Re: In sfarsit,inceputul...

floreamarian37 A scris:

Pai am teste separate la toate,de la JBL ! Probabil ca si din cauza fluctuatiilor de NO3 or fi aparut,nu zic,pentru ca a tot variat intre 20 si 40,de aia am zis ca pun NO3 in functie de test...
Si oricum resetul nu l-am facut din cauza algelor,ci din cauza substratului prea imbacsit...
De aspirat,l-am aspirat saptamanal,chiar de 2 ori pe saptamana si tot degeaba...
Oricum am ajuns la concluzia ca este o mizerie si urmatorul lucru pe care il voi face,va fi sa trec pe Volcanit... Pana atunci ma mai chinui cu asta !!!

Eu nu aspir niciodata, nu e nevoie pt ca le dau putina mancare si nu fac mizerie. Sa nu te strofoci cu volcanitul, eu am bagat peste el niste pietris vulcanic de la jivulescu, e extraordinar de bun. Am plantat cuba in el de nu am avut treaba. Costa 60 un sac de 6kg.

Re: In sfarsit,inceputul...

Mananca saracii cand imi aduc aminte,de 2-3 ori pe saptamana,si atunci le numar grauntele  lol
De unde naiba atata mizerie,nu stiu.... Am renuntat pana si la melci !!!
M-i s-a parut mie ca ai schimbat ceva la substrat...
Oricum am in vedere si varianta lui Jivulescu,asta mai demult,pare rezonabila ca pret...
Multumesc de sugestie !!!

marian37

Re: In sfarsit,inceputul...

mariuspopa69 A scris:

Pe mine m au pacalit betele, am luat test lichid si surprise, no3 era 40!!!

Sigur te-au pacalit betele  :sevil ???

Re: In sfarsit,inceputul...

In urma resetului,iata ce a iesit...
Culmea e ca nu am probleme cu ciclarea,cel putin pana azi,NH4=0,NO2=0,025,in conditiile in care substratul a fost spalat temeinic,filtrul curatat si el (spalat buretii,inlocuit furtunele dar tinut oprit o perioada destul de mare,zic eu ),plus adaugat o cantitate de 5 litri Manado. Voi urmari in continuare parametrii apei,pentru evitarea unor neplaceri....
Astept pareri si critici....  big_smile
Si doua din preferatele mele:Didiplis si Rotundifolia.

marian37

85

Re: In sfarsit,inceputul...

Scuza-mi critica, desi sunt incepator, insa vad mult prea multe accesorii! Ma uit la acvariu, ma uit la acele plante minunate, dar cand ma uit in centrul acvariului vad doar echipamente si uit sa ma relaxez privind un colt de natura! In special, cararea aceea pe mijloc duce exact catre ele smile)
Eventual incearca sa le muti intr-o parte, sau sa le maschezi cu ceva...   roll

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.

Re: In sfarsit,inceputul...

Stiu,dar fara ele e cam greu,cu timpul vor fi inlocuite cu altele care sa nu se vada... Momentan isi fac treaba lor,dar promit ca la urmatoarele poze vor iesi din peisaj !!!
Astea au fost pe fuga,plus ca nici nu am talent la fotografiat (o fi aparatul de vina )  lol
Pt. viitor urmeaza sa repar tetratecul,adaugat un reactor CO2 extern pe el,dar cea mai mare durere la ora actuala este achizitionarea unui Eheim Skim 350...pt. a scapa de extractorul Ada  lol

marian37

Re: In sfarsit,inceputul...

wassupady A scris:

Scuza-mi critica, desi sunt incepator, insa vad mult prea multe accesorii! Ma uit la acvariu, ma uit la acele plante minunate, dar cand ma uit in centrul acvariului vad doar echipamente si uit sa ma relaxez privind un colt de natura! In special, cararea aceea pe mijloc duce exact catre ele smile)l
Eventual incearca sa le muti intr-o parte, sau sa le maschezi cu ceva...   roll

Lasa l ca a gresit smile))))))))

Re: In sfarsit,inceputul...

lol  lol  lol

marian37

89 Editat de mariuspopa69 (2014-01-31 03:02)

Re: In sfarsit,inceputul...

wassupady A scris:

Scuza-mi critica, desi sunt incepator, insa vad mult prea multe accesorii! Ma uit la acvariu, ma uit la acele plante minunate, dar cand ma uit in centrul acvariului vad doar echipamente si uit sa ma relaxez privind un colt de natura! In special, cararea aceea pe mijloc duce exact catre ele smile)l
Eventual incearca sa le muti intr-o parte, sau sa le maschezi cu ceva...   roll

Lasa l ca a gresit smile))))))))poftim, exact ce am postat la mine, cand ti am scris eu si cand a dublat , formidabil asa ceva yikes

90 Editat de mariuspopa69 (2014-01-31 03:01)

Re: In sfarsit,inceputul...

Bine ca am mai intrat iar aici ca sa constat ca mi sa dublat postul dupa 50 de minute aiurea!!!!!!ce se intampla????????

Re: In sfarsit,inceputul...

Stie cineva ce alga este asta (pe capatul radacinii) ???

marian37

Re: In sfarsit,inceputul...

floreamarian37 A scris:

Stie cineva ce alga este asta (pe capatul radacinii) ???

ti am spus ca mossul e pacatos, eu de prost crezi ca l am aruncat? Asta e doar inceputul, stai sa vezi ce frumoase se vor face, se incretesc...mai mare frumusetea smile))))))))))))

Re: In sfarsit,inceputul...

Asta e cand a aparut,acum e muuuult mai rau !!!!
E plin si se extinde....
Vreau sa stiu ce este si de la ce a aparut....
Asa ar insemna sa arunce toti mosurile,cum apar algele pe ele....
Oricum cred ca il arunc,ca nu cred ca-l mai scot la culoare,dar macar sa stiu cauza pentru a lua masurile necesare....

marian37

Re: In sfarsit,inceputul...

floreamarian37 A scris:

Asta e cand a aparut,acum e muuuult mai rau !!!!
E plin si se extinde....
Vreau sa stiu ce este si de la ce a aparut....
Asa ar insemna sa arunce toti mosurile,cum apar algele pe ele....
Oricum cred ca il arunc,ca nu cred ca-l mai scot la culoare,dar macar sa stiu cauza pentru a lua masurile necesare....

Eu nu mai dozez pps ca sa tin no3 in 10 si am scapat de ele. Cand le am facut aveam no3 40, ma pacaleau betele.

Re: In sfarsit,inceputul...

La mine NO3 e 5 si tot am facut....Impresia mea si din ce am mai citit este ca se fac de la NO2...care la mine a fost cam mereu 0,025.
NH4 e 0,deci banuiesc ca asta ar fi cauza...

marian37

Re: In sfarsit,inceputul...

Acesta este stadiul in care am putut sa ajung in momentul de fata...
Urmeaza un reset si bineinteles ,,Un nou inceput "
Ape limpezi !!!

marian37

Re: In sfarsit,inceputul...

poza

marian37

98

Re: In sfarsit,inceputul...

:apl

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

99

Re: In sfarsit,inceputul...

Imi plac acvariile plantate, sunt superbe. Dar acvariile plantate nu se potrivesc cu ce imi place mie, si anume ciclidele.

0771.496.835 Lucian

Re: In sfarsit,inceputul...

Si mie imi plac ciclidele,mai ales cele africane,dar sunt prea mari pentru gusturile mele si plus de asta,daca m-as reprofila,ar fi niste costuri suplimentare pe care nu m-i le permit momentan....
Dar cine stie... damblaua asta e mare si multi au cazut in ea !!!  lol

marian37