Re: In sfarsit,inceputul...

Culmea e ca Blyxa da pui dupa pui...
Nu arata bine dar se inmulteste !!!

marian37

Re: In sfarsit,inceputul...

Trebuie scoasa si desfacuti puii, lasi maxim 2 la un loc, ii rupi radacina cam la 5-6 cm lungime si replantezi pentru ca altfel incepe sa se sufoce (frunzele mai vechi prind o culoare maronie) ala e momentul in care trebuie sa o raresti smile Bagi penseta inclinat pentru ca are tendinta sa iasa daca nu e bine plantata.

Re: In sfarsit,inceputul...

Oricum e aproape maro toata,credeam ca s-a dus,cand ea face pui acum...
Puii sunt pe tija,cum e la tenellus (asta o stiu cel mai bine,ca blyxa nu am mai avut ) si se tot intinde tija...
Cum fac,separ tija de planta mama,pe care o scot si o replantez,sau separ puii,acestia plantandu-i separat ???
Scuze,dar nu prea am inteles bine...
Cand ajung acasa o sa incerc sa fac o poza si sa o atasez aici...

marian37

Re: In sfarsit,inceputul...

Eu o scot toata, apoi rup puii si replantez. Nu e mare inginerie. Si daca nu are niciun fir de radacina in doua zile ii da

Re: In sfarsit,inceputul...

Asta e...
Si mai am o problema: frunzele de staurogine sunt mancate de parca ar fi muscat cineva cu pofta din ele,oare au lipsa de ce ???

marian37

Re: In sfarsit,inceputul...

Nimeni,nici un sfat ???

marian37

Re: In sfarsit,inceputul...

:smoke  :smoke  :smoke

marian37

Re: In sfarsit,inceputul...

Salut! Raspunsul la întrebarea ta este in primele 2 poze, pomacea este mare amator de plante. Daca vrei sa ai plante frumoase scapa de pomacea. Vezi ca si ancistrusii când se maresc servesc cu mare placere plantele in special cele tinere.  :noroc

Re: In sfarsit,inceputul...

smile)))))))))

Re: In sfarsit,inceputul...

Daaaaaaaaaaaaa,nu-i problema,ca scap.... Am pus LAMPA  big_smile  lol
Multumesc de luminare !!!

marian37

Re: In sfarsit,inceputul...

Nu este blyxa japonica...m-a indus in eroare in poza cu tot acvariul datorita formei frunzelor...dar dupa modul de inmultire sigur nu-i blyxa japonica, vorbesc de planta din primele doua poze.

Re: In sfarsit,inceputul...

Si atunci ce poate fi ????
Pt. tenellus e prea mare,m-am gandit si la asta....

marian37

Re: In sfarsit,inceputul...

Cred ca-i vallisnerie ceva...nu-mi dau seama... si oricum nu stiu toate speciile de plante din acvaristica de apa dulce  smile

Re: In sfarsit,inceputul...

Cam asa arata in momentul de fata...
Ma chinui cu ce am....
Maine sper sa am timp si sa-i caut un nou look,daca aveti idei de aranjare sunt bine venite !!!

marian37

Re: In sfarsit,inceputul...

Pune toata rotundifolia in dreapta si incerca sa faci o tufa mai compacta. In rest arata bine...chiar prea bine :noroc

76 Editat de elis (2014-01-21 14:45)

Re: In sfarsit,inceputul...

Salut !  Grupeaza-le  mai mult  pt a realiza peisaje deosebite pt ca ai cu ce plante sa faci asta .
Plante prin plan ,mijloc si fundal,pt ca la tine sunt prea amestecate si nu stii unde sa te uiti ,altele nu se vad...  Cum ai zis si tu....Salbatic
Sa alegi punctul de focalizare  in acvariu.......bla,bla,bla. ^:)^
Spor la treaba!

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

Re: In sfarsit,inceputul...

Multumesc pentru incurajari !!!
Sincer nu sunt prea multumit de cum arata,buturuga as vrea sa o tai in doua,fiecare bucata rezultata,pusa in colturi spate pentru ca momentan imi pare ca ocupa mult spatiu pe care nu il pot utiliza,acvariul fiind si asa mic...
Rotalele parca incep sa arate cu ce ar trebui sa arate,macrandele vor sa iasa din moarte clinica....stauroginele cred ca le voi scoate pentru a face loc covorului de tripartita sau hm,sa vedem care castiga terenul  big_smile
Am urmat indicatia lui Minu si dozez PO4 seara,dupa stingerea luminii iar rezultatele se pare ca se vad din poze...
Problema mare acum este ca a inceput invazia de filamentoase,fapt pentru care am renuntat la tuburile de 21W si am inaltat lampa inprovizata la ~5-7 cm de luciul apei,pentru o dispersie mai buna a luminii.
Momentan fertilizez 1,5ml Profito,3ml Fe, 2ml PO4,NO3 mai rar,in functie de teste,cam la 2-3 zile 1ml....K nu am,e vreo problema ???

marian37

Re: In sfarsit,inceputul...

Aseara,in incercarea de reamenajare,am constatat ca substratul era atat de imbacsit,incat nu am mai avut ce face !!!
Deci,a urmat RESET !!!
Poze si comentarii zilele urmatoare...

marian37

Re: In sfarsit,inceputul...

floreamarian37 A scris:

Multumesc pentru incurajari !!!
Sincer nu sunt prea multumit de cum arata,buturuga as vrea sa o tai in doua,fiecare bucata rezultata,pusa in colturi spate pentru ca momentan imi pare ca ocupa mult spatiu pe care nu il pot utiliza,acvariul fiind si asa mic...
Rotalele parca incep sa arate cu ce ar trebui sa arate,macrandele vor sa iasa din moarte clinica....stauroginele cred ca le voi scoate pentru a face loc covorului de tripartita sau hm,sa vedem care castiga terenul  big_smile
Am urmat indicatia lui Minu si dozez PO4 seara,dupa stingerea luminii iar rezultatele se pare ca se vad din poze...
Problema mare acum este ca a inceput invazia de filamentoase,fapt pentru care am renuntat la tuburile de 21W si am inaltat lampa inprovizata la ~5-7 cm de luciul apei,pentru o dispersie mai buna a luminii.
Momentan fertilizez 1,5ml Profito,3ml Fe, 2ml PO4,NO3 mai rar,in functie de teste,cam la 2-3 zile 1ml....K nu am,e vreo problema ???

Pai eu cred ca de la no3 prea mare ti au aparut, nu de la lumina, renunta sa mai dozezi daca ai o valoare de 10-15. Pe mine m au pacalit betele, am luat test lichid si surprise, no3 era 40!!!

Re: In sfarsit,inceputul...

Pai am teste separate la toate,de la JBL ! Probabil ca si din cauza fluctuatiilor de NO3 or fi aparut,nu zic,pentru ca a tot variat intre 20 si 40,de aia am zis ca pun NO3 in functie de test...
Si oricum resetul nu l-am facut din cauza algelor,ci din cauza substratului prea imbacsit...
De aspirat,l-am aspirat saptamanal,chiar de 2 ori pe saptamana si tot degeaba...
Oricum am ajuns la concluzia ca este o mizerie si urmatorul lucru pe care il voi face,va fi sa trec pe Volcanit... Pana atunci ma mai chinui cu asta !!!

marian37