121

Re: Upgrade 300...

Bravo Cosmine,cu multa bunavointa se capata destule cunostinte pentru a avea un acvariu bun,sanatos.

122

Re: Upgrade 300...

Multumesc de sfatueile primite de la voi,voi incerca sa fac si sa pun in practica tot ce mati invatat.Pe parcurs voi mai face unele modificari in acvariu.

123

Re: Upgrade 300...

Mi se pare normal sa il mai modifici cate putn dupa evolutia plantelor.Sper ca de acum vei da si tu sfaturi utile altora!
Frumos citatul lui Octavian Paler din semnatura :" atinge steaua de neatins si nu-i uita pe cei care au crezut in tine!Iubirea e un sarut furat,un zambet inocent ,o imbratisare patimasa....si un suflet smuls din piept". Desi nu-mi place in mod deosebit Paler ,aici chiar spus cuvinte frumoase...

124

Re: Upgrade 300...

desi o sa imi sara toti in cap...  tongue
pt ce co2? din ce am vazut eu, majoritatea plantelor tale nu au nevoie de asa ceva, se pot creste in ritm normal si fara.. (din ce am vazut eu la tine, mai putin HM, eu nu am reusit fara co2).
cu o lumina buna, fertilizare adecvata necesitatilor, co2-ul numai din ce produc pestii si EC, eu zic ca se pot obtine rezultate bune..
bineinteles fara co2 nu o sa poti sa ai niciodata rezultate ca ale lui narcis, dar pana acolo mai ai mult si nu numai co2 ar fi diferenta, ci multe alte aspecte inclusiv experienta..
nu sunt un conservator, "luptele" mele de pe forumuri ar contrazice acest lucru, probabil ca la un moment dat o sa folosesc si eu co2, si atunci va fi cu tot cu ph controller..
ideea interventiei mele era, ca totul trebuie luat in ordine, multi si de obicei incepatori se asteapta co2 sa fie marele substitut care face diferenta intre acvariile lor si cele spre care tind. nu este asa, in cautarile mele (pe vremea fan anti co2) am vazut multe acvarii deosebite si fara aditie..
ce vreau sa spun si sper sa nu ma intelegi gresit, sa folosesti co2 cand chiar ai nevoie de el.. cand iti cunosti nevoile plantelor, si singura chestie care lipseste ar fi co2..
multi nu o sa fie de acord cu parerea mea.. dar asta se stia deja, important este ca tu sa selectezi ce ai nevoie.

125

Re: Upgrade 300...

Poze 13 iunie 2010.

126

Re: Upgrade 300...

Foarte frumos big_smile>

127

Re: Upgrade 300...

Ai scos-o la liman din ce se vede!  :sok  Frumos!  wink

128

Re: Upgrade 300...

Poze 20 iunie 2010.Astept parerile dumneavoastra.Si multumesc lui Codrut pentru toate plantele trimise.

129 Editat de pelly67 (2010-06-20 22:42)

Re: Upgrade 300...

:sok  sa vezi ce jungla meseriașa vei avea peste o luna!  :noroc scalarii sunt superi!

130 Editat de lup cosmin (2010-06-21 00:35)

Re: Upgrade 300...

Multumesc Paul pentru incurajari,oricum si vineri mia fost greu sa tai din unele plante dar nu am avut ce face.Acum m-am mai molipsit cu un acvariu de 28 litri in care am plantat restul de plante.Este cu gupii propri crescuti de mine circa 40 de bucati.

131 Editat de lup cosmin (2010-06-21 00:05)

Re: Upgrade 300...

Si niste poze cu acvariul cel nou.Dar mai trebuie facute retusuri in mare parte.Maine ma voi ocupa si de el.Dupa care voi reveni cu alte poze.

132

Re: Upgrade 300...

a venit vremea sa schimbi titlul din...umilul meu acvariu.....in ...uite ce se poate face cu multa ambiție!  :sok  :sok  :sok
cel de-al 2-lea acvariu al tău arata mai bine ca multe alte acvarii de "incepatori"  wink

133

Re: Upgrade 300...

Am sa-ti ascult sfatul Paul si asa am sa-l botez.Iar acvariul cu gupii il voi face sa arate si el bine.Maine voi lua autocolant si un tub de neon t5.

134

Re: Upgrade 300...

lup cosmin A scris:

Am sa-ti ascult sfatul Paul si asa am sa-l botez.Iar acvariul cu gupii il voi face sa arate si el bine.Maine voi lua autocolant si un tub de neon t5.

sfaturile sunt trecătoare....simte forța!....asta era din Star Wars!  lol

135

Re: Upgrade 300...

uite ce ai postat!....
" In ...uite ce se poate face cu multa ambi?ie! shark-thumbsup shark-t"  lol  lol  lol

136

Re: Upgrade 300...

Cam asa ceva Paul.Sunt putin suparat ca am avut 6 creveti red cherry si au decedat.Iam bagat in acvariul cu gupii si au murit toti si nu pot sti de ce.Dar nu ma las batut maine iau alti.

137

Re: Upgrade 300...

Condoleante! :hug Da eu zic sa incerci sa gasesti cauza...ia-le pe rand,daca nu macar nu baga o multime de vietati,pune unu doi sa vezi cum si in ce fel.Bafta! :sok

138

Re: Upgrade 300...

Nitritii  (si ati compusi ai azotului) sunt principala cauza pt care crevetii decedeaza intr-un timp scurt! Metale mai grele nu cred sa fie in apa...!
Temperatura poate sa le scurteze viata, dar daca nu depaseste cu mult extremele ii omoara treptat!

139

Re: Upgrade 300...

Mai mult ca sigur ca din cauza nitritilor au decedat crevetii.Astazi am mai bagat unul si a avut aceasi soarta.Ce ma sfatuiti sa fac. yikes

140

Re: Upgrade 300...

Esti full deciclat!
Pai pune o trecere in revista cu acvariul ,da scurt...si vedem!