Re: Salut

O sa iau in calcul serios un filtru extern probabil de la Eheim. Am vazut feedback-uri bune pentru ele.

Dar pana atunci sunt curios se poate face dintru filtru intern numai cu filtrare mecanica ( perlon, burete) un filtru si cu filtrare bio?

De exemplus in interiorul filtrului intern sa pun mai multe medii filtrante: gen burete poros, burete mai fin, ceramica si in final perlon? Sau e inutil?

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

22

Re: Salut

alexmunteanu0587 A scris:

in interiorul filtrului intern sa pun mai multe medii filtrante: gen burete poros, burete mai fin, ceramica si in final perlon? Sau e inutil?

   Oarecum inutil, suprafata de filtrare este foarte mica! Poti introduce numai burete albastru, care va filtra mecanic+biologic, dar oricum este un filtru mic... chiar daca este recomandat pentru acvarii de 200 litri!

Re: Salut

cand am adus acvariul la mine am lasat substratul nemiscat, un deget de apa in el pentru ca erau si pestii si plantele in acvariu si sa nu moara pestii si 80 de litri din apa originala in bidoane de 20 de litri. Apa acvariului am repus-o in acvariu si am completat pana la restul cu apa statuta.  Crezi ca s-a deciclat total acvariul?

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

24

Re: Salut

Doar testele, sau "scarpinatul" pestilor, pot spune daca acvariul a fost, sau este ciclat smile

25 Editat de alexmunteanu0587 (2013-09-28 16:56)

Re: Salut

Ancistrus A scris:

Doar testele, sau "scarpinatul" pestilor, pot spune daca acvariul a fost, sau este ciclat smile

da ma duc acum sa-mi iau bureti pt filtru si sa vad ce testere gasesc. ms de help. Dar sunt sigur ca am o problema serioasa pt ca numai sanitarii cad victime. 3 in trei saptamani, din care unul imediat dupa mutare...  :fcry

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

Re: Salut

Si sa vedem testele

Amoniac 0,1
Nistrati 25
Nitriti 0
Clor 0
Duritatea apei intre 7
Ph 7,6
Carbonate Hardness 6

Si asta e tot. Intradevar un pic de amoniac. Stiu ca preferabil e 0 si limita e 0.3.

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

27

Re: Salut

alexmunteanu0587 A scris:

Amoniac 0,1

   Amoniac (NH3) sau amoniu (NH4)? Pentru ca la pH tau, daca ai facut teste de HN4 e si normal sa dea 0, amoniul apare pe test la pH sub 7.

alexmunteanu0587 A scris:

Nistrati 25

   Conform testului de nitrat/nitrit, pare un acvariu ciclat...

Re: Salut

Ancistrus A scris:
alexmunteanu0587 A scris:

Amoniac 0,1

   Amoniac (NH3) sau amoniu (NH4)? Pentru ca la pH tau, daca ai facut teste de HN4 e si normal sa dea 0, amoniul apare pe test la pH sub 7.

alexmunteanu0587 A scris:

Nistrati 25

   Conform testului de nitrat/nitrit, pare un acvariu ciclat...

Amoniacul mi-a iesit 0,1, nu amoniul.

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

Re: Salut

Buna din nou,

Pestii mei nu se mai freaca de substrat, sau foarte rar. Tind sa cred ca a fost fumul de tigara. Pentru ca invatam pt un super examen, fumam 1 pachet/zi cu geamul putin intredeschis.

In schimb mi-a murit un corydoras. Pur si simplu l-am gasit cu burta-n sus dimineata. Facand un calcul am constatat ca intr-o luna jumate de cand am acvariul mi-au murit numai sanitari. 1 Kuli, 1 cory alb, un hoplo si 1 alt cory. Ma sperie ca mi-au murit doar sanitari. Am refacut testele. Identice cu cele vechi si amoniacul 0. Care o fi cauza ma intreb

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

30

Re: Salut

Salut,

Imi dau si eu cu parerea... ca nu a zis nimeni ceva despre mancare.
Ce mancare le dai pestilor? Ca daca le dai decat fulgi poate aici este problema deceselor sanitarilor tai. Raman nemancati, din cauza ca nu apuca mancare..  Xipho sunt destul de "haplea" si mai ai si neonii ca pesti de mijloc si poate ca nu prea ajunge sau ajunge foarte putina  mancare jos, pe unde se hranesc sanitarii.
In cazul in care dieta pestilor consta numai in fulgi, incearca si cu granule care sa se scufunde mai repede si ai siguranta ca au mancat si sanitarii.

Am zis sa spun si asta ca oricat de simplu ar parea, este posibil sa fie chiar asta problema la tine.  :fok

31

Re: Salut

Deci mor doar pestii care stau pe substrat! Adica cei care sunt afectati de NH3... la nivelul substratului se produce amoniacul, adica unde sunt toate materialele in descompunere!
   Sigur ai facut test de "amoniac", adica NH3 si nu NH4?

Re: Salut

Ancistrus A scris:

Deci mor doar pestii care stau pe substrat! Adica cei care sunt afectati de NH3... la nivelul substratului se produce amoniacul, adica unde sunt toate materialele in descompunere!
   Sigur ai facut test de "amoniac", adica NH3 si nu NH4?

Da sigur am facut. O sa mai iau unul de la un coleg sa mai fac o data. Ce am observat este ca intradevar cory mei ii vad cu gura destul de deschisa, ceea ce nu e ok. Dar e oare posibil sa fie nivelul de amoniac atat de diferit la baza fata de sus? Adica sus 0 si jos 0,3.

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

Re: Salut

miloaleko A scris:

Salut,

Imi dau si eu cu parerea... ca nu a zis nimeni ceva despre mancare.
Ce mancare le dai pestilor? Ca daca le dai decat fulgi poate aici este problema deceselor sanitarilor tai. Raman nemancati, din cauza ca nu apuca mancare..  Xipho sunt destul de "haplea" si mai ai si neonii ca pesti de mijloc si poate ca nu prea ajunge sau ajunge foarte putina  mancare jos, pe unde se hranesc sanitarii.
In cazul in care dieta pestilor consta numai in fulgi, incearca si cu granule care sa se scufunde mai repede si ai siguranta ca au mancat si sanitarii.

Am zis sa spun si asta ca oricat de simplu ar parea, este posibil sa fie chiar asta problema la tine.  :fok

Sa stii ca nu m-am gandit la asta si este posbil sa ai dreptate. Cory si asa nu prea vad bine, mai mult misuna cand ajunge mancarea jos. Iar cei 4 xipho si destui de mari cat sa haleasca la gramada. De care granule imi sugerezi?

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

34

Re: Salut

Eu de pesti de acvariu morti de foame nu am auzit pana acum big_smile Ma refer la orice acvariu unde se da si hrana, de orice tip!

Re: Salut

Bine v-am regasit dragi colegi. Revin cu niste update-uri cu privire la acvariul meu. Din pacate nu am reusit inca sa imi iau un filtru extern. Momentan am cam ramas somer si astept zile mai insorite sa revin in forta cu un filtru extern.

Pana una alta am facut modificari in filtrul intern, unde am incercat acum 3 saptamani o combinatie de filtru mecanic cu ceva bio. Stiu o sa-mi sariti toti in cap ca efectul este 0. Si va dau dreptate, pentru ca nici eu nu cred ca are un efect. In interiorul filtrului meu resun am pun un cilindru de burete (nu stiu cat este de grosier sau fin) Buretele folosit este intre burete grosier si cel fin, mai mult spre fin decat grosier. in interiorul buretelui am folosit ceramica de la fluval. Iar inainte de intrarea catre rotorul flitrului am mai pus un buretel sa nu-mi traga nimic in motor. Stiu ca filtrarea bio presupune o trecere lenta prin mediul filtrant, ceea ce la mine se realizeaza doar partial cand buretele se mai murdareste si scade debitul considerabil.

O alta bucurie a fost descoperirea motivului mortii pestilor mei de fund. Aparent dupa ce am instrainat pestii xipho (2), platy leopard (2), 2 masculi de molly si vreo 20 de pui, nu m-am putut abtine si mi-am luat 1 cory, un partener pentru Raphael Catfish si un pui ancistrus.

Aparent pestii mei cory de umflau cu aer si incepeau sa pluteasca anapoda, nemaiavand echilibru. Acest fapt determina rasturnarea lor cu burta in sus si probabil, subliniez probabil moarte. Asa ca la primele simptome, am scos cory cel nou, l-am scuturat un pic in mancioc, a socs aerul, i-a scazut burtica si apoi l-am pus la loc. De atunci si-a revenit perfect, e vesel, jucaus si nu a mai avut probleme. Tind sa cred ca asta era motivul. Dar nu pot garanta.

De asemenea dupa ce am schimbat filtrul asa cum v-am explicat mai sus si nu am mai pus perlon, scarpinatul a incetat. Acum nu i-am mai vazut scarpinandu-se deloc.

Va voi atasa niste poze noi, de unde astept cele mai groaznice critici, ca asa e util pentru cine vrea sa evolueze.

De asemenea am 30 de puiuti din care 18 de guppy leopard si 12 de molly. smile

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

Re: Salut

Cateva poze

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

Re: Salut

2

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

Re: Salut

3

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

39 Editat de alexmunteanu0587 (2013-10-22 18:36)

Re: Salut

Acum revin si cu cateva intrebari:

1 Credeti ca firicele de pe Java moss sunt alge naspa? Dar cele de pe planta cu frunze lunguete? Daca da ce solutie imi sugerati? Lumina mea este 3 neoane de 18 W, nu se aprind decat toate 3 odata.

2. Java moss se prinde de substrat si fara gratarel sau doar cu gratarel.

Si ca o completare sa stiti ca particulele din apa sunt de oxigen, pentru ca iesirea de la filtru scoate oxigen foarte fin.
Elasticul de pe piatra este pentru Java moss sa stea fixat.
Si voi pune fundal negru imediat ce am di nero

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

40

Re: Salut

1. Pe planta mare par a fi alge...asa a inceput si la mine si ma napadisera alge de a trebuit sa dau reset dar asta pt ca am lipsit de acasa 3 sapt din cauza unor probleme medicale, dar daca ai grija nu cred ca vor fi probleme...colegii pot da sfaturi in privinta asta.
2. legat de cory, este posibil sa faca aerofagie, incearca sa mai diminuezi din debitul de aer de la filtru, eu l-as opri de tot dar.....

0730697654

APE LIMPEZI TUTUROR VA DORESC