21

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

da, scuze apa sarata admir eleganta lui Lionfish, dar sunt de acord cu Paracanthurus hepatus (blue tang)

22

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

blue tang

23 Editat de maranu (2010-02-14 21:11)

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

si oscarulm dar nu mai stiu de unde am luat poza si nu o am mai mare, sory..

24

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

maranu A scris:

blue tang

scuza-ma...blue tang e luat smile
nu accept sa se bage alte subspecii ...peste diferit vrea eu sa fie smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

25

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Ideea e ca daca sunt mai multe poze cu aceeasi specie, ar avea sanse mai mari de "Cel mai frumos peste" ...cam asta ar fi, nu ?

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Apa dulce : Betta Splendens var.Crowntail (sper ca nu iam gresit numele).

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Apa sarata : Amphiprion sebae(stiu ca nemo a mai spus si avatar dar mie imi plac si acestia).

28 Editat de maranu (2010-02-14 22:11)

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Avatar A scris:

Ideea e ca daca sunt mai multe poze cu aceeasi specie, ar avea sanse mai mari de "Cel mai frumos peste" ...cam asta ar fi, nu ?

la asta ma gandeam si eu, ca altfel NU o sa reusim sa faceM un top, 10?! ASTA ERA IDEEEA??
nu ma gandeam sa zic ca eu l-as fi propus, ci sa fie inca un vot pentru blue tang!
nu era vorba de alta subspecie, ci cu siguranta alta foto pentru acelasi peste, sau specie, aqua,
in cele 100 de mesaje pe care le-am scris si celelte sute pe care le-am citi, am invatat ca aici suntem prieteni, suntem un "club" sa-i zic si ne cunoastem dupa profil, ne ajutam, ne spunem pareri, putem fi de acord unul cu parerea celuilalt, sau putem avea pareri diferite, daca sunt bazate pe argumente, ca doar suntem acvaristi innainte de toate
nicidecum A NE CONTRAZICE, daca se intelege ideea...

29

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Ar fii o idee sa asteptam sa posteze mai multa lume, si dupa sa incepem sa votam, ca la sfarsit sa facem o "centralizare" a voturilor. Ce formal a sunat:D

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Daca e sa aleg dintre pesti  de pana acum in afara de cei pe care iam postat ar fi asa:
Apa dulce : microrasbora galaxy (iam vazut in realitate si chiar sunt draguti) .
Apa sarata : Lion fish .

31

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

tocmai ati stricat surpriza, in cel de 15l vroiam eu sa pun microrasbora, oscilez intre galaxy si erythomicon.

32

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

LION FISH, un peste mandru, cu personalitate, surprinzator cu prada, face parte din rapitori bineinteles, dar lent in acelasi timp; imi place
nu este decat o alta varietate; putem face loby pentru pesti ?!

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

merlin iti recomand galaxy, am avut si eu un grupulet si sunt super amuzanti big_smile

34

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Sa nu incepeti cearta fara mine, ok ??? lol

?

35

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Se pare ca are priza la lume galaxy big_smile ...are ceva sanse

36

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

totusi cat de mari sunt.. ca niceieri nu am gasit date concrete.. variaza intre 1 cm si 2,5 cm.. deci cat?
eu ma gandeam la un grup de 6.
maranu, gata am gasit cel mai frumos peste de apa sarata.

37

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Din ce am gasit eu, femela atinge 2,5 cm fiind cea mai mare...oricum de aici si denumirea de "micro"...adica mai mici decat neonii care ating si 5cm.

38 Editat de rtklancelot (2010-02-14 23:49)

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

mie imi este greu sa gasesc macar 3 poze frumoase cu un betta (adica am pre multe si nu ma pot decide)

dar pt apa sarata , sincer nu tatonez cu astfel de pesti dar 2 exemplare prezentate de voi miau atras atentia atentia pestele mandarin(kokos ) si Angel Fish Rainbow (cezara)

@microrasbora galaxy....2006 august...ca sa fim mai exacti....si eu am gasit o precizare dar cu alt nume stiitific...etc blabla ...pun direct linkul poate il ajuta mai mult pe kokos si restul interesati de acest peste

http://www.aquarticles.com/articles/bre … alaxy.html

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

o posibila poza.....frumoasa....

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

2 ...nu dati cu pietre.....urc doar 3 poze.....apoi puteti da cu pietre

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie