Subiect: O noua iubire !!!

Intotdeauna am evitat sa ma apuc de africani, fara sa am un motiv foarte bine intemeiat... De prin 2008 am tot avut oscari, arowana, pirahna.. dar intr un final am indraznit sa incerc si pot sa spun ca imi pare rau ca nu am facut o mai demult.
Pt inceput am facut o curatenie generala in unul din bazinele mele, cel de 190x50x50. Bineinteles ca vizita la munte a fost nelipsita in cautarea cataroaielor pe care le am asezat dupa cum m a dus pe mine capul.
In continuare sunt in plina ascensiune in documentarea despre acest minunat lac pe nume malawi.
Iluminarea am ales sa fie de la sylvania 4 t8 uri de 36w, iar filtrarea  decamdata o fac cu un jble 901 plin cu substratpro eheim si 2 filtre mecanice de 2500 litrii pe ora. Decamdata vad ca face fata filtrarea, dar  am in proiect si un sump de aprox 80 litrii pe care il voi umple cu matrix si ceva siporax.
Ca si locuitori... am ales ce poate alege un incepator:
1 Tropheops mauve yellow - 5
2 Pseusotropheus acei ngara - 8
3 Pseudotropheus socolofi - 3     
4 *Iodotropheus sprengerae - 6     
5 *Metriaclima zebra pearl - 4
6 Metriaclima zebra cobalt -4
7 Auratus melanochromis -3   
8 Livingstoni nimbochromis - 4
Mai am cateva specii de puiet, dar sunt intr un bazin separat. Sper sa cresca cat mai repede sa ii pot muta langa ceilalti.

Noul set up este de doar cateva zile si inca nu s a asezat cum trebuie, astept algele pe pietre..
Cu siguranta vor mai fi schimbari dar... am zis sa o iau incet si sigur.

Mihai - 0723718326

2

Re: O noua iubire !!!

poze? wink

Re: O noua iubire !!!

Intotdeauna am evitat sa ma apuc de africani, fara sa am un motiv foarte bine intemeiat... De prin 2008 am tot avut oscari, arowana, pirahna.. dar intr un final am indraznit sa incerc si pot sa spun ca imi pare rau ca nu am facut o mai demult.

DISLIKES big_smile

Re: O noua iubire !!!

Pentru inceput..

Mihai - 0723718326

Re: O noua iubire !!!

radu_dragan A scris:

Intotdeauna am evitat sa ma apuc de africani, fara sa am un motiv foarte bine intemeiat... De prin 2008 am tot avut oscari, arowana, pirahna.. dar intr un final am indraznit sa incerc si pot sa spun ca imi pare rau ca nu am facut o mai demult.

DISLIKES big_smile

Tatutu, la vechile iubiri nu renunt niciodata. Doar imi largesc orizonturile wink

Mihai - 0723718326

6

Re: O noua iubire !!!

Imi place acvariu, mai putin cei 3 bolovani. Imi par fara forma.

0771.496.835 Lucian

Re: O noua iubire !!!

Si cam atat deocamdata,dar promit sa avansez!! smile

Mihai - 0723718326

Re: O noua iubire !!!

kazaku A scris:

Imi place acvariu, mai putin cei 3 bolovani. Imi par fara forma.

Este tot ce am putut gasii mai frumos in vizita la Calimanesti de Paste smile
De acum clar voi fi in cautare continua dr bolovani, pana ii gasesc pe cei mai potriviti smile

Mihai - 0723718326

9

Re: O noua iubire !!!

Eu as fi incercat sa ii sparg, sa ii fac sa semene cu niste stanci. Dar asta sunt eu, nu insamna ca nu este frumos acvariul tau. Mie unu imi plac mult africani. Iti urez succes.

0771.496.835 Lucian

10

Re: O noua iubire !!!

Bine ai venit. Frumos acvariul ca si dimensiunea insa cei trei bolovani... smile Tie sa iti placa.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: O noua iubire !!!

Multumesc. Daca imi zice si  a treia persoana de bolovanii aia... in week sunt la munte smile))

Mihai - 0723718326

12

Re: O noua iubire !!!

Mie-mi par mai degraba nuci de cocos decat bolovani, cel putin cel mare din stanga big_smile

13

Re: O noua iubire !!!

Decat sa faci un drum pana la munte, incearca sa ii spargi cu dalta sau barosul, vezi ce iese, poate iti place. Poti incerca sa spargi si pe lungime unu, uneori capata niste forme superbe.

0771.496.835 Lucian

14

Re: O noua iubire !!!

Cred ca te pot ajuta eu cu niste pietre..le-am luat de la Lepsa-raul Putna.
Eu am folosit cat am avut nevoie, dar mi-au ramas destule..
Daca crezi ca te ajuta ti le dau(donez) cu placere wink

PM daca esti interesat

15

Re: O noua iubire !!!

Leo, mai ai pietre  lipii?

0771.496.835 Lucian

Re: O noua iubire !!!

Multumesc frumos de pareri, va voi tine la curent cu poze daca voi schimba ceva in acvariu, deocamdata asteptam algele sa se depuna smile
In afara de lumina puternica... are cineva o alta idee de accelerare?

Mihai - 0723718326

Re: O noua iubire !!!

Dupa cateva ore de vizionat in detaliu documentarii pe youtube despre lacul malawi... am considerat ca forma pietrelor si asezarea lor trebuie sa aduca cat mai mult cu cea de acolo, pentru a putea construi un biotop in adevaratul sens al cuvantului. Vreau sa cred ca ma indrept incet si sigur catre reusita. In orice caz, fiecare idee si parere conteaza mult pentru mine, si va multumesc pentru interesul acordat wink

Mihai - 0723718326

18

Re: O noua iubire !!!

Eu nu pot da sfaturi pt sunt incepator, consider ca inca nu stiu nimic. Partea amuzanta e ca nu prea retin. Vizionand jurnale ca al tau, mai fur si eu cate ceva wink

0771.496.835 Lucian

19

Re: O noua iubire !!!

am s eu o intrebare, poate o sa para prosteasca, dar ma bate capul sa imi fac un acvariu cu ciclide si nu vreau capac la acvariu, vreau sa iau o lampa...intrebarea mea este daca acesti pesti sunt asa de energici incat sa risc sa ii gasesc uscati p jos..adica sar din acvariu!?...ms!

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

Re: O noua iubire !!!

Ai putea sa iti pui lampa suspendata daca iti place tie asa... dar sa iti faci capac din foi de sticla. Iti pot da niste idei daca nu sti cum sa faci..

Mihai - 0723718326