Re: Idei... va rog

De ce zici ca nu poate iesii un biotop din asta? Eu ma gandeam la niste ciclide americane de talie mica.. nu sunt neaparat fixat pe setup ul asta.. dar in mare aceeasi structura as vrea sa aibe.. ,nisip fin, pietrr mari buturugi si plante... Mi ar placea niste pesti mai neintalniti... Caraseii si scalarii sunt foarte comuni... Iar discusii sunt cam pretentiosi.. eu pana acum am avut ciclide si inca am.. oscari mari, pirania... Am avut si arowana mare... Iar astia necesitau destul de putina atentie, adica imi permiteam sa ii las o saptamana singuri.. la discusi... Nu e chiar asa.. le cam trebuie atentie...

Mihai - 0723718326

22 Editat de dan.matei26 (2014-01-28 20:29)

Re: Idei... va rog

Eu ti-am dat doar ideea cu discusi.Acum tu stii cu timpul si altele cum stai. :noroc
Pai daca oscari ai,pirahna ai......arawana ai avut...nu stiu ce alta specie speciala ai putea baga.Un acvariu cu mai multe specii de ancistrusi sau PISICI DE APA DULCE?Nu stiu,sa isi dea cu parerea si alti colegi.
Pirahna am avut si eu si sunt super.Altceva iesit din comun....cred ca setupul conteaza mai mult decat specia.
Cat despre biotop....la americani cum vrei tu.....crangi multe, plante americane, efect blackwater...e alta mancare de peste.Uitete la posturile cu setuprile mele si o sa vezi biotopuri ,sa iti faci o idee.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Idei... va rog

Si eu ma uit de mult timo dupa niste pisici de apa dulce.. dar sunt criminal de scumpe sad((( am vazut la maxipet odata si anghila... Mi se pare foarte misto.. dar.. cu ce as putea sa combin anghila?

Mihai - 0723718326

Re: Idei... va rog

sincer.....vrei un peste mai special....dar care sa nu fie nici scump...si nici sa nu necesite o ingrijire zilnica....no fuckin' way.
Nu e anghila are alta denumire si o combini doar cu masa ei.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Idei... va rog

nu exagera... o pisicade mare, cea mai ieftina am vazut la 550 lei... 2 inseamna 1100... totusi...
cu cezici ca pot combina "anghila"? eu cand am vazut o era in jur de 100 de lei..

Mihai - 0723718326

26 Editat de Ancistrus (2014-02-02 15:21)

Re: Idei... va rog

:-

Re: Idei... va rog

Eu am vazut ca esti cam rau de gura... Dar nici chiar asa... Esti un fel de stie tot... Si cam nimeni nu e ca tine... Eu zic sa iti vezi de treaba ta si sa nu te mai bagi in seama cu mn! Macar asa din respect pt forumul asta. Ma uimeste tupeul si nesimtirea ta...

Mihai - 0723718326

28 Editat de Ancistrus (2014-02-02 15:22)

Re: Idei... va rog

:noroc

29

Re: Idei... va rog

Mihai chiar nu ai nici o treaba cu acvaristica.Si cu totii ne dam seama de asta din felul in care ai ales sa aranjezi acvariul Gen: kitsch=> nu ai experienta in acvaristica.Eu zic sa asculti ce zic colegii si ai sa vezi ca totul va fi bine.

Calitatea se plateste!

Re: Idei... va rog

Cred ca cel mai bine ar fi sa nu transormam forumul intr o discutie privata... te cam abati de la subiectul postarii. Vezi ti de treaba ta si evita ma..acelasi lucru il voi face si eu... din respect pt forum...

Mihai - 0723718326

Re: Idei... va rog

pune un Ancistrus lol  lol  lol
ps:dl Cristi,sper sa nu va suparati pe mine ^:)^

Re: Idei... va rog

Tudor...  Nu stiu ce relevata are noul decor al acvariului meu cu subiectul postarii... Am cerut niste idei de pesti cu care sa il populez.... Nu incerc sa spun ca am experienta... Dar am pesti de multi ani...am multe acvarii si am facut foarte multe lucruri legate de acvaristica. Chiar nu am de ce sa ma justific cu nimic sau sa incerc sa par ceea ce nu sunt, se presupune ca aici pe forumul asta ar trebui sa impartasim fiecare din experienta si sa ne ajutam.. lucrurile se invata in timp... Eu am de peste 10 ani acvarii... E impropriu sa spui ca nu am nici o treaba... Plus ca nu am crescut guppy si xipho..  in.fine...  Aveam o impresie bun despre forumul asta...

Mihai - 0723718326

Re: Idei... va rog

Fara suparare Mihai ,dar daca dupa 10 ani, tu zici ca setupul nu conteaza,cand multi dintre noi ne stoarcem creierii sa gasim nu stiu ce planta care sa mearga cu nu stiu ce granulatie....inseamna ca nu ai aprofundat cum trebuie.Iar daca dupa 10 ani de acvaristica te astepti sa gasesti un peste special,nu prea scump si care sa nu necesite ingrijire speciala.....ce pot sa zic.Eu sunt pescar sportiv si in lumea noastra, cand cineva ne intreaba daca stim "o balta buna de crap si ieftina" ne apuca dracii.
Iti mai zic o data:
1.Setpul tau nu este nici pe departe de biotop ( chiar daca la prima vedere arata ok)si daca vrei iti explic si de ce:lumina puternica si nisipul fin dau intotdeauna bine/lotusul e o planta care impresioneaza etc etc
2.Pesti speciali ieftini NU EXISTA.
3.O pisica de mare 500 ron ti se pare mult.....nu cred ca esti INCA la fel de impatimit la multi altii de aici.Daca ma gandesc cati banii am bagat in acvaristica si pescuit mai ales....vai viata mea.
4.INTOTDEAUNA (si iti dau un sfat prietenesc) , cand faci un proiect, un acvariu mare, gandeste dinnainte cat te costa (cu totul).trebuia sa stii de ce faci asa un bazin....pentru guppy....sau pentru discusi.bagi 100 ron in el sau 1000.E diferenta mare.E ca si cum intai iti iei geaca de motociclist si apoi motorul.
OK,ai mers asa...nu-i bai...dar ai doua variante dupa mine:
pesti mici si multi si iti mai faci mana cu ei/stangi banii si iei ceva serios.

Si vrei sa iti zic poate si de ce Cristi te considera inca incepator,si eu mi-am dat seama de chestia asta dar nu ti-am zis-o la inceput:decat sa fii bagat stancile alea care cred ca au o tona,faceai un fundal 3d asemanator.Dar clar investita a fost maimare.
Un acvariu mare trebuie facut bine,e impunator, poti analiza orice in el,nu merge ca la unul mic.
Ori te bagi cu bani de la inceput,ori stangi ,si astepti si analizezi si apoi cumperi ceva.Daca nu,zvarle 3 crapi koi in el si gata,ai scapat si ieftin si arata ok cat de cat.Dar depinde pentru cine...pentru musafiri sau acvristi.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

34

Re: Idei... va rog

Uite ca iti dau eu o idee care imi pare chiar interesanta si la un pret rezonabil cred ca poate fi realizata:
http://www.acvariidevis.ro/articole/acv … autohtone/

Re: Idei... va rog

Dan, ma asteptam ca toti acvarisitii atat de inforcati sa fie si oameni pe deasupra... Apreciez maniera la care abordezi subiectul. Multumesc frumos pentru sfaturi.. setup ul asta este nou si l am fct la indrumarea fratelui meu, nu o dau cotita, dar sincer nici mie nu mi place.. imediat cum am timp o sa incerc sa il fac un pic mai realistic... Sunt destul de impatimit al acvaristicii, intradevar pana acum maxim 2 ani aveam doar 2 acvarii dintre care unul cu oscari ce nu necesita prea mult timp, dar in ultima perioada am.inceput sa aprofundez..si nimeni nu s a nascut invatat.. timp am...deci...
Ca fiecare om, am prioritatiile mele, inca nu imi pot permite sa dau sumele alea pe pesti... Dar.. nu graba.. prefer sa astept mai mult pana gasesc o forma cat mai buna pt a creea un biotop, sa se stabilizeze... Iar fauna, poate astepta...
Unii oameni, din dorinta de a arata cat de mari si tari sunt ei... Tind sa uite scopul pt care suntem aici... Oricine poate vb urat... Dar nu oricine poate trata cu diplomatie un subiect. Mi ar placea sa l intalnesc personal pe acest... Stie tot.... In fine. Multumesc frumos pt sfaturi si sper sa tinem legatura in contnuare. O sa postez poze cu noul setup imediat cum este gata.

Mihai - 0723718326

Re: Idei... va rog

..

Mihai - 0723718326

Re: Idei... va rog

..

Mihai - 0723718326

38

Re: Idei... va rog

Nu te-ai inspirat suficient.Cred ca pietrele acele plate nu prea ai ce sa faci cu ele.Nu prea am vazut folosindu-se astfel de pietre pentru scapeuri sau nu asezate asa.

Calitatea se plateste!

Re: Idei... va rog

Cu aceeasi recuzita am incercat sa refac un pic decorul...  Nu sunt foarte incantat de ce a iesit, dar sper ca e mai bine decat inainte...

Mihai - 0723718326

Re: Idei... va rog

Da... Nici mie nu prea imi plac... Ma tot gandesc la o alta aranjare a lor...dar mi e teama ca mai mult de atat nu pot face cu ele..si in ultima faza voi renunta la ele. Mai am ceva pietre dar inca nu am inspiratie, si este partea aia de acvariu cam goala daca nu as pune nimic... O sa ma mai documentez...poate intr un final iese ceva frumos

Mihai - 0723718326