Subiect: Manado-cat modifica GH si KH

Problema mea a aparut inca de la inceputul setup-ului.
In prima faza am avut un amestec de FertiSoil si Manado,acesta din urma stiut fiind ca modifica usor duritatea apei in prima faza de folosire. Am facut socoteala ca la parametrii apei de robinet (GH=6 si KH=4) o crestere cu 1,2,3 grade nu este o problema asa majora.
La putin timp de la startare testele aratau GH=12 si KH=14 !!!
Recent a urmat un reset,cu o rearanjare,la care am mai adaugat aproximativ 5L de Manado pentru a ridica substratul mai mult si a-i da o anumita panta....
La ora actuala situatia este putin mai grava: GH=13 si KH=15 !!!
Apa de robinet a ramas la aceiasi parametri in schimb duritatea din acvariu continua sa creasca....
Pietre nu sunt,am 2 radacini redmoor,plante si 7neoni in aprox.40L
Aditie de CO2 de la butelie,reactor intern cu pompa de apa,3-4 b/s.
In disperarea de a scadea cumva duritatea fac 2-3 schimburi de 50% pe saptamana !!!
Mentionez ca testele sunt LA PICATURA de la JBL,in termen de garantie,m-i se pare exclus sa nu fie bune !
Manado a fost achizitionat din Hornbach,sigilat,deci excludem varianta de a fi contrafacut  big_smile
FertiSoil in momentul de fata este intr-un procent prea mic pentru a influenta asa grav duritatea,deci il excludem...
    Pareri ??????? Eu unul nu am mai intalnit fenomenul,si sunt destui care il folosesc (Manado).
Sper ca nu am omis ceva...

marian37

2

Re: Manado-cat modifica GH si KH

cred ca am eu o idee despre ce este vorba dar nu bag mana in foc pentru ea... Am avut si eu manado combinat cu nisip vulcanic iar intr o semi-scurta perioada de timp m-am trezit ca manado-ul faramitat, iar asta (banuiesc eu) de la aditia de CO2 - La mine s-a rezolvat problema odata cu pietrisul. Nu zic ca asta ar putea fi sursa problemelor tale, dar ai putea incerca sa scoti CO2-ul inainte de un schimb de apa si sa-l lasi 2-3 zile, urmat de teste de apa. Daca ai plante sensibile care cer CO2, poti incerca sa pui easy carbo, pentru perioada respectiva si vezi ce se intampla.
Altceva, poate ar fi si posibilitatea de a avea activitate la nivelul substratului, iar in combinatie cu alt pietris, mando se poate sa se faramiteze.
succes la descoperiri si ape "moi" tongue

3 Editat de MariusMinu (2014-02-07 13:10)

Re: Manado-cat modifica GH si KH

Ai cumva matrix in filtru? Pune o poza macro cu manado sau vezi daca seamna cu asta...Personal nu am vazut o crestere mai mare de 1-2 dGH la inceput si am 40 litri de manado in bazin....in ultimele 6 luni cresterea este zero atat pe testul de calciu, cat si pe cele de KH, GH.
Si CO2 bag cat de mult...
http://i57.tinypic.com/2zyc01i.jpg

Re: Manado-cat modifica GH si KH

Adrian,manado care l-am bagat in acvariu,a fost cernut de praful acela si granulatia foarte mica,spalat bine,apoi introdusa granulatia mare...
Referitor la activitatea de la nivelul substratului,daca te referi la vietati,nu am nici un fel de melci,nici macar sanitari....
Despre CO2 se presupune ca ar interactiona cu acesta,dar nu am auzit pe cineva care sa aibe asemenea problema din cauza lui. Si sunt destui care au manado si baga CO2 la greu !!!
Marius,in filtru nu am decat bureti jos,iar peste 2L de siporax,atat...
O sa incerc sa fac si o poza macro,nu stiu cat de mult ma va ajuta aparatul...
Pentru a exclude anumite procese din acvariu care ar actiona asupra substratului,voi pune intr-o galeata manado nefolosit si apa de la robinet lasata la declorinat si testata in prealabil (duritatea). Sunt curios...  big_smile
Va tin la curent...

marian37

Re: Manado-cat modifica GH si KH

Matrixul ridica KH si GH-ul apei?

Re: Manado-cat modifica GH si KH

Daca este original nu...dar daca este vreo facatura din BCA...  big_smile  big_smile

Re: Manado-cat modifica GH si KH

Aia da,tu ce ai acum marius in filtru ce materiale filtrante si ce cantitati? Scuze de off-topic

Re: Manado-cat modifica GH si KH

floreamarian37 A scris:

Adrian,manado care l-am bagat in acvariu,a fost cernut de praful acela si granulatia foarte mica,spalat bine,apoi introdusa granulatia mare...
Referitor la activitatea de la nivelul substratului,daca te referi la vietati,nu am nici un fel de melci,nici macar sanitari....
Despre CO2 se presupune ca ar interactiona cu acesta,dar nu am auzit pe cineva care sa aibe asemenea problema din cauza lui. Si sunt destui care au manado si baga CO2 la greu !!!
Marius,in filtru nu am decat bureti jos,iar peste 2L de siporax,atat...
O sa incerc sa fac si o poza macro,nu stiu cat de mult ma va ajuta aparatul...
Pentru a exclude anumite procese din acvariu care ar actiona asupra substratului,voi pune intr-o galeata manado nefolosit si apa de la robinet lasata la declorinat si testata in prealabil (duritatea). Sunt curios...  big_smile
Va tin la curent...

Pai dc siporax mai, ce ti am spus eu tie ? Neatentule! smile))))))))))

Re: Manado-cat modifica GH si KH

Da,Mariuse,dar nu sunt finante acum...
Am dat comanda de piatra ponce,asa ca momentan nu mai fac modificari...
Sa vedem...

marian37

Re: Manado-cat modifica GH si KH

Uite Marius poza macro...
Care e ideea ???

marian37

Re: Manado-cat modifica GH si KH

Si ca sa fie toata lumea lamurita cum sta treaba cu manado,iata rezultatul:
- am pus ~1L manado nefolosit intr-o galeata de 5L,iar peste el apa lasata la declorinat cu GH=6 si KH=4,plina pana in buza...
- dupa 24 de ore am refacut testele : GH=13 si KH=15 !!!!!!!!!!!!!
Am facut asta pentru a evita alte variabile din acvariu si pentru a fi sigur ca FertiSoil-ul cu care este amestecat nu are vreo legatura cu cresterea nejustificata a duritatii....
Deci concluziile le puteti trage singuri !!!
Pentru necredinciosi  big_smile  pot dona o cantitate din acest manado pentru a fi supus tuturor testelor de toate felurile.... big_smile
Va multumesc pentru atentia acordata si va astept in continuare cu idei si sugestii  :noroc

marian37

12 Editat de MariusMinu (2014-02-10 12:03)

Re: Manado-cat modifica GH si KH

Nu degeaba ti-am cerut o poza pe macro wink Guguloaiele negre rotunde si mari (macrate cu rosu), si cele maronii rotunde si fara porozitate (marcate cu verde) nu fac parte din manado pe care il am eu...Manado este foarte poros si guguloaiele sunt neregulate, seamana cu cele marcate cu albastru, cel putin la aspect...Nu stiu ce sa zic... in mod clar nu seamnana cu ce am eu in bazin. Cresterea duritatii este prea mare, mai ales de pe o zi pe alta...ceva nu-i in regula cu pietrisul ala. Cand foloseam pietris de rau cresterea era de 4-5 dGH la saptamana.
ps La cele maronii rotunde (cu marcajul verde) m-am oprit ca acopeream toata imaginea... lol

Re: Manado-cat modifica GH si KH

Imi pare rau Mariuse ca ai muncit atat cu coloratul  :apl  dar am mentionat ca in acvariu am manado amestecat cu FertiSoil (de acolo bilutele negre mari si maro mici  big_smile  ),dar este pus cam juma-juma....
De aia am facut testul separat cu manado,tocmai pentru a elimina posibilitatea ca duritatea sa provina si de la FertiSoil !!!
Rezultatul este postat mai sus !!! Deci e incredibil  :stupid

marian37

14

Re: Manado-cat modifica GH si KH

Salut,
De 1 sapt jumatate am trecut si eu la un setup cu manado...referitor la acea crestere, in cazul meu a crescut doar cu 1...de la 4 la 5...si asta dupa ultimul test facut aseara.
Posibil sa fi nimerit o punga mai putin valabila sau...
Stima.

Re: Manado-cat modifica GH si KH

floreamarian37 A scris:

Imi pare rau Mariuse ca ai muncit atat cu coloratul  :apl  dar am mentionat ca in acvariu am manado amestecat cu FertiSoil (de acolo bilutele negre mari si maro mici  big_smile  )

Deci asa arata fertisoil? lol  lol

16 Editat de mariuspopa69 (2014-02-11 01:32)

Re: Manado-cat modifica GH si KH

Rusinica  :stupid  smile)))))))))))))))))) Facusi bietul om sa munceasca atat sa ti descopere misterul

Re: Manado-cat modifica GH si KH

Imi pare rau,dar am mentionat in primul post ca este un amestec....
Ideea este ca am facut si separat cu manado si e jale....
Chiar nu pot intelege...
Or fi ales scoica din alte pungi si mi-a dat-o mie  lol
Misterul l-am descoperit.... E de la manado !!!!!

marian37

Re: Manado-cat modifica GH si KH

floreamarian37 A scris:

Imi pare rau,dar am mentionat in primul post ca este un amestec....
Ideea este ca am facut si separat cu manado si e jale....
Chiar nu pot intelege...
Or fi ales scoica din alte pungi si mi-a dat-o mie  lol
Misterul l-am descoperit.... E de la manado !!!!!

hai mah frate, termina cu asta si treci la planul B, jivulescu smile)))))))))))

Re: Manado-cat modifica GH si KH

Sa traiasca !!!!
Urmeaza,urmeaza,ca altfel nu se poate !!!

marian37

20 Editat de MariusMinu (2014-02-11 12:03)

Re: Manado-cat modifica GH si KH

Fa-i testul cu detartrant. Normal ar trebui doar scoica sa aiba reactie nu si pitricelele maro. De cati litri era punga de manado? Oricum multumesc pentru instiintare,  :noroc data viitoare cand mai iau manado ii fac testul. Nici nu ma gandesc ce ar fi fost daca ultima punga pe care am luat-o era ca asta al tau.  :stupid Trebuia sa-l arunc pe tot din bazin mad