Subiect: Pesti si creveti

Am un acvariu de 100 l plantat..locatari 2 molly + 5 pui molly, 6 cory,11 neoni,1rosy barb...1 pomenacea 3 neritina...intrebarea mea este daca mai pot adauga creveti...cati...de unde ii pot lua...si daca sunt probleme cu tinerea sub control a populatiei

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

2

Re: Pesti si creveti

De tinerea sub control a populatiei de creveti se vor ocupa pestii. Poti testa cu RCS (ieftini si usor de gasit) pentru ca parerea mea e ca vor disparea destul de repede.

3 Editat de katalin_razvan (2014-04-23 17:18)

Re: Pesti si creveti

Ieftin si usor dar de unde??...merita???si nu ma refer financiar...

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

4 Editat de scorpionul (2014-04-23 19:30)

Re: Pesti si creveti

cu molly si rosy nu cred ca vor supravietui shrimpii tai. Regula generala este ca daca un peste va intra in gura altuia, 99% el va deveni o prada. Asa ca mai gandeste-te. Daca vrei sa ai shrimpi imi scrii pe PM, dar eu nu-i recomand in combinatia pe care o ai tu in acvariu. Singura sansa a lor ca sa supravietuiasca e sa ai acvariul foarte bine plantat si plantat cu mult moss ca sa aibe unde se ascunde. Dar o sa se ascunda asa de bine incat nu o sa-i mai vezi aproape de loc

Re: Pesti si creveti

In concluzie nu are rost....voiam sa dau doar o pata de culoare..dar mai bine nu fac pasul ,nu are rost sa chinui bietele finte

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: Pesti si creveti

rectific ce ai spus: nu le chinui, le extermini direct. Eu ca sa merg pe shrimpi am eliminat tot ce era rau pentru ei in acvariu: guppy, tetrazone, betta etc

Re: Pesti si creveti

In nano de 20, in care am rcs, au convietuit rasbora si acum ottocinclus. Nu e general valabil, dar la mine nu au avut treaba cu rcs.

Re: Pesti si creveti

Din pacate pt rcs la mine vor avea treaba...pesti mei sunt mai agresivi

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: Pesti si creveti

De ce nu-ti faci un nano doar cu creveti?

Re: Pesti si creveti

Am doua acvarii...din lipsa spatiului si banilor nu il mai vreau pe al treilea...acvariu filtru incalzitor substrat plante...dar peste toate astea primeaza spatiul

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: Pesti si creveti

Cat  de mare trebui sa fie acest nano???

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: Pesti si creveti

Al meu e relativ cub, 25x25x30. Tinand cont ca se incalzeste, incalzitor nu-ti tre pana la toamna, nu bag mana in foc, dar e suficienta o pompa de aer pentru creveti, in prima faza. Asa ca nu e o investitie foarte mare pentru inceput. Nisip pentru substrat, am o gramada in curte, daca vrei..iti iei cat iti trebuie. O mana mai zdravana de moss, stiu de unde poti cumpara la un pret decent si aproape de noi  wink  .

Re: Pesti si creveti

Cati creveti ai in el vecine???

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.