21

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Ce frumosi sunt ! Au la spatiu acolo suficient.
Sa-ti traiasca !

22

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Rodamin A scris:

Nu ai incercat in Rogerius la ZooMania sa vezi ce plante au? Mai e un magazin pe Decebal, ultima data cand am fost nu aveau asa multe plante(aici au cei mai ieftini pesti si sunt foarte ok pesti).

Multumesc pt idei!

Le-am vizitat eu pe rand pe toate....
In concluzie, fiecare are ceva bun, numai ca Murphy nu doarme, nu are concediu, nu-i trebuie vacanta,... asa ca legile lui functioneaza intotdeauna.
De cate ori ma duc, ba la un magazin ba la un altul,... atunci nu are nu stiu ce.

Oricum, nu prea am de ales in materie de plante, fiind "stapana" de carasei. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

23

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Avatar A scris:

Ce frumosi sunt ! Au la spatiu acolo suficient.
Sa-ti traiasca !

Multumesc frumos!
Ei au dorit sa va salute pe toti! smile

Acum, eu astept sa creasca si mai mari...

Numai bucurii si sanatate va doresc si eu voua!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

24 Editat de merlin21 (2010-02-15 20:25)

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Cel mai frumos si corect acvariu cu carasi.. Din partea mea tot respectu.
Uite inca un acvariu cam la fel, cu niste exemplare f frumoase, acel oranda hibrid, mi se pare pur si simplu bestial..
http://www.youtube.com/watch?v=IjegO9aj5zE
Bafta multa si eu unu astept mai multe poze.

25

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Am ratat eu acvariul sau...filmuletul ala e despre cu totul altceva? Cred ca ai pus un link gresit merlin21

Etiamsi omnes, sed non ego.

26

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

merlin21 A scris:

Cel mai frumos si corect acvariu cu carasi.. Din partea mea tot respectu.
Uite inca un acvariu cam la fel, cu niste exemplare f frumoase, acel oranda hibrid, mi se pare pur si simplu bestial..
http://www.youtube.com/watch?v=jqe8cULC … re=related
Bafta multa si eu unu astept mai multe poze.

Iti multumesc din suflet pt. aprecieri!

PS. Am incercat link-ul, dar e o bucatica din filmul Caligula, si n-am vazut niciun acvariu. ..:lol
si m-am uitat de 2 ori..:lol: lol lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

27

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

my bad... da.. era alt link
am editat acum.

28

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Apropo am vazut ca  ai inceput prima data cu acvarii de 25, 40, 20 de litri sunt homemade? si daca da nu le vinzi sau ce faci cu ele?  Ca eu de curand m-am apucat de inmulti pesti.:D si am nevoie sa cumpar niste acvarii.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

29

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hwKM7V0R3-Y&feature=fvw[/youtube]
uite smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

30

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Lucia,felicitari pentru acvariul caraseilor tai,mai rar cineva care sa isi cazeze carasii intr-un acvariu potrivit necesitatilor lor !
Toata stima !

31

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Dragut acel oranda din filmulet, dar pacat ca din cauza combinatiei de culori, daca hraneste pestele cu tetramin devine tot portocaliu, si parca ii mai dispare din farmec. Am cumparat odata un telescopic de un negru superb si fizic pe masura, dar dupa 3 luni de hranit cu tetra a ajuns complet portocaliu.:)

Etiamsi omnes, sed non ego.

32

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

carasii mei preferati sunt bubble eye si chiar ma gandeam sa imi iau unul smile....era cam scump totusi...imi place foarte mult de carazeus al meu smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

33

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

merlin21 A scris:

my bad... da.. era alt link
am editat acum.

E minunat ceea ce ai realizat tu!
....
cred ca ai o satisfactie...:)

Nu am cuvinte... sau ar parea... prea putin ...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

34

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

aqua

Ce frumosi sunt!....
Ma bucur nespus ca ai pus filmuletul!

Pacat, ca ceea ce se vinde la noi (ma refer in anumite magazine) in materie de pesti are origine dubioasa...:( cum sunt si ai mei. Ca nu mi-a dat nimeni niciun certificat...

Asta este,.. pana la urma si ai nostri sunt niste sufletele simpatice. Nici noi nu suntem toti cu sange albastru...

Sunt tare frumosi cei din film!
Multumesc ca l-ai impartit!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

35

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

riri-chan A scris:

Lucia,felicitari pentru acvariul caraseilor tai,mai rar cineva care sa isi cazeze carasii intr-un acvariu potrivit necesitatilor lor !
Toata stima !

Multumesc frumos! smile
Imi merge la inima! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

36

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

aqua A scris:

carasii mei preferati sunt bubble eye si chiar ma gandeam sa imi iau unul smile....era cam scump totusi...imi place foarte mult de carazeus al meu smile

Da sunt frumosi bubble eye, dar am inteles ca sunt sensibili. Mie mi-ar frica sa nu-i fac rau.

E frumos Carazeus! ... smile smile smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

37

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Cezara A scris:

Dragut acel oranda din filmulet, dar pacat ca din cauza combinatiei de culori, daca hraneste pestele cu tetramin devine tot portocaliu, si parca ii mai dispare din farmec. Am cumparat odata un telescopic de un negru superb si fizic pe masura, dar dupa 3 luni de hranit cu tetra a ajuns complet portocaliu.:)

Si eu le-am fiert morcov special pentru betacaroten... smile smile smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

38

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Buna Lucia,
Eu am acasa tot Carasi dar am un acvariu destul de bine plantat.
Cam asta ar fi lista de plante pe care poti sa o pui cu caraseii si nu vei avea nici o problema:
Anubias Nana
Anubias Barteri var Barteri
Anubias Barteri var Coffefolia
Anubias Afzelii
Crinum Thaianum
Cryptocoryne Undulatus
Cryptocoryne Undulatus brown
Java Moss

Grasanii mei incep sa fie deja mari si nu se ating de plante, ba chiar sunt tare incantati sa se joace printre plante.
Ceea ce ti-am enumerat eu sus sunt doar o parte din plantele care merg perfect cu Carasii.
Sunt foarte rezistente si nu sunt pretentionase, nu au nevoie de lumina multa.
La inceput si eu am avut probleme sa gasesc plantele dar incet incet le-am gasit (bucuresti, brasov, constanta etc ! smile )
Succes.

39

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

AdrianS A scris:

Buna Lucia,
Eu am acasa tot Carasi dar am un acvariu destul de bine plantat.
Cam asta ar fi lista de plante pe care poti sa o pui cu caraseii si nu vei avea nici o problema:
Anubias Nana
Anubias Barteri var Barteri
Anubias Barteri var Coffefolia
Anubias Afzelii
Crinum Thaianum
Cryptocoryne Undulatus
Cryptocoryne Undulatus brown
Java Moss

Grasanii mei incep sa fie deja mari si nu se ating de plante, ba chiar sunt tare incantati sa se joace printre plante.
Ceea ce ti-am enumerat eu sus sunt doar o parte din plantele care merg perfect cu Carasii.
Sunt foarte rezistente si nu sunt pretentionase, nu au nevoie de lumina multa.
La inceput si eu am avut probleme sa gasesc plantele dar incet incet le-am gasit (bucuresti, brasov, constanta etc ! smile )
Succes.

Iti multumesc din suflet!
Am vazut java moss, si mi-o place, dar nu stiam ca rezista si la temperaturi mai scazute.
Uraaa, ce ma bucur!
Multumesc!
Acum trebuie sa "dau un search" pt plantute.
Aseara am mai achizitionat una, dar peste noapte am tinut-o la dezinfectat de siguranta.
Am tinut-o 30 minute in apa cu albastru de metil, (stiu ca nu le place, dar nu stiu cum sa le dezinfectez corect) apoi am lasat-o intr-un vas cu apa pana diseara.
Tu cum faci cand cumperi plante?
Si astea vor rezista fara un substrat special, doar apa care le-o place caraseilor?
Multumesc!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

40

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

anubiasu nu are nevoie de substrat si nici mossu.
mi-e foarte greu sa cred ca merge pus moss in acvariu cu carasi, se va murdarii f repede si nu stiu ce parere or sa aiba carasii despre el. plus ca mossu are nevoie de creveti ca sa fie in forma maxima..
Nu stiu ce ai inteles din link, ala nu e acvariul meu, as fi vrut dar nu am unde sa tin carasi. Oricum eu as tine numai oranda.. Acvariul din link l-am pus pt ca acolo am vazut acel oranda, care mi-e mi se pare cel mai frumos caras pe care l-am vazut..