Subiect: intrebare

azi noapte cred ca mi-a fatat o femela de molly silver in acvariul comun(cred pt ca nu mai are burta)...o am de la cineva(cica gestanta dar nu stia sigur de cand)...din acest moment nu am separat-o....problema este ca nu vad nici macar un pui in acvariu...cum pot stii sigur ce sa intamplat

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

2

Re: intrebare

katalin....daca nu ai puiet sa nu i fi mancat cumva cei mari
dar exista posibilitatea sa fie ascunsi puii in plante
uita te mai atent prin acvariu

Re: intrebare

ma uit dar nu vad nimic...cred ca de la fumul de aseara de la intalnire smile)

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

4

Re: intrebare

da da.... big_smile

Re: intrebare

sincer sa fiu nici nu stiu dupa ce trebuie sa ma uit..cat sunt de mici cum arata etc....

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

6

Re: intrebare

sunt mici , in jur la max 1 cm
unii sunt transparenti alti pot fi usor colorati

Re: intrebare

multumesc................din pacate sunt pa cred

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

8 Editat de mariuspopa69 (2013-11-03 01:04)

Re: intrebare

cred ca sunt si eliminati.... smile))))) cum naiba sa supravietuiasca in acvariu comun, doar prin minune sa mai scape catziva ascunsi printre plante. le bagam eu in fatatori si mai mancau din ei , dar la gramada...

Re: intrebare

am avut in fatatoare alta femela(una care era batuta de grup)...asta este am ratat momentul

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

10 Editat de katalin_razvan (2013-11-03 13:09)

Re: intrebare

va intreb....femela batuta de restul grupului o pot tine in alt acvariu cu un carasel 12CM si altul mai mic???/.....in acvariul ei isi ia bataie constant de la masculul de molly si alta femela...sunt 4 femele molly una galbena 2 negre.1 silver..singura care ia bataie este cea neagra despre care am scris mai sus

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: intrebare

In privinta puilor eu zic sa ai rabdare ca la un moment dat o sa te saturi de cati pui o sa ai. Viviparii sunt foarte prolifici, au o rata de inmultire foarte mare si ajungi repede sa ai un acvariu suprapopulat daca nu ii mai  raresti.
Cat despre femela batuta e bine sa o separi de alti pesti. Acestia o ataca deoarece este bolnava sau  slabita. Daca ai nu o ti in carantina o sa-ti imbolnaveasca toti pestii. Chiar daca nu are semne vizibile de boala, carantina este sfanta cand adaugi un peste nou in acvariu. Lucrul acesta il inveti de la alti acvaristi cu experienta sau pe propria ta piele.  :noroc

12 Editat de katalin_razvan (2013-11-03 15:03)

Re: intrebare

din pacate nu am unde sa o tin in carantina....ce pot face...am un bol(cub de beta)10x8x10.....?...poate supravietui in el???

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: intrebare

Poti folosi un pet de 5l taiat dar adaugi si o piatra de aer sau un filtru de burete cu piatra de aer conectate la o pompa de aer.

Re: intrebare

treaba interesanta este urmatoarea.....sunt aproape sigur ca una din cele doua femele de molly negre este mascul(inotatoarea anala seamana cu cele vazute pe net iin poze)de fapt nu o bate pe cealalta ci o curteaza

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: intrebare

Daca este un mascul este normal si este bine daca are un mic harem. :noroc

Re: intrebare

este ...are acea forma la inotatoare....dar sunt 2 masculi....si 3 femele....este ok??

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

17

Re: intrebare

e foarte bine

Re: intrebare

E bine.

Re: intrebare

eu tot am impresia ca ar mai trebui cel putin o femela

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.