1

Subiect: sfaturi pt un novice

salutare. sunt membru nou si nou in acvaristica. vreau sa imi fac un acvariu de aproximativ 150 l plantat cu o investitie minima, ca n-am prea multi bani. ma gandesc sa bag ceva substrat, sa-mi fac un sistem de co2, si sa bag ceva plante nepretentioase. as avea nevoie de ceva sfaturi. de pilda:ce putere sa aiba filtrul pt 150 l? ce plante nepretentioase ar fi bune? (ma gandesc sa le iau dintr-un magazin ca n-am cunostinte cu acvarii)
ce pesti sa bag sa nu le distruga? scalarii au treaba cu ele? ce putere minima sa aiba lumina? eventual alte sfaturi utile. multumesc. dau o bere

Re: sfaturi pt un novice

Bine ai venit Leo!

leooo A scris:

ce plante nepretentioase ar fi bune? (ma gandesc sa le iau dintr-un magazin ca n-am cunostinte cu acvarii)

   Plante ne & pre tentioase poti gasi chiar aici pe forum, la rubrica Vanzari (apa dulce)! Din magazin risti sa cumperi, pe langa alte maimutze, si plante de ghiveci etc!

leooo A scris:

ce pesti sa bag sa nu le distruga? scalarii au treaba cu ele? ce putere minima sa aiba lumina? eventual alte sfaturi utile.

   Pana la pesti, asta daca nu alegi carasi sau unele ciclide americane & africane, ti le "distrug" algele! E mai mult de discutat, tu sa ai rabdare big_smile

Re: sfaturi pt un novice

Salut. Filtrare poti sa mergi pe JBL e900, oricum sa aiba debit de la 700l/h in sus. Pesti neoni, guppy (asta alegi la fata locului in functie de prefernte) lumina minim 80 W la acvariu de 150 litri... plante egeria, valisneria sau cabomba, mai nepretentioase ca astea nu stiu. Bere dai la toata lumea care te ajuta sau faci tombola la sfarsit? lol

Re: sfaturi pt un novice

MariusMinu A scris:

Bere dai la toata lumea care te ajuta sau faci tombola la sfarsit? lol

   Ce te bagi? Am luat berea deja lol

Re: sfaturi pt un novice

Numai la bere va ganditi !!!
Omul e din Cluj,au o PALINCA acolo,mama-mama  lol  lol  lol

marian37

6

Re: sfaturi pt un novice

va multumesc pentru sfaturi. stiu ca trebuie sa mai citesc cate ceva. n-o sa ma grabesc. trebuie sa stau de sarbatori langa bere sa cuget. da o sa beau si o palinca in cinstea voastra.