Re: Salut

1 si eu m-am gandit ca e vb de alge, plus ca planta cu frunze mari a fost in calea jetului filtrului. Din ce am auzit aerisirea puternica  direct pe planta favorizeaza cresterea. Pot spune ca am perisori pe multe din plantele din acvariu. Sper sa nu se agraveze sau ceva. Oricum voi avea sub supraveghere permanent acvariul.

2. Stiu ca aerofagia e foarte des intalnita la pesti, dar nu cred ca e determinata de aerarea mea puternica. Daca eu opresc aerarea, in 15 minute pestii urca sa pape aer.

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

42

Re: Salut

alexmunteanu0587 A scris:

Daca eu opresc aerarea, in 15 minute pestii urca sa pape aer.

   Din cauza prezentei amoniacului in apa din acvariu, dar, daca spui ca amoniacul este 0 in testele de NH3...
   Deja am repetat asta cu NH3 de atatea ori, incat am inceput sa ma iau singur in serios lol

PS: Planta mare despre care spui ca are alge nici macar de acvariu nu este, este o Dracaena sanderiana sau popular Lucky Bamboo big_smile

43

Re: Salut

arata mai frumos in poza la ancistrus  :apl

e posibil asta sa fie una dintre cauze?

0730697654

APE LIMPEZI TUTUROR VA DORESC

44

Re: Salut

KATANA A scris:

e posibil asta sa fie una dintre cauze?

   Nu.

alexmunteanu0587 A scris:

Daca eu opresc aerarea, in 15 minute pestii urca sa pape aer.

   Am uitat sa te intreb: de ce opresti aerarea? Si la ce te referi cand spui "aerare", la pompa de aer?

Re: Salut

Daca gresesc va rog sa ma urecheati. Intr-un timp aveam o pompa de aer cu piatra pe 2 viteze si o tineam permanent deschisa la viteza mica. De asemenea filtrul meu intern resun are si sistem de aerare cu furtun afara. Deoarece ambele imi evaporau apa f repede (la o sapt trebuia sa completezi cu apa de 2 degete) asa ca acum vreo luna am zis sa nu mai folosesc ambele si sa las doar bolborosirea la filtru si sa opresc pompa.

Referitor la oprirea aerarii. Gand le dau de papa opream filtrul deci si aerarea, pestii mancau. iar apoi ma duceam pana in bucatarie sa fumez o tigara si uitam sa-i dau drumul. Cand ma intorceam ii vedeam pe sus ca mai stateau la aer, dar nu toti si nu disperati dupa aer. Eu am avut probleme cu amoniacul in vechiul acvariu si stiu cum cu e pestele cand e amoniac, Sta numai la suprafata fie ca e el de fund sau nu.

Iar referitor la planta, era deja in acvariu cand l-am cumparat si nu m-am gandit ca n-ar acvatica. Desi nu are dungile alea deschise, le voi scoate din acvariu preventiv. Va multumesc.

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

Re: Salut

Salut din nou. Revin la voi cu o intrebare?

Doresc sa imi pregatesc un covor de plante. Deja am inceput si reusit ceva. Ce am facut eu deja este un covor alcatuit din 3 dreptunghiuri (5/5 cm, x 2 + 10/5 cm) de plasa de plastic intre care am java moss. Deja mi-a iesit in multe parti moss-ul la vedere cam de 1 cm. Credeti ca in felul acesta voi putea face un covor care sa se extinda in partea din fata a acvariului?

1. Mie imi place Java, dar imi puteti sugera altceva mai frumos pentru covor?

2. De asemenea ma gandesc si la niste plante plutitoare. Am curenti mari la suprafata. Ar putea sa imi supravietuiasca asa? Ce plante mi-ati sugera?

3. Covorul de moss si plantele plutitoare mi-ar putea afecta serios chimia apei?

Va multumesc.

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

Re: Salut

nobody?

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."