121

Re: acvariul meu

mna mai multe nu prea gasesti...ce sa zic...daca ai rezultate bune cu el o sa-mi cumpar si eu big_smile

122

Re: acvariul meu

nu prea stiu ce inseamna rezultate!...ti-am spus ,merge de 3 zile si nu vad nimic nou sub soare. acel pearling de care ziceai tu , la cate zile trebuie sa apara, si unde pe plante? ...scoate grup de 2...3 bule (potrivite ca marime), in serii scurte la interval de 2..3 secunde, aproximativ.

123 Editat de bogdivaio (2010-03-04 21:10)

Re: acvariul meu

cand zic rezultate ma refer la dezvoltarea plantelor si a sanatati lor...de exemplu ar trebui sa se dezvolte mai repede,sa aiba un verde mai pronuntat iar cele rosii la fel... o sa-ti dai seamna daca apar schimbari in mult mai bine

pearling-ul al trebui sa apara dimineata cand aprinzi lumina si ar trebui sa arate cam asa in functie de fiecare planta:
http://farm2.static.flickr.com/1425/1455275529_3e650ab408.jpg
http://www.mosswall.com/Picture/Plant/Riccia/riccia2.jpg


acum asteapta si tu o perioada de 2-3 saptamani sa vezi rezultatele,ca doar nu e o solutie hocus-pocus lol

124 Editat de pelly67 (2010-03-04 21:14)

Re: acvariul meu

da mai frate, stiam de astea dar la mine nu si-a dat inca drumul. despre plante merg super, fertilizez cu easy carbo+profit+PPS. cu co2 poate este prea devreme hmm
in dimineata cand voi vedea asa ceva in acvariu inseamna ca sunt acvarist smile

125

Re: acvariul meu

o sa vezi stai linistit...iti trebuie vreo 2-3 saptamni pana sa vezi efectele fertilizantilor si la co2 la fel...daca nici peste 1 luna sa zicem ca nu ai sa vezi efectul pearling inseamna ca sistemul de la jbl nu functioneaza pentru tine

eu am avut pearling in a-3-a zi de cand am montat sitemul cu butelie..probabil ca acestui sitem i i-a mai mult nefiind asa de bun

126

Re: acvariul meu

vezi ca pearling-ul se formeaza atunci cand plantele incep procesul de fotosinteza. si suna cam asa:
CO2 din belsug+lumina la fel + o ferilizare corespunzatoare in masa apei , daca plantele primesc gazul din belsug va trebui sa ai si lumini pe masura,ti-am mai spus si o mai repet , toate sunt legate una de cealalta ai sa i-ti dai seama in timp dupa multe experimente.

am inteles eu bine ?(sincer i-mi este greu de urmarit topicul tau ...) ai un sistem JBL BioCO2 ?
daca se confirma, atunci nu vei ajunge sa faci performanta cu el.. vrei intradevar plante crescute sanatos..?... vrei  pearling adevarat..? achizitionaza un sistem adevarat.

ca o mica paranteza o sa pun o poza cu cel mai frumos pearling pe care l-am obtinut eu in bazinul meu.

127

Re: acvariul meu

inca una si gata.

PS. pune toate detaliile acvariului tau , dar absolut tot.inclusiv schema de fertilizare. vom gasi o modalitate si sfaturi ajutatoare pentru tine.

128

Re: acvariul meu

ti-am trimis un mail destul de lung,,,,sa ai rabdare si sa-l citesti tongue

129

Re: acvariul meu

uite aici .... tongue

130

Re: acvariul meu

la decor nu am mai umblat, plantele in urma fertilizarii intense merg foarte bine! pestii de asemenea!
strang bani pentru proiectul din vara! tongue

131

Re: acvariul meu

...asta este cel mai mare crai in viata! lol

132

Re: acvariul meu

Uita ce mi-a spus un coleg de pe alt forum si eu zic ca merita incercat,cel putin eu am sa incerc.

Salut.
Am fost si eu o perioada foarte interesat de Optimat, prin prisma faptului ca am 2 maini stangi, nu m-am descurcat la bricolatul bombei.

In cautarile mele, am ajuns la o varianta pentru Optimat, care mi-a fost recomandata cu caldura aici pe forum, varianta care se numeste JBL Bio CO2 Vario. Costa de 2 ori mai mult decat Optimatul (~100ron), insa face treaba foarte buna. Sticla contine zahar+microorganisme (echivalentul zaharului cu gelatina din bomba), iar pliculetul contine echivalentul drojdiei. In specificatile lor scrie ca plicul iti ajunge pentru mai multe sticle..

Insa daca nu vrei sa dai banii pe sticla noua o data la 45 de zile, poti sa prepari compozitia de bomba in sticla JBL (ajustand bineinteles reteta pentru ca sticla are 1l)

Referitor la pret, da, este cu 50 ron mai scump ca Optimatul, insa economisesti pe partea cealalta. Recipientul de la Optimat nu-l poti folosi, fiind practic un spray, la JBL economisesti facand compozitia de bomba in aceeasi sticla, compozitie ce te costa 2-3 lei lunar, spre diferta de 25 (rezerva de la Tetra).

Si o mica atentionare, ca sa nu faci confuzie, produsul de care vorbesc este JBL Bio CO2 Vario, varianta cu reactor, mult mai eficienta, nu cea cu piatra de aer, a carei eficienta se apropie de zero.

Una peste alta, eu sunt foarte multumit de "bomba" JBL, iar in cazul in care nu poti sau n-ai chef sa-ti faci o bomba, aceasta isi face treaba si e mult mai buna decat Optimatul. Am tinut sa-mi exprim parerea pentru ca si eu am cerut-o la randul meu cand am vrut Optimat, m-am interesat in multe locuri si-am fost sfatuit spre acest produs, de care ma bucur acum.
Respect, Kin.

133 Editat de pelly67 (2010-03-09 14:39)

Re: acvariul meu

deja difuzorul de sticla e pe drum ca si testul de CO2, toate de la JBL, firma pentru care am tot respectul vis a vis de calitatea produselor. eu personal am devenit fan dupa ce in decursul unei saptamani am citit si vizualizat cam tot ce este pe acest site! pentru doritori il mai recomand inca odata cu cea  mai mare placere... http://www.jbl.de/?lang=en ....daca primeam de la ei un cent/postare imi faceam acvariu de o tona!  lol:lol::lol:

134

Re: acvariul meu

poi poate iti fac ei  o propunere de reperezentant vanzari:lol::lol::lol::lol:...mna ce sa zic LA MAI MARE! lol

135

Re: acvariul meu

da nu este exclusa varianta, mai ales ca la pensie am o roaba de timp! lol

136

Re: acvariul meu

eu mai am pana la pensionare..cel putin asa sper lol:lol:..si eu sunt mare fan JBL de 3 ani incoace sunt fidel lor si sunt foarte multumit de raportul calitate/pret

137

Re: acvariul meu

ca tocmai spuneai de CO2, tocmai a venit curierul cu "sculele" comandate tongue le-am montat si iata cum arata!

138

Re: acvariul meu

foarte tare frate...mai pe mine ma intereseaza red lotus-ul tau mai mult lol

139

Re: acvariul meu

difuzorul, montat in spate!

140

Re: acvariul meu

gasesti la nevertebrate.ro ! eu personal am dat la toti amicii, devenise o pacoste insa de cand l-am taiat la nivelul sub apa nu mai creset asa in disperare!