21

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

scoate coralu ca nu face bine

22

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

visiniu A scris:

Nu stiu ce sa spun despre acel mediu de filtrare biologica de la Aquael... nu am folosit niciodata si nici nu am auzit pareri. Oricum, cu siguranta e mai bun decat acele bile de plastic cu care a venit filtrul. Asadar, inlocuieste-le in totalitate si pune si Bactozym.


Dupa 6 zile de cand am spalat si rearanjat acvariul a inceput sa apara iar mazga aia albicioasa ! INEBUNESC !!!!!! De la ce sa fie????
Sa astept 3 saptamani sa vad ce se intampla sau nu are rost pentru ca o sa se imple acvariul iar de mazga asta albicioasa ca data trebuta?

23

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

Am ciclat iar acvariul.
Am schimbat bilele acelea de plastic din filtru Resun 2500 L cu BioCeraMax de la Aquael,am mai cumparat inca un filtru Resun 2500 L,deci acum in acvariu sunt 2x Resun 2500 L.
Am pus si cate o pastiluta de Bactozym de la Tetra in fiecare filtru si l-am lasat 3 saptamani timp in care am schimbat apa de 4 ori pana cand a inceput iar sa apara mazga aceea care de fapt am observat ca dupa un timp capata culoarea maronie si s-ar putea sa fie o specie de alge brune.
Am indepartat acele alge de pe ornamentele din plastic si am curatat unul dintre filtre deoarece nu mai scotea bule de oxigen.Cand l-am desfacut era plin de alge, o intreaga scarbosenie.L-am curatat si desfundat si l-am bagat inapoi in acvariu-functioneaza corespunzator !Pana sa il curat daca il ridicam cu un deget mai sus incepea iar sa scoata bule dar dupa un timp nu mai scotea si trebuia sa il ridic iar pana cand nu mai scotea nici astfel.
Acum au mai ramas acele alge doar pe sticla unde inca nu am curatat deoarece nu mi-a ajuns pompa de curatat si buretele cu magnet.
Acvariul a fost cat de cat mai curat fara de cum era.
Am mai cumparat o pisica care curata sticla si un sanitar Leopard pe care i-am pus langa cei 2 Jandarmi,1 Plecostomus si 2 Aymonieri.Pe acestia din urma i-am adus din carantina si i-am pus ca cobai la noul acvariu ciclat smile)
Dupa 4 zile cand am vazut ca totul este in regula am adus si restul pestilor ce au reusit sa supravietuiasca in carantina: 6 Zebre roz(au fost 10...),1 Molly(au fost 6),2 Guppy(au fost 8),2 Neoni(au fost 6).
Am asteptat 2 zile si deja algele incepeau sa apara iar asa ca am cumparat AlguMin de la Tetra.
Dupa 2 zile AlguMin si-a facut treaba si acvariul arata de un 8,5/10 la claritate.
A mai trecut o saptamana si deja incepeam sa cred ca am scapat de acele alge.
Intro dimineata cand am intrat in camera acvariului un sanitar Aymonieri era mort jos pe gresie,se invinetise(acvariul fiind de fapt o masuta de sticla are blatul detasabil si un loc de 4 cm de la blat pana la acavriu pentru a se aerisi a avut loc p-acolo printr-un miracol si a ajuns jos)...
In restul acvariului nimic schimbat.
A doua zi cand vin la acvariu incalzitorul probabil a avut o problema si temperatura apei a ajuns la 20 de grade si probabil din aceasta cauza pisica de curatat sticla am gasito moarta si capul il avea alb,in restul acvariului nimic schimbat.Intre timp incalzitorul si-a revenit si functioneaza.
Au aparut dupa 2 zile "mult asteptatele" alge brune IAR.
De aceasta de data asta am curata ambele filtre(cel vechi era mult mai mizerabil incat aproape nu mai scotea jetul de apa).
Dupa toate cele inpamplate in urmatoarea dimineata cand intru la acvariu 1 neon mic era jumatate cazut in acvariu(am 4 neoane subtiri 2 mici de 8W si 2 mari de 22W toate cu tenta albastru rece),noroc ca seara le opresc.L-am scos din apa si l-am pus la uscat sa vad daca mai este ok(pana acum am mai ars 3 lampi tot din aceasta cauza ca ua cazut in apa datorita bandei duble adezive cu care le-am prins de cadrul masutei,de fiekre data punand alta banda mai rezistenta).
De 2 zile au inceput algele brune sa dispara de pe sticla si apa este mult mai limpede.Am impresia ca au mai ramas doar cele de data trecuta de pe ornamente pe care nu le-am curatat.
Sa fie oare de la lumina mai slaba care este acum la acvariu (3 in loc de 4 neoane) sau pentru ca am curatat ambele filtre?...
Temperatura in acvariu este de 26-27 grade C iar la saptamana trebuie sa mai adaug 5-10 L de apa pentru ca scade nivelul.
Acum mai gandesc sa curat acvariul de toti "cacatii" la pesti si restul de alge de pe ornamente,sa curat si sticla dar asta cand or sa imi ajunga uneltele(cred ca dupa revelion).
Asta este acvariul meu momentan cu bune si rele,sper ca algele sunt pe duca si daca nu este asa cred ca ar putea sa fie din cauza  luminii sau pietrisului alb spartura de marmura-cuart pe care il am.Astea ar fi urmataorele schimbari daca se inmultesc iar algele...
O sa mai cumpar 2 pisici de sticla(se pot bate intre ele saca sunt 2 sau sunt pasnice?) si ince 3 sanitari nu stiu inca ce specie(ma gandeam la inca 3 Aymonieri dar am citit ca se bat daca sunt 2 pe un acvariu sub 200 L.
As mai dori daca are cineva de vanzare Guppy Blue Moscow vre-o 15 buc,zebre roz 20,7 Molly si 20 Neon.

Daca aveti si alte pareri sau sfaturi va ascult.

Va salut !

24

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

Salut
De vre-o 2 saptamani tot vad pestii ciufuliti la cozi,ba chiar am avut si cateva decese dar am zis ca asta e,se mai bat intre ei tinand cont ca am specii amestecate(Neoni,zebre,guppy,molly).Dar azi cand am ajuns la acvariu am vazut aproape toti Molly(14) ciufuliti nu numai la cozi unii dintre ei si pe spate si vre-o 3 guppy.Am intrebat pe cineva care se mai pricepe in acvaristica si mi-a spus ca nu se bat intre ei ci ca este o boala.O sa pun si poze cu cativa dintre ei.
Voi ce credeti,asa ar putea fii?Daca da cum pot trata boala asta.
Pentru ce ice vor intreba ce acvariu ce filtrare etc ii rog sa citeasca mai sus.
Multumesc.

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

Nu-s expert, dar te pot ajuta cu ceva sfaturi. Ai ,,n'' specii in acvariu, de ce nu ramai la 2, 3? Un banc de neoni , zebre, rasbora...se vede mai fain decat o amestecatura bizara, in plus, vor fi mai usor de tinut. Una e cand trebuie sa te imparti la parametri pe care le cer 7 specii si alta la doar 2. Altceva, decat sa cheltui bani pe o sumedenie de ,,chimicale'' si sa experimentezi, poate da Doamne-Doamne si merge....ofera niste banuti cuiva care se pricepe si are putin timp sa se ocupe de el. Vei avea un acvariu ok si vei invata practic de la unul mai experimentat. Mult noroc si ape limpezi!

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

Scuza-mi ignoranta! Ce este ,,pisica de curatat geamul''?  :omfg

27 Editat de MariusMinu (2014-03-07 13:00)

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

Salut. In afara de marimea acvariului si filtre mai conteaza si numarul de pesti  wink Cel putin e bine ca ne trimiti la lectura:

savfof A scris:

Pentru ce ice vor intreba ce acvariu ce filtrare etc ii rog sa citeasca mai sus.

Ne apucam de lectura si constatam ca apar din senin pesti (in special molly, dar cred ca mai avem si alte surpize). La capitolul asta m-ai bagat in ceata...sa recapitulam, pestii initial:

savfof A scris:

-am cumparat 2 jandarmi,1 sanitar plecostomus,inca 2 sanitari care spre rusinea mea nu le-am retinut numele,6 neon,5 zebra roz-portocali,5 molly

Dupa care unul dintre molly da coltul (raman 4 molly):

savfof A scris:

Azi la 24 ore de la schimbul celor 25 litri mi-a aparut ca o mazga albicioasa si un Molly l-am gasit mort.

dupa care ramane unul singur din cei 6 (care de fapt au fost 5 lol ):
   

savfof A scris:

am adus si restul pestilor ce au reusit sa supravietuiasca in carantina: 6 Zebre roz(au fost 10...),1 Molly(au fost 6),2 Guppy(au fost 8),2 Neoni(au fost 6).

Si dintr-o data,,, hopa....apar 14 molly:

savfof A scris:

).Dar azi cand am ajuns la acvariu am vazut aproape toti Molly(14)

Eu zic ca trebuie sa faci ceva actualizari la numarul de pesti/cat de des ii hranesti, etc. Am vaga presimtire ca ai mai luat intre timp molly si chiar ei sa fie purtatorii initiali ai bacteriei pe care o ai acum in acvariu.
Alga bruna este specifica acvariilor neciclate/prost iluminate (poate fi de vina calitatea sau cantitatea luminii). Depunerea albicioasa (acea mazga) apare de regula pe lemne. Cel mai bine ar fi sa pui o poza cu bazinul in starea actuala ca face cat o mie de cuvinte...

28

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

sefer jesirah A scris:

Scuza-mi ignoranta! Ce este ,,pisica de curatat geamul''?  :omfg

   Am vaga senzatie ca se refera la Ancistrus lol

29 Editat de sefer jesirah (2014-03-07 16:27)

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

Daca face si miau.... tongue
Mai lipseste pestele care toarce!

30 Editat de savfof (2014-03-08 14:51)

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

Ancistrus A scris:
sefer jesirah A scris:

Scuza-mi ignoranta! Ce este ,,pisica de curatat geamul''?  :omfg

   Am vaga senzatie ca se refera la Ancistrus lol

Nu cred ca nici tu si nici colegul de mai sus nu ati auzit de porecla pisica de acvariu(asta cred ca este pentru ca sigur numele stiintific nu este pisica de acvariu).Nu este Ancistrus,am avut si 3 din acei minunati sanitari dar si ei au murit...,erau cei mai harnici dintre toti(mai am un aymonieri,plecostomus si cu cori leopard).
Asa mi s-a spus in zoomania ca se numeste acel sanitar "pisica de acvariu" pentru ca seamana foarte mult cu pisica din ocean,are coada si la fel are acele aripioare,era foarte buna la curatat sticla,in special asta facea.
Era un negru-cafeniu cu puncte deschise,este imposibil sa nu cunoasteti specia mai ales voi cei mai batrani,dar daca cei din zoomania asa m-au invatat ca se numeste asa am dat si eu mai departe.

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

da exista@pisicade acvariu@ am vazut o si eu in Zoomania si in alte acvarii. Nu am retinut denumirea.

32

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

Sewellia lineolata :-)

33

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

savfof A scris:

Nu cred ca nici tu si nici colegul de mai sus nu ati auzit de porecla pisica de acvariu(asta cred ca este pentru ca sigur numele stiintific nu este pisica de acvariu).

   Mersi ca ne-ai luminat, mai ales detaliile care le-ai oferit... lol

savfof A scris:

Asa mi s-a spus in zoomania ca se numeste acel sanitar "pisica de acvariu" pentru ca seamana foarte mult cu pisica din ocean

   Exista asa ceva (stingray) si in acvaristica de apa dulce (Potamotrygon) dar tu sigur te referi la Sewellia sau Gastromyzon big_smile

34

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

MariusMinu A scris:

Salut. In afara de marimea acvariului si filtre mai conteaza si numarul de pesti  wink Cel putin e bine ca ne trimiti la lectura:

savfof A scris:

Pentru ce ice vor intreba ce acvariu ce filtrare etc ii rog sa citeasca mai sus.

Ne apucam de lectura si constatam ca apar din senin pesti (in special molly, dar cred ca mai avem si alte surpize). La capitolul asta m-ai bagat in ceata...sa recapitulam, pestii initial:

savfof A scris:

-am cumparat 2 jandarmi,1 sanitar plecostomus,inca 2 sanitari care spre rusinea mea nu le-am retinut numele,6 neon,5 zebra roz-portocali,5 molly

Dupa care unul dintre molly da coltul (raman 4 molly):

savfof A scris:

Azi la 24 ore de la schimbul celor 25 litri mi-a aparut ca o mazga albicioasa si un Molly l-am gasit mort.

dupa care ramane unul singur din cei 6 (care de fapt au fost 5 lol ):
   

savfof A scris:

am adus si restul pestilor ce au reusit sa supravietuiasca in carantina: 6 Zebre roz(au fost 10...),1 Molly(au fost 6),2 Guppy(au fost 8),2 Neoni(au fost 6).

Si dintr-o data,,, hopa....apar 14 molly:

savfof A scris:

).Dar azi cand am ajuns la acvariu am vazut aproape toti Molly(14)

Eu zic ca trebuie sa faci ceva actualizari la numarul de pesti/cat de des ii hranesti, etc. Am vaga presimtire ca ai mai luat intre timp molly si chiar ei sa fie purtatorii initiali ai bacteriei pe care o ai acum in acvariu.
Alga bruna este specifica acvariilor neciclate/prost iluminate (poate fi de vina calitatea sau cantitatea luminii). Depunerea albicioasa (acea mazga) apare de regula pe lemne. Cel mai bine ar fi sa pui o poza cu bazinul in starea actuala ca face cat o mie de cuvinte...

Intradevar intre timp am mai cumparat pesti pentru ca vroiam sa ajung la numarul de 60 pe care nu cred ca o sa il ating niciodata...
Inainte sa imi apara boala asta aveam urmatori pesti:
-14 Zebre roz
-16 Molly(pe acestia i-am luat intradevar de la cineva care ii nascuse si avea prea multi dar boala a aparut la aproximativ 1-1,5 luni de la cumaprare,deci nu cred ca erau bolnavi cand i-am luat)
-14 Guppy(cu coada galbena si Blue Moscow)
-5 Neon
-2 Jandarmi(cei mai mari si cei mai rezistenti)
-1 Aymonieri
-1 Plecostomus
-1 Cori Leopard
-3 Ancistrus

Posibilele me greseli:

-acvariul are 130 l,dar pentru ca am pus aprox 4 cm de pietris alb si nu pot sa il umplu pana sus din cauza neoanelor(sa nu ajunga apa la ele) are in el aprox 90-100 litri
-am pietris alb in acvariu(acum caut nisip dar tot alb,rescriu ca acvariul este intr-un salon si as vrea sa arate cat mai bine,daca cineva are de vanzare nisip alb dorec sa cumpar pentru a scapa de problema rezidurilor ascunse sub pietris)
-iluminat 2x22W si 1x8W (neoanele nu sunt de acvariu speciale,sunt prostii d-alea subtiri de 2 cm culoarea alb spre albastru,nu aveam loc sa pun neoane de acvariu pentru ca acelea sunt mai groase iar acvariu nu are capac,are un blat de sticla,neoanele care le am momentan sunt ascunse undeva pe marginea cadrului pentru a nu fi vazute si a nu deranja la ochi cand se priveste prin blatul de sticla,as dori sa le schimb sa pun neoane de acvariu dar nu stiu cum sa fac legaturile pentru curent si cum sa le pozitionez sub blatul de sticla detasabil)
-filtrare: initial am avut un Resun 1200L caruia i-am stricat robinetul de control al jetului si pentru ca oricum nu cred ca era suficient am mai cumparat inca unul identic.Pe cel care este mai nou si scoate si bule de aer functioneaza non-stop iar pe al doilea ii dau drumul doar din cand in cand pentru ca face valuri in acvariu f mari.In ele am pus bile ceramice de la Tetra parca sunt,carbuni si am mai lasat doar 4 bile din acelea de plastic cu care a venit filtrul.
-nu am plante naturare doar,9 plante din plastic si 2 bucati de mopan + 2 pietre negre
-incalzitor de 150 w si termometru Tetra de geam

Cam acesta este acvariul meu in momentul de fata.
Aseara am schimbat 30 litri de apa,am spalat toate plantele si bucatile de mopan,am aspirat pietrisul pana la fundul acvariului si am spalat 1 filtru iar rezervorul de la cel pe care nu il folosesc non-stop l-am pus la cel care sta non-stop(o sa il curat si pe celalalt rezervor dupa ce se fac bacteriile si in cel pe care l-am curatat aseara).
Am adaugat 7 linguri rase de sare in acvariu,1 pastila de Bactozym, cateva picaturi de albastru de metil si 20 ml clorinol JBL.

Am uitat sa va spun ca probabil inainte sa apara boala unul din Molly mi-a nascut si eu am vazut abia acum 6 zile cand puii incepusera sa creasca si ieseau dintre plante.Aseara i-am prins,7 au mai ramas, si i-am pus in separator.Ii iubesc la nebunie.

Acum dupa boala in acvariu mai am:
-12 zebre
-8 molly maturi + 7 pui
-10 guppy
-5 neoni(astia nu au nici o treaba cu boala)
-2 jandarmi
-plecostomus
-aymonieri
-cori leopard

Sper ca dupa curatenia de aseara si o sa repet schimburi de 30 litri de apa la 3 zile sa scap de boala.Voi ce spuneti?Sper sa nu fi deciclat acvariul.
Pe viitor vreau sa schimb filtrarea cu una externa(daca are cineva ceva de vanzare la pret rezonabil,sau ii dau cele 2 Resun + diferenta) si sa iau neoane de acvariu dar mai intai trebuie sa aflu cum sa ii fac conectarea la curent.

Ce ar trebui sa mai fac in plus de ce am facut pana acum pentru a evita bolile si a scapa de cea care o am acum?

Mai jos o sa pun cateva poze cu pesti bolnavi si cu acvariul(coralul l-am scos de acolo intre timp).

35

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

Ancistrus A scris:
savfof A scris:

Nu cred ca nici tu si nici colegul de mai sus nu ati auzit de porecla pisica de acvariu(asta cred ca este pentru ca sigur numele stiintific nu este pisica de acvariu).

   Mersi ca ne-ai luminat, mai ales detaliile care le-ai oferit... lol

savfof A scris:

Asa mi s-a spus in zoomania ca se numeste acel sanitar "pisica de acvariu" pentru ca seamana foarte mult cu pisica din ocean

   Exista asa ceva (stingray) si in acvaristica de apa dulce (Potamotrygon) dar tu sigur te referi la Sewellia sau Gastromyzon big_smile

Sincer acum pentru mine nu mai conteaza pentru ca oricum a murit de ceva timp...Poate pe viitor.

36

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

visiniu A scris:

Sewellia lineolata :-)

Intradevar asa arata si cea pe care am avuto eu,imi era foarte draga.Pentru cei ce nu stiu asta este pisica de acvariu de la Zoomania smile)

37

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

sefer jesirah A scris:

Nu-s expert, dar te pot ajuta cu ceva sfaturi. Ai ,,n'' specii in acvariu, de ce nu ramai la 2, 3? Un banc de neoni , zebre, rasbora...se vede mai fain decat o amestecatura bizara, in plus, vor fi mai usor de tinut. Una e cand trebuie sa te imparti la parametri pe care le cer 7 specii si alta la doar 2. Altceva, decat sa cheltui bani pe o sumedenie de ,,chimicale'' si sa experimentezi, poate da Doamne-Doamne si merge....ofera niste banuti cuiva care se pricepe si are putin timp sa se ocupe de el. Vei avea un acvariu ok si vei invata practic de la unul mai experimentat. Mult noroc si ape limpezi!

Initial vroiam doar Zebre roz pe urma am avur si Molly si imi palceau cum se vedeau cu constrastul.Guppy Blue Moscow am vrut de la inceput pt k imi place culoare si coada lor si bateau spre negru iar neonii i-am luat de la inceput si dak or sa moara ii scot si nu mai iau altii daca nu ii las in acvariu cat vor ei smile.Jandarmii i-am luat pt a avea grija sa nu se bata inte ei,asta am inteles ca este treaba lor,nu sunt sigur,sincer la ei as renunta pt ca sunt cei mai mari din acvariu si cei mai agitati si am impresia ca ii sperie pe unii dintre pesti(mai ales cand le dau sa manance)(au aprox 12 cm).

38

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

sefer jesirah A scris:

Nu-s expert, dar te pot ajuta cu ceva sfaturi. Ai ,,n'' specii in acvariu, de ce nu ramai la 2, 3? Un banc de neoni , zebre, rasbora...se vede mai fain decat o amestecatura bizara, in plus, vor fi mai usor de tinut. Una e cand trebuie sa te imparti la parametri pe care le cer 7 specii si alta la doar 2. Altceva, decat sa cheltui bani pe o sumedenie de ,,chimicale'' si sa experimentezi, poate da Doamne-Doamne si merge....ofera niste banuti cuiva care se pricepe si are putin timp sa se ocupe de el. Vei avea un acvariu ok si vei invata practic de la unul mai experimentat. Mult noroc si ape limpezi!

Initial vroiam doar Zebre roz pe urma am avur si Molly si imi palceau cum se vedeau cu constrastul.Guppy Blue Moscow am vrut de la inceput pt k imi place culoare si coada lor si bateau spre negru iar neonii i-am luat de la inceput si dak or sa moara ii scot si nu mai iau altii daca nu ii las in acvariu cat vor ei smile.Jandarmii i-am luat pt a avea grija sa nu se bata inte ei,asta am inteles ca este treaba lor,nu sunt sigur,sincer la ei as renunta pt ca sunt cei mai mari din acvariu si cei mai agitati si am impresia ca ii sperie pe unii dintre pesti(mai ales cand le dau sa manance)(au aprox 12 cm).

39

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

Sper ca pozele sa ajute si pe altii si sa afle ca asta este o boala nu se mananca pestii intre ei.
Eu nu am gasit nicaieri pe internet poze cu asa ceva si am tot crezut ca se bat intre ei,ba chiar 4 guppy care i-am crezut mai agresivi i-am mutat in alt acvariu unde bineinteles nu au creeat probleme si nu a avut loc nici un deces....

40 Editat de savfof (2014-03-08 19:33)

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

Despre cum si ce le dau sa manance:

-Am luat un bidon,cel mai mare de la JBL din Zoomania (nu stiu exact cat are),acela care are sistemul de click si nu trebuie sa te murdaresti pe mana(dar oricum le mai sfaram bobitele pentru ca unele mise par prea mari pentru neoni si zebre).Pe el scrie sa dau un click la 4-5 pesti care au intre 5-20 cm dar nu scrie ce fel de click(lung,scurt?)si mi se pare ca, curge mult dintr-un singur click asa ca la pestii care eu ii aveam la inceputul bolii dadeam 2 clickuri dimineata si 4-5 clickuri seara.

Am cautat pe internet de am innebunit dar nicaieri nu scrie CAT TREBUIE SA DAI DE MANCARE LA UN PESTE,ceva clar,o cantitate cat de cat lamuritoare.

Ba am citit ca un peste are stomacul cat ochiul lui asta ar insemna ca dintr-un singur click ar trebui sa le dau sa manance de 4 ori(am avut aprox 50 pesti,o bobita de mancare este cat ochiul unui peste si cad aprox 200 bobite la un click pana la fund),ba ca trebuie sa dau 1% din greutatea unui peste dar de unde gracu sa stiu eu ce greutate are un guppy cu aproximatie nu am gasit nicaieri pe net,sau un molly,sau un neon?Ba ca trebuie sa le dai cat mananca in 2-3 minute....Numai exemple deconcrete

Asa ca rog pe cineva care cunoaste sa imi spuna la 50 de pesti cata mancare trebuie sa dau?Un sfert de lingurita,jumatate.Aici vorbest de pestii mei(guppy,molly,neoni si zebre care aproximativ toti au aceeasi dimeniune mai putin neonii).

In afara de bobitele astea de la JBL mai am niste fulgi de la Tetra pentru colorit mai intens si din cand in cand mai le arunc si putini fulgi inainte sa le dau bobite(cand le dau si fulgi nu la mai dau 4-5 clickuri,de dau doar 2 sau 3).


Doamne cat am scris,sper ca cei 2 veterani care mi-au raspuns sa aiba rabdarea de fier sa citeasca si mai ales sa inteleaga ce poveste am spus aici.
Multumesc !