1

Subiect: africani 375

salutare.....am proiectul acesta in cap de un an de zile dar nu au fost bani pt el...acum vreau sa incep sa il fac...vreau sadau comanda de sticla la cristal brad dimensiunile sunt 150x50x50....
intrebarea nr 1 ar fi daca trebuie sa fac si fund dublu iar a 2 as vrea sa nu cantuiesc geamul pt ca ma cost inca o data pretul geamului....daca poate cineva sa imi spuna diferentele dintre geam cantuit si necantuit

2

Re: africani 375

salut!
cred ca nu iti trebuie fund dublu, dar din ce am mai citit am observat ca la lungimea de 150cm (fata si spatele acvariului, unde exista posibilitatea curbarii geamului sub presiunea apei) ai nevoie de intarituri longitudinale.
iar aici este geamul cantuit http://www.acvariidevis.ro/forum/upload … 01_a_1.jpg

Re: africani 375

Geamul poti sa-l cantuesti si singur cu smirghel. Daca nu pui fund dublu, la marimea asta trebuie sa pui 4 intaritoare si jos. Sus trebuie intaritor transversal si pe mijlocul acvariului. bafta

4

Re: africani 375

am inteles multumesc....cat despre diferenta dintre cantuit m-am referit la avantaje si dezavantaje
despre fund dublu cred ca o sa fac e ok de 6 sau de 8?

5

Re: africani 375

cocos A scris:

am inteles multumesc....cat despre diferenta dintre cantuit m-am referit la avantaje si dezavantaje
despre fund dublu cred ca o sa fac e ok de 6 sau de 8?

cred ca singurul avantaj (in cazul in care pui capac acvariului) ramane faptul ca nu trebuie sa iti faci griji pentru accidentari/taieturi cand faci curatenie sau schimburi de apa. in cazul in care nu doresti capac, cred ca este mai estetic acvariul cantuit.
daca pui capac, poti sa faci singur cantuirea cu un smirghel (cum spune si laur_hunter07), decat ca nu va fi foarte estetic. ca si timp, cred ca intr-o ora il poti face.
succes cu proiectul!

6

Re: africani 375

Nu ai specificat un lucru esential... care este grosimea geamului acvariului ?

7 Editat de cocos (2013-11-01 16:09)

Re: africani 375

grosimea e de 10.....nu stiu a doua foaie pt fund de cat sa o comand

Re: africani 375

8 mm, este prea mica diferenta de pret de la 8 la 6mm, ca sa faci rabat.

9

Re: africani 375

dupa multe discutii despre cantuit am decis sa il cantuiesc singur sper sa nu am probleme la lipit cum spun unii.....si am  mai renuntat la 5 mm din h...adica o sa fie 150x50x45

10

Re: africani 375

5mm sau 5 cm ! NU se compara cantuite sticlei facuta manual , fata de firma.

11

Re: africani 375

5 cm ....nu se compara la aspect sau...si la rezistenta

12

Re: africani 375

aveti idee cate tuburi de silicon sa iau?

13 Editat de george.r (2013-11-04 23:06)

Re: africani 375

Apropo de lipirea cu silicon, era sa uit... sa pui banda adeziva din hartie pe toate lungimile unde o sa pui silicon, o sa iti fie mai usor la curatare.
Cat despre cantuirea facuta acasa sau cea de firma, cea de firma nu se compara ca si estetic cu cea facuta "de casa", iar despre rezistenta nu stiu daca afecteaza cu ceva. Mai multe detalii iti pot da cei cu experienta serioasa, mai ales cei cu acvarii mari construite acasa.
Succes cu proiectul si spor la treaba!

14

Re: africani 375

da...multumesc... tocmai de aceea am postat aici...am facut comanda de geam la cristal brad ...sper sa taie perfect sticla sa nu am probleme...pana atunci trebuie sa mai intaresc standul k cine l-a facut si-a batut joc de mine nu mai zic ca este si  ruda ....

15

Re: africani 375

in sfarsit l-am lipit...ideea e ca sunt cateva bule de aer si mie frica

16

Re: africani 375

Nu-i nici o problema daca nu sunt mari, iar pentru siguranta trage si cordon interior ;-)

Multi vad, putini cunosc !

17

Re: africani 375

da ..multumesc o sa ii trag si cordon ...sa astept sa se mai usuce sau sa ii trag acum?

Re: africani 375

salut , cat te-a costat sticla ? sau cat mai e metrul patrat de 10 mm ?

19

Re: africani 375

sal pai e 90 metru....m-a costat 280 sticla 150x50x45 si una de 8 pt fund dublu....si 20 intariturile
asta fara cantuit

20 Editat de cocos (2013-11-20 19:04)

Re: africani 375

salutare...astazi am umplut acvariul cu apa .....din pacate a cedat la o latura ..se pare ca nu s-a uscat bn siliconul desi are 10 zile...nu inteleg de ce...am lipit intaritoarele cu silicon transparent den braven si dupa 2 zile era tun...si cel negru de la dow corning nu s-a uscat dupa 10 zile....
ce pot sa ii mai fac acum?