1

Subiect: Curatare reglaj fin

Salut,

Detin un sistem co2 cu butelie de 10kg, reductor Micro Matic cu 2 ceasuri si un reglaj fin ca cel din poza
http://www.nevertebrate.ro/images/co2/accesorii/Robinet-reglaj-fin-1.jpg
Am o problema cu reglajul fin, ca de exemplu il setez la 2 bule/s seara, il las 2-3-4-5 ore ca sa ma asigur ca nu fluctueaza si "plec". Dupa 2 zile (sa zicem), presiunea scade si imi golesc numaratorul de bule (0 bule/s)... Daca mai umblu putin la el (si cand zic "putin", chiar e putin), isi revine, iar dupa 1-2 zile, patesc la fel... Ce as putea face? Am citit ca se poate curata chimic dar nu am gasit detalii in privinta aceasta; E necesar?

Sunt deschis la orice propunere/sugestie asa ca nu ezitati sa sariti cu informatii!

Multumesc,

Adrian

Re: Curatare reglaj fin

Nu ma pricep si chiar n-am idee, dar...nu ti-ai dat singur raspunsul?
Daca presiunea scade...presupund ca ai un rezervor (butelie)....
Butelia de la masina de gatit (aragaz), pe masura ce o folosesti, se descarca, scade presiunea si trebuie sa deschizi robinetul mai mult, nu?
Daca am dat cu oistea in gard.. :-

3

Re: Curatare reglaj fin

presiunea din manometru ramane la fel, asta ma si frustreaza ca mai ales cu 2bps nu prea are cum sa scoata toata vlaga din ea...:-/Are constant 1.5 BAR si 20 PSI iar acul buteliei sta la 8000 PSI 50 BAR. a scazut 1000 PSI in 3 saptamani si mai are pana la 0   lol lol smile)

Re: Curatare reglaj fin

Eeeee si cu tine!!!
Angajeaza un negru sa sufle in instalatie, ca-i mai simplu! lol

5

Re: Curatare reglaj fin

e ilegal  :ang

6

Re: Curatare reglaj fin

Nu vrea nimeni sa divulge tainele dioxidului? :smoke

Re: Curatare reglaj fin

Stai linistit! La divulgat secrete si impartasit taine nu se inghesuie multi, dar la bascalie, mistouri si dat in cap...n-ai loc sa-ti iei o palma! Google is your best friend, trist dar adevarat! Sper sa rezolvi misterul, ape limpezi!

Re: Curatare reglaj fin

daca zici ca la iesire presiunea e ok...iti scapa pe undeva zic eu.verifica bine unde ai imbinarile cu apa si sapun.eu am avut aceeasi problema si am descoperit ca aveam foarte mici scapari de la picuratorul de bule :stupid .

Re: Curatare reglaj fin

Picurator de bule ????  :stupid

10 Editat de AdrianB (2014-03-29 21:33)

Re: Curatare reglaj fin

Da, picurator de bule. "Intelegem toti ce vrea sa spuna.  smile nu e problema de dupa reglajul fin ci inainte...sau cel putin asta cred eu din ce vad ca se intampla, dar nu exclud din calcul operatiunea "sapunel". ma mai gandeam ca atunci cand am luat butelia, valva antiretur era pusa dupa "bubble counter" cea ce ar fi putut umple  cu apa din numarator, si lasa rezidu reglajului, la terminarea sau oprirea gazului.Am sa incerc sa gasesc din ce e cananlul lui compus si in functie de rezultat o sa i fac o spalare cu chimicala necesara (otetul ma gandesc cai cea mai buna metoda anticalcar) - asta daca nu sare Dzeu din devara si mi pune mana n cap ca sa nu mi o pun eu dupa posibilul rezultat.
Multumeac de pareri!

11

Re: Curatare reglaj fin

Hai sa o luam altfel. exista un treshold pentru o presiune minima scoasa din manometru? ex. Min. 2 Bar / 30 PSI? Zic asta ca ma gandesc ca neavand destula presiune, materialul cu care se tamponeaza presiunea din reglajul fin, sa fie destul de puternic (moale) incat sa poata obtureze trecerea gazului?
Eu o tin pe 1.4 BAR / 20 PSI. Este gresit?
Astept criticile voastre din toata inima!  :ang

Re: Curatare reglaj fin

eu am la iesire 1 bar si e totul ok tongue

13

Re: Curatare reglaj fin

mmm inseamna ca e de la reglajul fin... n am apucat sa fac operatiunea "sapunel" pentru ca am fost plecat dar e in plan, dar ma gandesc ca ar merge si o alternativa cu apa (puse toate furtunele de dupa reglajul fin, pana la intrarea in rector, scufundate complet in apa. cred ca asa nu exista riscul unei infestari cu sapun al acvariului. will see.
mersi de de info, trohanel2005
in continuare astept sugestiile voastre!

A SUGERÁ ~éz tranz. 1) (idei, gânduri, soluții etc.) A face să apară în mintea cuiva printr-o asociație. 2) A prezenta drept sfat; sugestie. ~ o soluție. /<fr. suggérer - asa ca nu trebuie sa fie ceva concret, puteti sari si cu idei, chiar nebune, ca nu ma supar!  :noroc

14

Re: Curatare reglaj fin

ii dau 10 creveti persoanei care ma ajuta sa deslusec misterul! smile)

15 Editat de MariusMinu (2014-04-02 11:32)

Re: Curatare reglaj fin

Ce fel de creveti tongue . Trebuie sa verifici imbinarile sa nu ai scapari...dar nu cred ca asta este cauza. Si mie imi scapa mai demult pe la o imbinare din zona reductorului, practic jumatate din CO2 mergea in bazin cealalta jumatate pa pa. hmm  dar debitul ramanea constant la 3 bps. Ca sa nu te mai complici cu apa si sapun folosesti clin windows cu sita pusa si face spuma mult mai compacta decat apa cu sapun (vezi ca are desen pe capac) big_smile
Problema la tine este (banuiesc) din cauza ca in timp se misca (roteste) surubul de reglaj. Trage cu un marker o linie pe corpul robinetului intr-o zona vizibila si continui pe surubul de reglaj. Dupa cateva zile te uiti daca mai sunt pe aceeasi linie. Acolo mai vad si o piulita care cred ca trebuie stransa dupa ce stabilesti un anumit debit (urmarind sageata rosie). Mizerie nu prea vad cum sa ajunga acolo....presiune de iesire si la mine tot 1 bar...Nu pot fi decat doua explicatii: 1) iti scapa (dar asta s-ar fi vazut pe manometrul de presiune lucru, deci pica), 2) se deregleaza surubul de reglaj (trebuie stransa piulita si puse semne ) :noroc .

16

Re: Curatare reglaj fin

sunt red cherry si green dar s-au interbreed-uit si a iesit un fel de crevetele alga smile) iti dau in 2 zile un raspuns! big_smile
mersi giga frumos!  :apl

Re: Curatare reglaj fin

Am glumit cu crevetii big_smile Sa nu uiti sa dai raspunsul, poate mai se lovesc si altii de problema asta.

18

Re: Curatare reglaj fin

eu n am glumit; I keep my word! big_smile si da, am sa postez rezultatul.
numai bine! big_smile

19 Editat de AdrianB (2014-04-12 14:15)

Re: Curatare reglaj fin

da... nu stiu de ce se intampla asta, dar chiar si dupa ce am schimbat reglajul fin, imi ajunge la "halt" dupa 2 zile, chair si cu 3-4bps. Am inlocuit reglajul fin cu un robinet de aer alb prevazut cu garnitura. Diferenta este ca acesta e mai usor de reglat dar tot o branza iese...  mad
Sa fie si vina buteliei? tot 8000psi am si 50 bari dar nu am vazut o nicio data plina (avea gaz cand am luat o si sunt "noob" in ale buteliilor)

Re: Curatare reglaj fin

Poate regulatorul de presiune nu butelia in sine...sau difuzorul de CO2 se infunda...