kh-ul este dat doar de bicarbonatul de sodiu si nimic altceva. Practic, intrucat habar nu am ce puritate are bicarbonatul de sodiu care se gaseste la alimentara, propun o solutie alternativa. In 500ml de apa de RO se pune bicarbonat de sodiu, cam cat se pune putina sare la o mancare care e deja un pic sarata. Adica putin, cat se prinde intre doua degete. Dupa dizolvare, cu un test de kh, se masoara kh-ul solutiei rezultate. Cel mai probabil va fi mai mare de 4. Se mai varsa putin din solutie, se pune deasupra apa distilata si se masoara din nou kh-ul. Se face asta pana se ajunge la kh=4.  Eventual ultima data se face un test de kh de finete pentru a fi siguri ca sunteti cat mai aproape de kh=4.
In cotinuare se pregateste testerul de CO2 conform instructiunilor producatorului cu exceptia faptului ca nu se foloseste apa din acvariu ci solutia kh=4.

semnatura nu o pun eu pe acest articol , apartine altcuiva, nu pentru ca nu stiam asta , dar sincer din comoditate si lenea pe care o am in mine acum am ales varianta cea mai simpla.

180

Re: acvariul meu

Stiu de acest articol, l-am citit si eu acum ceva vreme...acum parerea mea strict personala e ca nu merita sa ma complic cu inca un laborator de teste chimice, cu solutii improvizate s.a.m.d cand o varianta alternativa foarte buna ar fi (chiar daca pare banal), sa observi reactiile pestilor, prea mult co2, pestii sunt high smile nu am avut probleme de niciun fel de cand injectez dioxidul de carbon in apa, testul permanet de la jbl este intradevar o solutie practica dar care nu iti va indica niciodata un ph exact, decat asa sa-ti faci o idee cam cat dioxid de carbon ai dizolvat in apa. Daca vrei teste exacte, nu te vei complica cu solutii alternative, iti vei achizitiona un ph controller care iti va indica mereu valoarea exacta smile
Repet, parerea mea, am citit destule articole, momentan folosesc testul permanent de la jbl iar pe viitor, probabil ca imi voi lua si un ph controller. Momentan nu este trecut pe lista mea de prioritati.