Re: Manado-cat modifica GH si KH

Am luat 2 pungi,una de 5L si una de 3L,am pus din amandoua... deci nu-mi pot da seama daca a fost una cu ceva probleme...
Hai ca ii fac si testul cu detartrant,scot scoica,ca aia e clar ca face clabuci,m-ai facut curios !!!
Diseara va dau rezultatul....  :noroc

marian37

Re: Manado-cat modifica GH si KH

Asteptam :smoke Normal pietricelele maro nu ar trebui sa aiba reractie. Chiar sunt curios. :fconf  Ai grija sa nu faci testul in cada (daca este din aia din fonta vopsita cu smalt) detartrantul distuge smaltul!

Re: Manado-cat modifica GH si KH

Asa cum am promis,am facut acum si testul cu detartrant Nufar....
Rezultatul: in afara de micile particule de scoica pe care nu am putut sa le culeg si care normal,au facut clabuci,rezultatul este NEGATIV !!!
Deci grauntele maro de manado nu au fost afectate de detartrant....
Momentan,singura concluzie pe care o pot trage,este aceea ca e foarte posibil sa fi nimerit punga de 5L cu mai multa spartura de scoica sau intr-un volum de apa mic influenta asupra duritatii este cu mult mai mare conparativ cu un volum mare de apa !!!
Daca cineva mai are idei,sunt binevenite !!!
Chiar daca mi-a placut ca substrat,manado nu voi mai folosi never !!!

marian37

Re: Manado-cat modifica GH si KH

floreamarian37 A scris:

Si ca sa fie toata lumea lamurita cum sta treaba cu manado,iata rezultatul:
- am pus ~1L manado nefolosit intr-o galeata de 5L,iar peste el apa lasata la declorinat cu GH=6 si KH=4,plina pana in buza...
- dupa 24 de ore am refacut testele : GH=13 si KH=15 !!!!!!!!!!!!!

Ciudat ce se intampla :omfg
Daca lasi apa (doar apa) 2 zile intr-o galeta cat are duritatea? Ideea ar fi sa masori duritatea dupa ce iese clorul din apa, ma gandesc ca testul initial poate fi influentat de clorul in cantitate mare si de fapt duritatea apei de la robinet sa fie de fapt 12-13 dGH...dar din cauza clorului in exces iti arata doar 6 dGH.
Nu-mi este clar cand ai facut testul in care a iesit GH 6, (unde am sublinia eu), ai facut testul imediat ce ai luat apa de la robinet sau dupa ce a iesit clorul din ea?
Trebuie sa faci si testul asta (masoara duritatea fara clor) ca sa fii sigur ca acea crestere a duritatii este doar din vina manado. :smoke
Eu inca ii tin parte lui manado lol

Re: Manado-cat modifica GH si KH

Nu o mai tine,ca am fost mai rapid.... lol
M-am gandit si la varianta expusa de tine,iar rezultatul este la fel....
Duritatea,ambele,a ramas aceeasi,apa a stat 4-5 zile in galeata descoperita.
Asta a fost printre primele teste,prin care am incercat sa elimin unii factori...
De la robinet si statuta a ramas la fel.
Deci.... astept sa-si dea obstescul sfarsit !!!  lol

marian37

Re: Manado-cat modifica GH si KH

Ca sa nu mai deschid alt topic si fiind vorba tot de duritate,va adresez urmatoarea intrebare :
- apa DEDURIZATA se poate folosi in locul apei distilate (osmoza) pentru a scadea GH si KH ???
- se poate folosi o instalatie de dedurizare a apei in locul uneia de osmoza ???

marian37

Re: Manado-cat modifica GH si KH

:smoke  :smoke  :smoke

marian37

28 Editat de MariusMinu (2014-04-09 12:36)

Re: Manado-cat modifica GH si KH

Eu n-as folosi la acvariul meu apa dedurizata...de ce ?Prin dedurizare se înlocuiesc ionii de calciu şi magneziu cu ioni de sodiu. Deoarece sodiul nu se depune şi nu are reacţie cu agenţii de curăţare, problemele generate de apa dură sunt rezolvate.
Deci in principiu se foloseste pentru a scapa de depunerile de calciu pe tevi, in masinile de spalat, etc,,,apa dedurizata este pentru uz casnic-gospodaresc, nu acvaristic (oare ce vor spune algele de atat sodiu lol ). Posibil ca apa dupa ce iese din dedurizator sa aiba un KH la fel de mare ca inainte (din moment ce ionii de calciu si magneziu sunt inlocuiti cu ioni de sodiu pentru ca sodiul nu se depune (dar poate creste duritatea in aceeasi masura ca si calciul spre exemplu, el nu este pomenit in general in cresterea duritatii pentru ca se afla in valori mici in apa...dar la valori mari este posibil ca numai sodiul, fara calciu si magneziu sa ridice KH la 10 sau mai mult....Am tot spus ca este posibil pentru ca nu stiu sigur...ce stiu sigur este ca prezenta sodiului in valori mari va duce la explozia algelor. La osmoza altfel sta treaba, calciul si magneziul (si alte balarii din apa) sunt indepartate de membrana osmotica.

Re: Manado-cat modifica GH si KH

Asa raspuns,da.... Pe toate le stii Mariuse !!!
Multumesc mult !!!
Deci de osmoza,nu scap....dar mai e pana atunci.

marian37

Re: Manado-cat modifica GH si KH

Le stiu si eu de la 'gogu'  big_smile