Subiect: Piatra Ponce - ideal pentru filtrarea biologica

Salut, datorita cerintelor mai multor colegi voi explica cateva lucruri legate de piatra Ponce. Piatra Ponce este o roca vulcanica foarte poroasa si care se foloseste in diferite aplicatii datorita compozitie si structurii ei. Una dintre aplicatii care ne intereseaza pe noi este aceea de mediu filtrant folosit in filtrele noastre care asigura conditii ideale pentru pestisorii nostri.


Din documentarile facute de mine pe internet, dupa discutii cu un amic care este geolog pot sa iti spun 100% ca Matrix si ADA Bio Rio nu sunt altceva decat piatra ponce. Platim mai mult pentru ca cei de la Seachem au de scos costuri legate de promovare/brand. Au luat ceva din natura l-au ambalat frumos si il vand la niste preturi exorbitante. Intru-un raspuns oficial trimis  de catre Seachem unui utilizator care intreba ce este matrix si din ce este facut (nu mai am linkul acum) a primit ca si raspuns: este un produs natural 100% dar ce este nu putem sa spunem. Spre deosebire de cei de la Seachem, cei de la ADA scriu clar ca Bio Rio este piatra Ponce citez de pe siteul lor
"Bio Rio
Bio Rio is the basic of biological filtration. Biological filtration starts quickly after the initial setup, due to the live bacteria adhered on the Bio Rio. It is mainly made of pumice stone with a porous surface, which is ideal environment for beneficial bacteria to colonize. It also supports a long stable filtering activity.
"
Am inceput cautarile si documentarea despre piatra ponce cand m-am hotarat sa cumpar pentru bazinul meu de 900litri cu discusi matrix.Ca si volum de material filtrant eu am nevoie intre 100-120litri  (asta este capacitatea filtrelor mele). Cand am facut un calcul cat costa am ramas uimit.

Atunci am cautat si am gasit raspunsul PIATRA PONCE SI MATRIX SUNT UNUL SI ACELASI LUCRU. Am ramas uimit cand am observat cata lume o foloseste si ce feedback pozitiv are acest material filtrant.

Diferenta este ca in magazin Matrix este 40lei -50lei/litrul sau ADA Bio Rio 50lei. In schimb piatra ponce se poate procura mult mai ieftin facand accesibil acest mediu filtrant pentru oricine si in orice cantitate.

Ramane la latitudinea fiecaruia daca doreste sa plateasca ambalajul sau produsul identic din ambalaj.

Re: Piatra Ponce - ideal pentru filtrarea biologica

Ok, interesant... dar mai interesant este de unde ai achizitionat atata piatra ponce, la ce granulatie si pret? Stiu ca-mi vei raspunde cu "cauta pe net" lol

3

Re: Piatra Ponce - ideal pentru filtrarea biologica

Dl Ancistrus ai de gand sa suplimentezi filtrarea lol

Re: Piatra Ponce - ideal pentru filtrarea biologica

johnny A scris:

Dl Ancistrus ai de gand sa suplimentezi filtrarea lol

   Nu, urmaresc doar sa reusesc o filtrare muuult mai ieftina decat ai facut tu lol

5

Re: Piatra Ponce - ideal pentru filtrarea biologica

Pai vad ca deja se gaseste mai ieftin,speram sa fie si de calitate.Ca si eu ma mai bag la cativa litri. :noroc

Re: Piatra Ponce - ideal pentru filtrarea biologica

johnny A scris:

Pai vad ca deja se gaseste mai ieftin,speram sa fie si de calitate.Ca si eu ma mai bag la cativa litri. :noroc

   Luam sacii cu noi si chef de carat... berea la final :noroc lol

Re: Piatra Ponce - ideal pentru filtrarea biologica

Salutare. Vezi la rubrica vanzari am postat astazi pentru achizitionare piatra ponce big_smile .

O sa aduc 6-12mm ca majoritatea colegilor care au comandat au dorit acesta granulatie. Nu imi mai bat capul cu 2 granulatii. Personal si eu voi lua tot 6-12mm.

Re: Piatra Ponce - ideal pentru filtrarea biologica

Exista si niste calcule referitoare la volumul de material filtrant precum si la debitul de apa care sa treaca prin filtru pentru ca acest material biologic sa-si faca treaba. Ma gandesc la niste filtre mai mici ca volum,cat de eficienta este ???
La tine,cu siguranta nici nu se mai pune problema,dar la noi,muritorii de rand,ce efect va avea ???

marian37

9

Re: Piatra Ponce - ideal pentru filtrarea biologica

marian,se poate folosi ca orice material filtrant obisnuit,si eficienta v-a fi cu atat mai mare cu cat debitul v-a fi mai scazut(bine,nici sub 100l/h,zic,se intelege).
multi folosesc roca vulcanica,la aceasta spune producatorul(care nu prea exista) ce debit sa folosesti?!de fapt aceasta piatra este asa cum a zis si razvan tot o roca vulcanica(aceeasi ca si matrix-ul).
sunt niste calcule facute pe un alt forum(poate te ajuta razvan,ca eu nu le mai gasesc)in functie de diametrul filtrului care este debitul necesar ca apa sa treaca cu x cm/min,dar asta in cazul filtrelor diy sau a sump-urilor,in cazul celor de firma poate doar sa folosesti un robinet ca v-a sugruma "pompa",ceea ce nu e foarte bine(parerea mea)

10 Editat de floreamarian37 (2014-02-05 01:58)

Re: Piatra Ponce - ideal pentru filtrarea biologica

Articolul l-am citit,ma durea capul cand am terminat  lol  dar acolo parca se vorbea de capacitati mai mari ale filtrelor....
Eu ma refer la filtrele mai mici ca volum,de ex.eu am un 2213 si un EX600,debitele nu ar fi mari,dar volumele sunt totusi mici....
Nu stiu cat de eficiente ar fi cu materialul asta ...
Oricum e un subiect foarte interesant si cred ca ar trebui dezbatut mai pe larg si aici !!!

marian37

11 Editat de Ancistrus (2014-02-05 01:59)

Re: Piatra Ponce - ideal pentru filtrarea biologica

floreamarian37 A scris:

Nu stiu cat de eficiente ar fi cu materialul asta ...

   Bacteriile nitrificatoare colonizeaza si nisipul quartz, e drept ca doar la suprafata, dar o fac smile

12 Editat de toth.razvan (2014-02-05 13:12)

Re: Piatra Ponce - ideal pentru filtrarea biologica

@floreamarian37 - daca ai filtrele umplute cu siporax sa zicem. De ce crezi ca acest material filtrant care este net superior Siporax-lui nu isi va face treaba?

In orice filtru si in orice material filtrant conteaza viteza cu care apa curge prin filtru. In acest fel poti obtine rezultate bune la capitolul filtrare si poti scoate maximul din filtru. Daca tu vei avea o viteza prea mare, se va filtra normal dar nu la capacitate maxima. La fel si in cazul unei viteze mici. Ideea este in felul urmator la o viteza mare de curgere prin materialul filtrant bacteriile tind sa se desprinda, iar la o viteza mica in cazul in care cantitatea de oxigen este prea mica tind sa plece. Din acest motiv trebuie gasit un echilibru pentru a beneficia cat mai mult de efectul acestor bacterii. Nu sunt lucruri descoperite de mine sunt lucruri testate si studiate de alti acvaristi cu o experienta mai vasta. Eu sunt un simplu personaj care are un bazin mai mare si care din dorinta de a-si schimba materialul filtrant a studiat putin mai mult piatra ponce.

Doresc sa subliniez o idee : filtrul biologic nu trebuie sa fie wc-ul acvariului. Filtrarea biologica este una si filtrarea mecanica este alta. In filtrul biologic trebuie sa umbli cat mai putin pentru a nu deranja continutul biologic. Acesta trebuie protejat pentru a nu se colmata.

Re: Piatra Ponce - ideal pentru filtrarea biologica

Adevarat,doar ca nedumerirea mea era legata de faptul ca s-a pus accent pe folosirea unui volum mare de material (piatra ponce),pe cand eu am filtrele destul de mici,deci limitate din punctul asta de vedere...
Oricum,daca toata lumea e multumita de ea,eu de ce nu as fi ????
Ce,eu sunt Gica Contra ????   lol
Mamaaaa,vreau si eu !!!!  lol

marian37

14 Editat de Bogdan Dragan (2014-02-05 22:02)

Re: Piatra Ponce - ideal pentru filtrarea biologica

M-ai facut curios, am cautat si iata ce am gasit:

http://www.youtube.com/watch?v=I7d3aK_tX34

http://www.fnzas.org.nz/?p=1778

Concluziile si le trage fiecare in parte!

Re: Piatra Ponce - ideal pentru filtrarea biologica

Ai punctat foarte bine.

Re: Piatra Ponce - ideal pentru filtrarea biologica

Deci in concluzie,Matrix este piatra ponce spalata,slefuita,ambalata de firma si cu un pret pe masura !!!!
Corect ???
Asa ca prefer varianta mai ieftina.... big_smile

marian37