21

Re: problema

Daca decicla acvariu, eu eram in pom. Eu bag saptamanal verde de malachit (nu forte). Dezinfecteaza acvariu si previn anumite probleme. Mie mi se frecau pesti de pietre si de nisip. De cand bag verde de malachit si-au revenit, plus ca in acvariu mic la fiecare schimb de apa bag 3-4 picaturi de albastru de metilen. Nu imi mor pesti, nu se imbolnavesc si stau eu linstit. Nu e 100% natural dar nici nu am buget prea mare.

0771.496.835 Lucian

Re: problema

Albastru de metil bag si eu cand fac schimburile de apa....dar uite ca tot de pomana

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

23

Re: problema

@kazaku Este optiunea ta sa bagi in apa ce vrei, dar nu mai da astfel de sfaturi si la altii, le pot lua de bune si nu sunt.
@Katalin_razvan   Daca are efect tratamentul cu verde de malachit probabil ai ceva probleme cu calitatea apei. Cauta sa faci cateva teste la no2 si nh3/nh4, s-ar putea sa ai surprize. NU este indicat sa bagi albastru de metil sau verde de malachit in bazinul comunitar, iar pentru cory este contraindicat. 
Mareste schimburile saptamanale de apa, mergi spre 40-50%, ai destui pesti acolo. Prin curatenie si schimburi de apa se poate schimba in bine. Nu uita ca si stresul este un motiv de boala, mai ales cand sunt aglomerati.
Daca mai separi moly pentru tratament, adauga si ceva sare. O zi buna, Narcis.

24

Re: problema

Mda. Ca verde de malachit e substanta chimica si sarea nu. Nu i-am zis sa bage mereu, am zis sa bage odata si sa vada ce reactie au, daca isi revin sau nu. Adevarul e ca se vand la pet shop, sectiunea acvaristica pt ca sunt toxice pt pesti. Scuza-mi ironia, dar nu m-am putut abtine.

Eu am dat un sfat. Exact cum si tu ii dai, nu e obligat sa urmeze sfatul meu.

0771.496.835 Lucian

25

Re: problema

@ kazaku Nu are rost sa-ti raspund, avand in vedere sarbatorile care se apropie. Nu o sa fiu nici acid, nici ironic la adresa ta, nu imi sta in caracter. Diferenta intre cele 2 sfaturi, este ca sfatul tau cu verdele de malachit este gresit, pentru ca este toxic(am si specificat pentru ce pesti) iar sfatul meu cu sarea este bun din mai multe motive, se gaseste in apa in care traiesc acei pesti si este un bun tratament. O zi buna, Narcis.

26

Re: problema

Verdele de Malachit poate fi toxic pentru toate vietuitoarele, asta depinde de pH! Cu cat e pH mai acid (sub 7), cu atat e mai toxic! Dar, fara teste de apa...

Re: problema

Va multumesc mult pt răspunsuri...am sa incerc cu schimburile de apa mai dese....din pacate si de rusine pt mn nu am cu ce face testele.....apa este de la robinet...tinuta in bidoane cu gura deschisa 72 ore+ 1ml colivie si 1ml meridian(cred ca este albastru de metil)/10l.....

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

28 Editat de katalin_razvan (2014-04-13 15:33)

Re: problema

Inca un amanunt cred eu important ca există posibilitatea sa fie agresati....lunea trecuta unul din pestii rosy barb avea inotatoarele franjuri si era speriat si o femeia de gupy half black cu siguranta avea coloana ruptă din felul cum arata....este posibil sa am un agresor în acvariu???

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

29

Re: problema

Inotatoarele franjuri pot fi si de la aciditatea apei.
Scuze Narcis, pt aciditatea mea.
Va urez sarbatori fericite.

0771.496.835 Lucian

Re: problema

Orice e posibil , dar daca ne spui ce specii ai in acvariu e mult mai simplu .
Rosy barbul poate are fin rot .

Ape limpezi , pesti sanatosi si toate cele bune !

31

Re: problema

Cu cat sunt mai dese schimburile de apa, cu atat mai bine! Ca si la noi, cu cat aerisim mai des locuinta big_smile

Re: problema

Am mai scris....rosy barb..moly...cory ,neoni si gupy

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: problema

Am mai scris....rosy barb..moly...cory ,neoni si gupy

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: problema

Scuze n-am citit tot . Speciile acestea din cate stiu nu-s agresive .

Ape limpezi , pesti sanatosi si toate cele bune !

Re: problema

Asta stiam si eu tocmai asta este si dilema....cv este ciudat....nu imi dau seama care este problema

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: problema

Asta stiam si eu tocmai asta este si dilema....cv este ciudat....nu imi dau seama care este problema

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: problema

Vecine, am facut teste la apa de retea de la noi, ph-8, duritatea, zic astia de la apa nova 9, la mine a iesit 4-5. Testele nu le-am facut personal, am dus apa la cineva si le-a facut pe loc, cat de exacte sunt... . Moly au nevoie de sare in apa, in schimb, ai cory care nu suporta sarea, cum rezolvi dilema... . Verdele de malachit nu-ti decicleaza bazinul, stiu care pun saptamanal la schimbul de apa preventiv, dar nu exagera, albastrul de metil, din cate am inteles, iti mai buseste plantele. Sfatul si parerea mea, cat mai putine chimicale, schimba apa mai des si lasa la declorinat minim 48.

Re: problema

Pai asta si fac....si totusi au aparut problemele....eu unul ma gandesc totusi sa nu fie unul agresiv in acvariu....si bănuiesc un rosy....

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: problema

Nu stiu ce sa zic . Poate ai probleme cu nitritii sau amoniacul .
Nu se stie deoarece nu ai teste .

Ape limpezi , pesti sanatosi si toate cele bune !

40

Re: problema

HoploSternum A scris:

Nu stiu ce sa zic . Poate ai probleme cu nitritii sau amoniacul ..

   Iar incepi? lol