41 Editat de dan.matei26 (2014-01-29 19:38)

Re: Idei... va rog

Aceeasi parere o am ca a lui tudor.Nu vreau sa te supeir dar e greu cu asa pietre sa realizezi ceva...stiu....sunt mai ciudate plate cum sunt ele asa...dar sunt extrem de greu de facut ceva cu ele.Nici macar nu am cum sa iti dau o ideea sincer.Asa arata....ca si cum le-ai pus in raft...carti.Separat...ele sunt ok ,dar in context foarte greu de amenajat.Dar gusturile nu se discuta.dar garantez ca multi o sa iti zica ca nus natural puse.Incearca sa pui intre ele niste craci care ies,iar ele puse in piramida,intr-un fel.Daca erau mai late (inalte si lungi clar sunt) mergeau pentru africane...asa sunt ca niste foi.
ORICUM DACA REALIZEZI CEVA DIN ELE ESTI TARE. E foarte greu de amenajat cu asa ceva.Eu unu nu prea am idei.

Buturugile...vin perfect.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

42 Editat de dan.matei26 (2014-01-29 19:47)

Re: Idei... va rog

Era mai bine innainte,parerea mea.Eu as merge ca innainte, pana iti faciun fundal 3d si...chit ca nu esti inca pregatit financiar sau cu experienta necesara...eu il vad cu 4-6 red turqoise in el. :noroc
Chiar incerc sa iti dau sfaturi sa il fac exact cum as vrea eu ,dar nu pot din cauza pietrelor alora.Incearca lipite de peretele din spate...ca un fundal 3d.Poate poate.


E UN STIL, UN ACVARIU .....STAI SA IL CAUT.SPER S AIL GASESC

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Idei... va rog

Multumesc de parere... Aceeasi problema o am.si eu... Ma tot gandesc ce combinatie sa fac din pietrele alea si imi da cu virgula... Sunt foarte frumoase si cu greu as renunta la.ele...dar ma mai gandesc poate poate...

Mihai - 0723718326

Re: Idei... va rog

1, acele pietre le pui langa geamul din spate,ca décor si in fata lor poti pune alte pietre aranjate (aruncate) cat mai natural si poti baga ciclide africane
2. acele pietre tot ca décor in spate si in fata lor craci,lemne si incerci un biotope pt americani
3. pietrele tot ca décor in spate si in fata plante(plantat)

Re: Idei... va rog

poti face in felul urmator.
1.Scoti tot ce e planta in apa....lasi doar nisipul si placie alea...infipte in nisip pe directii oblice...daca se poate.mai vii si cu unele MAI MICI si rotunde si iti iese un biotop de lac pentru ciclide americane.CENTRAL AMERICA ROCKY LAKE..si pui numai MEKI.
2.Lasi doar cateva placi , infipte la fel oblic si pui gazon si plante pitice.plus vreo 100-200 neoni.ceva ca in poza...dar asta e mult mai greu de realizat si in timp.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Idei... va rog

Hai ca mi ati dat de gandit smile  imi storc creierii... Si vad ce reusesc smile tocmai ce mi a venit o idee, dar mai intai incerc eu sa vad daca merge.. sa nu spun vreo boacana smile) multumesc frumos  tuturor

Mihai - 0723718326

Re: Idei... va rog

L am simplificat putin...

Mihai - 0723718326

Re: Idei... va rog

da,arata mult mai natural acum.in coltul din dreapta daca le-ai putea aduna intrun fel plantele....in spate.In rest....da,e mult mai natural acum. :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Idei... va rog

Zici sa grupez criptocorina aia in spatele buturugii? Sa le pun mai restrans?
Astept sa se mai duca din zapada asta si plec in cautare de niste buturigi mari... Mi ar placea sa casesc un butuc mare mare cam de 1 m si ceva sa in pun pe centru...am vazut ceva asemanator la radu.. foarte interesant...
Aaa..si pt acv cu pirania.. de unde fac rost de bambus sau trestie... Sa le fac un decor mai interesant?

Mihai - 0723718326

Re: Idei... va rog

Si inca ceva :d stiu ca buturugile se fierb... Dar daca gasesc ceva de dimensiunea pe care o vreau eu.. tre sa le fierb in piscina smile))

Mihai - 0723718326

Re: Idei... va rog

Piatra aia.....
Ti-ai luat pisica de mare ???
   lol  lol  lol

marian37

Re: Idei... va rog

Ce e cu piatra?
Pisica de mare... Nu!
Mi ar placea... Dar inca nu...

Mihai - 0723718326

Re: Idei... va rog

mihai_baboi_87 A scris:

Zici sa grupez criptocorina aia in spatele buturugii? Sa le pun mai restrans?
Astept sa se mai duca din zapada asta si plec in cautare de niste buturigi mari... Mi ar placea sa casesc un butuc mare mare cam de 1 m si ceva sa in pun pe centru...am vazut ceva asemanator la radu.. foarte interesant...
Aaa..si pt acv cu pirania.. de unde fac rost de bambus sau trestie... Sa le fac un decor mai interesant?

Da,sa le grupezi.Zici bine ce zici cu buturugile,dar cred ca gasesti si la hornbach.Bambus au tot in hornbach,si le infigi intro scandura si pui nisipul peste.am avut eu.Nu prea merge cu pirahna bambusul dar.......merita incercat ca design.Uite cateva modele de setup pentru pirahna cum am avut eu.cel mai autentic biotop amazon e ultimul.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Idei... va rog

Radu, eu de astea ziceam de la tn. In pm nu am putut atasa foto, d aia ti le am pus aici... Astept un semn pe pm.
Daca ai altceva... Trim poze.. dar astea imi plac si au si dimensiunea pe care o vreau... Bazinul meu are 190x50x50

Mihai - 0723718326

55 Editat de radu_dragan (2014-01-31 17:56)

Re: Idei... va rog

Eu la asta ma refeream

56 Editat de radu_dragan (2014-01-31 18:00)

Re: Idei... va rog

140 cm lungime si cam 50 inaltime iar latimea ei este undeva la 10 cm

Re: Idei... va rog

Pe celelalte nu le dai? :d

Mihai - 0723718326

Re: Idei... va rog

Sunt vandute de mult
Nu vei gasi doar o buturuga mare sa aibe forma aia(poza 2),acolo erau 3-4 buturugi imbinate
Trebuiesc cam 2-4 sa iasa ceva frumos

Re: Idei... va rog

Aaamm inteles smile pai... Arata mi ce ai.. si poate iese ceva smile

Mihai - 0723718326

Re: Idei... va rog

cam asa a ajuns sa arate acvariul, initial nu vroiam sa pun pirania in el, dar am desfiintat un acvariu de 180 si unul de 200 in care ii aveam...
ma gandeam acum pe partea goala din mijloc sa caut un echinodorus imens...sau o buturuga mare..

Mihai - 0723718326