1

Subiect: Primul acvariu ciclide.

Cineva mi-a sugerat sa imi fac un jurnal, nu sunt un bun povestitor sau un expert in avaristica. Acum 3 luni am facut rost de un acvariu de 300litri, 120x50x50 cu background malawi. Din lipsa de fonduri, am facut un filtru home made extern din doua recipiente de filtru apa si o pompa de emperor 2200l/h. Recipientele le-am umplut cu roca vulcanica si inele de ceramica(la vremea respectiva credeam ca e siporax). Am facut un capac din doua placi de polistiren exudat, lipite cu silicon ceresit pt acvariu. Am cumparat din piata 3 drosere electronice si neoane de 60cm de 18w si am dezmembrat niste surse PC,  am scos ventilatoarele si am facut capacul pt acvariu. Nisipul din acvariu este de constructii. Am facut ciclarea, folosind EasyStart si bacterii din filtrul intern de la un acvariu de 130l. Am uitat sa zic, mai detin un acvariu de 130l in care sunt cazati niste pui de ciclide si melci pomacea.

0771.496.835 Lucian

2

Re: Primul acvariu ciclide.

Din cauza filtrari slabe si a lipsei de bureti, apa era murdara. Am bagat inca un filtru intern (tetratec in 900) si inca o pompa intern emperor 2200 la care am mufat un recipient de la un filtru intern resun. Adica acest recipient.

0771.496.835 Lucian

3

Re: Primul acvariu ciclide.

Poze cu recipientele puse cu perlon pe pompele de apa, cea de la filtru home made si cea folosita pentru schimbul de apa si valuri. Plus poze cu recipientele de filtrare, cu perlon bagat intr-un recipient si inele de ceramica plus roca vulcanica in celalalt. Ulterior am renuntat la perlon si am bagat doar roca si inele de ceramica.

0771.496.835 Lucian

4

Re: Primul acvariu ciclide.

Capacul meu arata cam asa.

0771.496.835 Lucian

5

Re: Primul acvariu ciclide.

Ma dispera ca nu pot edita si ma misc aiurea de pe telefon. Acesta este capacul si acvariul pana sa bag apa in el.

0771.496.835 Lucian

6

Re: Primul acvariu ciclide.

Acum o saptamana am reusit sa strang niste bani si sa cumpar un filtru extern sun-sun 2000l/h, la care am bagat doua sertare siporax, unu perlon si unu l-am lasat gol pentru zeolitul care va sosi la sfarsitul saptamani viitoare.

0771.496.835 Lucian

7

Re: Primul acvariu ciclide.

Cateva poze cu fauna.

0771.496.835 Lucian

Re: Primul acvariu ciclide.

Asa domnule bine ai venit  :fok

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

9

Re: Primul acvariu ciclide.

Multumesc de incurajari. Ti-am zis ca sunt praf la a explica sau a povesti ceva.

0771.496.835 Lucian

10

Re: Primul acvariu ciclide.

Am facut pt prima data test de apa, ieri am luat un test 6 in 1 de la JBL. Valorile arata cam asa:
Cl - 0
Ph - 7,6
KH - 6*d
GH - 14*>d
NO2 - 0.5
NO3 - 100

Am inceput sa schimb cate 30litri de apa pe zi, sper sa reusesc sa aduc valorile la normal, pana se colonizeaza filtrul si vine si zeolitu.

0771.496.835 Lucian

11

Re: Primul acvariu ciclide.

Dupa cateva zile de schimbat apa zilnic, valorile arata cam asa:
Cl-0
Ph-7, 2
Kh-6*d
Gh-> 7*d
No2-0
No3-25

0771.496.835 Lucian

12

Re: Primul acvariu ciclide.

Aseara am montat o banda de leduri albastre. Noaptea se vede cam asa:

0771.496.835 Lucian

Re: Primul acvariu ciclide.

frumossss.dar merita un capac mai bun

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

14

Re: Primul acvariu ciclide.

scoate hemichromis-ii de acolo ca-s din alt film.

Re: Primul acvariu ciclide.

Capacul e facut de tine? Din ce e ?

16

Re: Primul acvariu ciclide.

Dupa trei zile de chin si munca am modificat vechiul capac (se dezmembra), si am schimbat nisipul din acvariu, am bagat nisip alb.Mai am de munca putin la capac, de pus autocolant, butoanele pt leduri, pt neoane si pt ventilatoare, dar din lipsa de fonduri momentan ramane in asteptare. Dupa modificari arata cam asa:

Daca aveti sugestii, le astept.

0771.496.835 Lucian

17

Re: Primul acvariu ciclide.

Mascul Auratus

0771.496.835 Lucian

18 Editat de kazaku (2014-08-03 23:40)

Re: Primul acvariu ciclide.

Cateva poze cu acvariu si fauna. 

Se pare ca forumul functioneaza numai cand vrea. Rezolvati erorile oameni buni.

0771.496.835 Lucian

19

Re: Primul acvariu ciclide.

Intre timp am mai facut mici modificari. Am schimbat pietrele si o parte din pesti. Am facut un capac nou. Ce a iesit... Va las pe voi sa decideti.

0771.496.835 Lucian

20

Re: Primul acvariu ciclide.

Cam asa arata capacul.

0771.496.835 Lucian