Re: Upgrade 300...

Radu sunt sigur ca este acvariul meu foarte multe am avut de invata de de la voi stateam cu orele dupa ce veneam de la munca sa citesc toate mesajele voastre.Ieu sper sa fie totul bine.

82

Re: Upgrade 300...

lup cosmin A scris:

Radu sunt sigur ca este acvariul meu foarte multe am avut de invata de de la voi stateam cu orele dupa ce veneam de la munca sa citesc toate mesajele voastre.Ieu sper sa fie totul bine.

Nu-i da apa la moara lui Radu ca te sicaneaza de invidie! smile

83 Editat de aqua (2010-05-02 23:30)

Re: Upgrade 300...

pelly67 A scris:
lup cosmin A scris:

Radu sunt sigur ca este acvariul meu foarte multe am avut de invata de de la voi stateam cu orele dupa ce veneam de la munca sa citesc toate mesajele voastre.Ieu sper sa fie totul bine.

Nu-i da apa la moara lui Radu ca te sicaneaza de invidie! smile

mor de invidie pelly lol
chiar ma bucur sa vad ca sfaturile noastre si ale mele sunt puse in practica si se vede o evolutie...pentru mine nu e bucurie mai mare smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

84 Editat de lup cosmin (2010-05-08 17:26)

Re: Upgrade 300...

Sper sa ma puteti ajuta cu niste sfaturi si cum se instaleaza:ph si co2 de la acest test permanent CO2 JBL

85

Re: Upgrade 300...

Pai e simplu:
Umpli seringa cu 1,5ml apa din acvariu si o versi in recipient,pui 2 picaturi din falcon(chiar daca ai scpat o picatura in plus,nu-i problema,vor fi mai pronuntate culorile),asemeni prin fanta recipientului,il lasi 1 minut sa se scurga reactivul bine in recipientul cu apa,putina grija cand rasucesti recipientul pentru a nu se varsa solutia din el si perfect  in picioare,sau cum il vezi in poza,il bagi in apa fara miscari bruste il lipesti de sticla la cca 10 cm sub luciul apei.!n 6-8 ore va incepe sa indice culoarea aferenta levelului de co2/Ph respectiv Kh(asta din urma nu e chiar o relatie adevarata smile ). Daca vrei o mai mare acuratete in masurare si iti place sa te complici, acei 1,5ml de apa ce ii pui din acvariu,ii schimbi cu 1,5ml de solutie facuta de tine si verificata sa aibe Kh=4 .
Cand faci schimburi de apa la acvariu,lasi recipientul mai jos in acvariu sau il scoti.Personal schimb solutia la 3-4 saptamani.Obisnuiesc sa verific apa si cu un tester de ph la sticluta,chiar JBL folosesc si indica bine.
Mai detaliat de atat mi-e greu sa cred ca se poate! smile

86 Editat de pelly67 (2010-05-08 23:05)

Re: Upgrade 300...

lup cosmin A scris:

Sper sa ma puteti ajuta cu niste sfaturi si cum se instaleaza:ph si co2 de la acest test permanent CO2 JBL

se scoate capacul de plastic, se intoarce invers ,se pun 1,5ml apa din acvariu cu seringa din chit,se pun 2...4 picaturi din tubul din chit,se inchide capacul si se scufunda scula in acvariu la cca.10 cm de suprafata apei. pe sticla exterioara in dreptul sculei lipesti cele 2 stikuri cu ph si cantitatea de co2.
se repeta operatiunea la fiecare schimb de apa saptamanal.
Narcis ai fost mai rapid smile

Re: Upgrade 300...

Multumesc de ajutor tuturor.

88 Editat de lup cosmin (2010-05-09 23:07)

Re: Upgrade 300...

Pesti se comporta normal nu dau semne ca ar avea ceva.Am pus o poza cu testul.Sper sa ma puteti ajuta cu sfaturi.pH6,4 iar co2+!.Scuzati va rog ca nu am pus poza bine.

89

Re: Upgrade 300...

Da e ok! Problemele apar in cazul variatiilor de ph.Pentru a verifica acuratetea monitorului permanent de CO2 indicat ar fi sa faci si test cu tester de ph din cele la sticluta(!)
Acum nu stiu cum procedezi tu,bagi CO2 non stop sau doar pe perioada iluminarii?
Din fotografie nu se vede exact culoarea,nu stiu nici ce ph ai tu la apa de robinet,dar daca reusesti sa ti constant cu variatii doar de 0,3 dimineata/seara e ok

90

Re: Upgrade 300...

e galbena, nu este putin cam crescuta cantitatea de co2? sistemul este indentic cu al meu dar numai ca cosmin are reactor intern, probabil si de acolo mai buna eficienta dizolvarii Co2 in apa. eu il tin pe verde prazuliu 6,8

Re: Upgrade 300...

Testul aseara arata culoarea galbena iar astazi toata ziua a aratat tot asa.Ce nu stiu daca co2 am in acvariu suficient.Ca sa inteleg mai bine testul este ok.

92

Re: Upgrade 300...

lup cosmin A scris:

Testul aseara arata culoarea galbena iar astazi toata ziua a aratat tot asa.Ce nu stiu daca co2 am in acvariu suficient.Ca sa inteleg mai bine testul este ok.

Cosmine daca testul iti arata galben ai un surplus de co2 in acvariu ! poti verifica inca odata prin repetarea operatiunilor, adica scoate-l si mai pune odata substanta.

Re: Upgrade 300...

Si acel surplus de co2 cum il voi putea elimina.

94

Re: Upgrade 300...

lup cosmin A scris:

Si acel surplus de co2 cum il voi putea elimina.

filtrul valureste apa?

Re: Upgrade 300...

Pesti in acvariu se comporta normal nu dau semne sa aie ceva sunt vioi.Acum repet testul sa vad dimineata ce culoare are.Si daca va arata tot galben ce ai voi putea face sa intre in conditi normale.

Re: Upgrade 300...

Da filtrul valureste apa in acvariu nu merge nici tare dar nici incet eu zic ca este normal.Sal reglez un pic mai tare.

97

Re: Upgrade 300...

daca pestii nu au nimic este foarte bine! incearca un pic mai tare cu filtrul si vezi ce rezultate vei obtine. de fapt numai asa vei regla tot acvariul ,prin multa rabdare si ajustari!
....a cata zi este de cand ai dat drumul la CO2?

98

Re: Upgrade 300...

Nu ,apa mai acida e foarte buna! cata vreme pesti se compoarta normal e foarte bine,las-l asa!insa de surplusul de CO2 se bucura foartwe adesea algele
Depinde si de masa verde...
O mai mare siguranta ai avea cu ph 6,8 adica indicator verde,dar eu te=am intrebat cat ai Ph la robinet?

99 Editat de lup cosmin (2010-05-10 21:02)

Re: Upgrade 300...

Paul este a 9 zi de cind merge co2 testul tot asa imi arata culoarea galbena.Dar inca nu am modificat pozitia filtrului.Am sa incerc sa o modific.Acum astept testele de apa de la un prieten care lucreaza la apa prod.Dar surplusul de co2 cum il voi elimina.

100

Re: Upgrade 300...

Narcis,Paul am facut testul de apa la robinet,JBL Permanent test imi arata culoarea alba cred ca era sub 6.Si am aflat de la niste prieteni de familie ca apa la Deva este foarte moale si plina de clor.Ce este de facut.Testul lam lasat 24 ore ca sa fiu cit de cit sigur.