1

Subiect: ochi umflat la scalar

buna ziua am revenit iar cu o intrebare :am un acvariu diversa startup 80 de 112l 
cu filtru aquael unifilter 1000,iar temperatura este de 25 -26 fe grade.alaltaieri seara am pus sera baktopur direct 2 pastile si un sfert in acvariu deoarece uni pesti (xipho,molly si guppy)aveau coada franjurata sau ceva de genul si stateau pe fundul acvariului .azi am observat ca scalarul are un ochi umflat mai tare .cred ca e exoftalmic nu stiu sigur.ce sa fac in continuare ce tratament sa ii dau ?

Re: ochi umflat la scalar

Din cate spui mai toti pestii sunt bolnavi! Pentru scalar ar fi bun Baktopur Direct dar pentru restul nu, mai bun era Baktopur simplu! Cel mai bine era daca aveai Easy Life Multicura, dar asta depinde si cum e apa acvariului, fara NO2, amoniac etc!
   Niste poze ceva cu acvariul/pestii?

3

Re: ochi umflat la scalar

Ancistrus A scris:

Din cate spui mai toti pestii sunt bolnavi! Pentru scalar ar fi bun Baktopur Direct dar pentru restul nu, mai bun era Baktopur simplu! Cel mai bine era daca aveai Easy Life Multicura, dar asta depinde si cum e apa acvariului, fara NO2, amoniac etc!
   Niste poze ceva cu acvariul/pestii?

mai am doar jbl furanol sau easy life anti spot multicura cred ca a expirat.nu am co2 folosesc easy life easy carbo si in zilele astea cand am aplicat tratamentul nu am pus

4 Editat de Ancistrus (2014-01-25 19:09)

Re: ochi umflat la scalar

alexr A scris:

mai am doar jbl furanol sau easy life anti spot multicura cred ca a expirat.nu am co2 folosesc easy life easy carbo si in zilele astea cand am aplicat tratamentul nu am pus

   Nu exista Easy Life Antispot Multicura, sau nu ai pus tu virgula unde trebuie.
   Ce treaba are CO2 cu NO2 (nitriti) sau cu amoniacul?
   Furanol este pentru ochi exoftalmici dar nu pentru destramarea cozilor, si iti poate omora nevertebratele din acvariu si oricum nu se foloseste in combinatii cu alte tratamente, in cazul tau Sera Baktopur Direct!

PS: Da mai multe detalii despre igienizarea acvariului (schimburi de apa, curatarea mediului filtrant etc) altfel, nu aflii cauza, si te chinui degeaba sa tratezi efectul!

5 Editat de alexr (2014-01-25 19:20)

Re: ochi umflat la scalar

Ancistrus A scris:
alexr A scris:

mai am doar jbl furanol sau easy life anti spot multicura cred ca a expirat.nu am co2 folosesc easy life easy carbo si in zilele astea cand am aplicat tratamentul nu am pus

   Nu exista Easy Life Antispot Multicura, sau nu ai pus tu virgula unde trebuie.
   Ce treaba are CO2 cu NO2 (nitriti) sau cu amoniacul?
   Furanol este pentru ochi exoftalmici dar nu pentru destramarea cozilor, si iti poate omora nevertebratele din acvariu si oricum nu se foloseste in combinatii cu alte tratamente, in cazul tau Sera Baktopur Direct!

PS: Da mai multe detalii despre igienizarea acvariului (schimburi de apa, curatarea mediului filtrant etc) altfel, nu aflii cauza, si te chinui degeaba sa tratezi efectul!

da,nu am pus eu , unde trebuia.no2 e <0.3 mg/L (asa imi arata testul de la tetra) nu am test de amoniac,schimb apa si spal filtrul o data la 2 saptamani sau 1 saptamana depinde,iar acum scalarul sta in curentul facut de  pompa de aer

Re: ochi umflat la scalar

alexr A scris:

schimb apa si spal filtrul o data la 2 saptamani sau 1 saptamana depinde

   Nu am inteles nimic, ce, cum, cat... mult succes cu pestii!

7

Re: ochi umflat la scalar

Ancistrus A scris:
alexr A scris:

schimb apa si spal filtrul o data la 2 saptamani sau 1 saptamana depinde

   Nu am inteles nimic, ce, cum, cat... mult succes cu pestii!

apa o schimb 25% saptamanal sau o data la 2 saptamani depinde cand am timp,iar filtrul in curat/spal tot asa o data la o saptamana sau o data la 2 saptamani

Re: ochi umflat la scalar

"scalarul sta in curentul facut de  pompa de aer" - scalarii prefera apa linistita, nu curentii ...
Ma intreb cum cureti filtrul (nu te supara de intrebare, dar e greseala frecventa a acvaristilor ...) - adica daca speli in apa de la chiuveta.

Bucuresti Eroii Revolutiei