41 Editat de george.r (2014-03-08 19:52)

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

Parerea mea e ca daca mancarea ajunge pe fundul acvariului cu siguranta e multa... mai putin cazurile in care ai sanitari. Asa stiam si eu: stomacul este aproximativ egal cu ochiul, dar trebuie sa tii cont ca o bobita de mancare este uscata; daca faci un experiment simplu si o pui in putina apa o sa observi ca cel putin isi dubleaza volumul (ca sa nu zic ca isi mareste volumul si de 3-4 ori).
La mine... la 11 tetrazona in 126 L brut nu ajunge niciodata mancare pe substrat... decat daca le dau castravete sau dovlecel care e bucata mare (o felie).

P.S.: Ar trebui sa umplii pana sus acvariul. Din poze reiese ca acvariul respectiv este folosit si pe post de masa... ceea ce mie nu-mi pare deloc ok: stres la greu pentru pesti, mai ales daca e sa tinem cont ca este in camera de zi (se vede si o canapea acolo). In plus, nici nu poti observa pestii foarte bine decat daca stai in genunchi sa te rogi   :pls  :ang

42

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

savfof A scris:

Intradevar intre timp am mai cumparat pesti pentru ca vroiam sa ajung la numarul de 60 pe care nu cred ca o sa il ating niciodata...

savfof A scris:

acvariul are 130 l,dar pentru ca am pus aprox 4 cm de pietris alb si nu pot sa il umplu pana sus din cauza neoanelor(sa nu ajunga apa la ele) are in el aprox 90-100 litri

   Vai de capul meu... mama natura, unde esti? lol

savfof A scris:

Am adaugat 7 linguri rase de sare in acvariu,1 pastila de Bactozym, cateva picaturi de albastru de metil si 20 ml clorinol JBL.

   Pfoaaaai de viata lor...

savfof A scris:

Pentru cei ce nu stiu asta este pisica de acvariu de la Zoomania smile)

  lol

PS: Eu ma retrag sincer de pe acest topic... omul este un criminal in serie de pesti exotici! Sigur nu fac fata la asa ceva lol lol

43 Editat de savfof (2014-03-08 20:52)

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

Ancistrus A scris:
savfof A scris:

Intradevar intre timp am mai cumparat pesti pentru ca vroiam sa ajung la numarul de 60 pe care nu cred ca o sa il ating niciodata...

savfof A scris:

acvariul are 130 l,dar pentru ca am pus aprox 4 cm de pietris alb si nu pot sa il umplu pana sus din cauza neoanelor(sa nu ajunga apa la ele) are in el aprox 90-100 litri

   Vai de capul meu... mama natura, unde esti? lol

savfof A scris:

Am adaugat 7 linguri rase de sare in acvariu,1 pastila de Bactozym, cateva picaturi de albastru de metil si 20 ml clorinol JBL.

   Pfoaaaai de viata lor...

savfof A scris:

Pentru cei ce nu stiu asta este pisica de acvariu de la Zoomania smile)

  lol

PS: Eu ma retrag sincer de pe acest topic... omul este un criminal in serie de pesti exotici! Sigur nu fac fata la asa ceva lol lol

Din ce exprimari ai avut inteleg ca ai vrut sa fii ironic,afla ca te-ai facut inteles si nu cred ca asta era scopul postarilor de care aveam nevoie.

Am citit ca se poate pune 1 lingura de sare la 10 litri de apa,eu am pus 7 la 90-100 litri,care este problema?Tot de la mari site-uri am citit treaba asta si p-acolo lumea la fel este cu sfaturile ironice.
Ce o sa te faci in viata cand o sa ai nevoie de un sfat si o sa dai de oameni ca tine? Va vezi atunci distractie smile)

44

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

george.r A scris:

Parerea mea e ca daca mancarea ajunge pe fundul acvariului cu siguranta e multa... mai putin cazurile in care ai sanitari. Asa stiam si eu: stomacul este aproximativ egal cu ochiul, dar trebuie sa tii cont ca o bobita de mancare este uscata; daca faci un experiment simplu si o pui in putina apa o sa observi ca cel putin isi dubleaza volumul (ca sa nu zic ca isi mareste volumul si de 3-4 ori).
La mine... la 11 tetrazona in 126 L brut nu ajunge niciodata mancare pe substrat... decat daca le dau castravete sau dovlecel care e bucata mare (o felie).

P.S.: Ar trebui sa umplii pana sus acvariul. Din poze reiese ca acvariul respectiv este folosit si pe post de masa... ceea ce mie nu-mi pare deloc ok: stres la greu pentru pesti, mai ales daca e sa tinem cont ca este in camera de zi (se vede si o canapea acolo). In plus, nici nu poti observa pestii foarte bine decat daca stai in genunchi sa te rogi   :pls  :ang

Daca citeai mai atent aflai ca acvariul se afla intr-un salon in care intra maxim 5 persoane pe zi (nu toate in acelasi timp),am vrut un alt mode de relaxare pentru clienti si neavand spatiu sa il pun in perete sau in alta parte l-am incorporat intr-o masuta de sticla.Nu trebuie sa stai in genunchi pentru a privii pestii pentru ca,canapeaua este la o distanta optima care iti permite vizualizarea acvariului foarte bine.

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

Posibil columnaris sau ceva de genu'...cauza principala este calitatea proasta a apei. Hraneste pestii o data la doua zile...schimba apa la doua zile cate 25 %.

46 Editat de Faye (2014-03-10 19:19)

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

Te superi degeaba. Cu ironie sau blandete, daca ti se atrage atentia ca ai gresit, poate ar fi mai bine sa-ti focalizezi atentia pe indreptarea greselilor, decat sa incerci sa-ti indrepti orgoliul sifonat prin replici artagoase.

savfof A scris:

Am citit ca se poate pune 1 lingura de sare la 10 litri de apa,eu am pus 7 la 90-100 litri,care este problema?

Nu ai citit suficient. Nu toti pestii suporta sarea. De exemplu sanitarii sunt afectati negativ de prezenta sarii in apa.

savfof A scris:

...1 pastila de Bactozym, cateva picaturi de albastru de metil...

Din cate am mai citit si eu albastrul de metil este un dezinfectant, logica imi spune ca omoara bacteriile, deci nu anuleaza Bactozymul? Mai citeste. Noroc cu Google si forumurile de acvaristica.

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

In numele amaratilor de pestisori care mai traiesc, inca..
Doneaza-ne! Urgent! Si gaseste-ti alta preocupare/pasiune! Orice, dar fara vietati! Colectioneaza timbre, surprize, capace...dar nu suflete!
Nu-s ironic, nici zeflemist, nu-mi bat joc de tine! Incerc doar sa fiu realist!
Sper sa treci peste suparare si sa intelegi mesajul. O zi buna!
:pls  ^:)^

48

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

sefer jesirah A scris:

In numele amaratilor de pestisori care mai traiesc, inca..
Doneaza-ne! Urgent! Si gaseste-ti alta preocupare/pasiune! Orice, dar fara vietati! Colectioneaza timbre, surprize, capace...dar nu suflete!
Nu-s ironic, nici zeflemist, nu-mi bat joc de tine! Incerc doar sa fiu realist!
Sper sa treci peste suparare si sa intelegi mesajul. O zi buna!
:pls  ^:)^

Oare asta ti s-a sugerat si tie cand te-ai apucat si nu cunosteai mare lucrul in acvaristica?Sunt aici sa inteleg si sa vad unde am gresit.Daca erai asa cunoscator puteai sa dai un sfat nu sunt genul sa renunt usor oricat de greu mi-ar fi cum probabil esti tu cand ceva nu iti reuseste.

49

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

MariusMinu A scris:

Posibil columnaris sau ceva de genu'...cauza principala este calitatea proasta a apei. Hraneste pestii o data la doua zile...schimba apa la doua zile cate 25 %.

Am schimbat apa de 2 ori cate 30 de litri la 3 zile si urmeaza sa mai schimb iar 30 litri maine,timp in care am aspitat foarte bine si pietrisul de fiecare data.
Cred ca boala a aparut din cauza mancarii in exces depuse sub pietris si neschimbarea apei in proportie mai mare(doar completam cate 20 litri la saptamana,10 litri se evaporau si 10 litri scoteam prin ce aspiram).Acum nu am mai pus sare,doar Aquasafe.
Sunt in cautare de un filtru extern(poate imi puteti da cateva sfaturi care ar fi cel mai bun pentru acvariul meu de 100 litri brut,am gasit pe net JBL,Eheim si Tetratec.Ce sa aleg si ce model?Sa il iau nou sau nu este nici o problema daca il iau si folosit?).
As fi recunoscator daca mi-ati spune aproximativ in grame cata mancare sa dau la 30 de pesti(zebre,guppy,molly,neoni,jsandarmi si sanitari).
O sa fac o zi pauza la mancare pe saptamana,sper sa nu fie o greseala si asta.

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

Vad ca ai o problema cu mancarea la pesti :sevil cate grame? lol .
Uite cum faci: prima data dintr-o bucata de furtun iti faci un inel in care sa pui mancarea (sa nu se imprasie in tot bazinul), opresti filtrul (asta va fi semnalul pentru pesti ca urmeaza haleala wink ) cel putin asa se intampla la mine in bazin, cand opresc filtrul toti pestii vin in locul in care obisnuiesc sa pun inelul pentru mancare. Incepi cu mancare cat un varf de cutit (1,885 grame big_smile ). Pestii trebuie sa fie acolo, nu dai de mancare si ei umbla prin bazin...asta inseamna ca nu le este foame...Daca mananca tot mai pui inca atat (repeti pana vezi ca isi pierd interesul). Chiar esti hotarat sa ii tii o zi pe saptamana fara mancare? Este un progres...asa am inceput si eu...acum daca le dau de doua ori pe saptamana e bine lol recordul personal cu neonii doua saptamani fara mancare...sa vezi ce mancau baietii alge de mai mare dragul sa-i privesti...mai bine decat SAE, imi pare rau ca n-am facut un filmulet. Crezi ca in mediul lor mananca altceva? Le toarna cineva fulgi si granule zilnic (eventual ii numara inainte) lol Pe partea asta cu hranirea se cam exagereaza (este si cea mai ieftina varianta de a ne satisface dorinta personala si de a sti ca le-am asigurat conditii bune) 3 lei pe luna, dar macar traim fericiti cu gandul ca le-am dat mancare...Cand vine vorba de filtrare de calitate/teste de apa...etc o lasam mai moale ca ne frige la buzunar.  smile  smile
Referitor la filtru as merge pe jbl e 700 in care sa ai macar un sertar cu material pentru filtare biologica dedicat (siporax, matrix, supstrat pro, micromec, etc).

51 Editat de savfof (2014-03-12 20:31)

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

MariusMinu A scris:

Vad ca ai o problema cu mancarea la pesti :sevil cate grame? lol .
Uite cum faci: prima data dintr-o bucata de furtun iti faci un inel in care sa pui mancarea (sa nu se imprasie in tot bazinul), opresti filtrul (asta va fi semnalul pentru pesti ca urmeaza haleala wink ) cel putin asa se intampla la mine in bazin, cand opresc filtrul toti pestii vin in locul in care obisnuiesc sa pun inelul pentru mancare. Incepi cu mancare cat un varf de cutit (1,885 grame big_smile ). Pestii trebuie sa fie acolo, nu dai de mancare si ei umbla prin bazin...asta inseamna ca nu le este foame...Daca mananca tot mai pui inca atat (repeti pana vezi ca isi pierd interesul). Chiar esti hotarat sa ii tii o zi pe saptamana fara mancare? Este un progres...asa am inceput si eu...acum daca le dau de doua ori pe saptamana e bine lol recordul personal cu neonii doua saptamani fara mancare...sa vezi ce mancau baietii alge de mai mare dragul sa-i privesti...mai bine decat SAE, imi pare rau ca n-am facut un filmulet. Crezi ca in mediul lor mananca altceva? Le toarna cineva fulgi si granule zilnic (eventual ii numara inainte) lol Pe partea asta cu hranirea se cam exagereaza (este si cea mai ieftina varianta de a ne satisface dorinta personala si de a sti ca le-am asigurat conditii bune) 3 lei pe luna, dar macar traim fericiti cu gandul ca le-am dat mancare...Cand vine vorba de filtrare de calitate/teste de apa...etc o lasam mai moale ca ne frige la buzunar.  smile  smile
Referitor la filtru as merge pe jbl e 700 in care sa ai macar un sertar cu material pentru filtare biologica dedicat (siporax, matrix, supstrat pro, micromec, etc).

Tu ii cunosti mai bine,ai mai experimentat si ai vazut ca nu este nici o problema daca nu le dai de mancare o perioada dar mie mi-a fost frica pentru ca am citit ca este bine sa le dau de 2 ori pe zi.
O sa incerc sa nu le dau 2 zile pe saptamana( miercuri si duminica),pana la urma cred ca asta a fost problema mea,le dadeam prea multa mancare).
O sa merg pe recomandarea ta(sper sa gasesc JBL E 700),este vre-o problema daca il iau folosit?Daca exista vre-un risc sa o dau iar in bara daca il iau folosit o sa prefer sa il iau nou pentru ca m-am saturat de probleme.

Astept raspunsul tau.
Multumesc !

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

Important este sa le dai mai putina mancare decat pana acum..cred ca o pauza la catava zile este binevenita...Referitor la filtrare am tetratec ex700 de nou si jbl e900 sh si merg bine amandoua....la cel sh conteaza cine si cum l-a folosit inainte, pe cand la cel nou se exclude varianta asta... si in plus ai garantie la el...alegerea iti apartine. :fok

53

Re: Cateva sfaturi la un acvariu de 130L ?!

MariusMinu A scris:

Important este sa le dai mai putina mancare decat pana acum..cred ca o pauza la catava zile este binevenita...Referitor la filtrare am tetratec ex700 de nou si jbl e900 sh si merg bine amandoua....la cel sh conteaza cine si cum l-a folosit inainte, pe cand la cel nou se exclude varianta asta... si in plus ai garantie la el...alegerea iti apartine. :fok

Am schimbat 30 litri de apa la 3 zile,am facut acest schimb de 3 ori.Mai este nevoie sa il mai repet in continuare sau este suficient?