21 Editat de allexya (2010-02-17 14:44)

Re: excremente ciudate

Eu am avut mereu in acvariu 27 grade, acum am urcat-o la 31.

Legat de fecalele albe ce spuneti, sa incep tratamentul sau o fi vreo problema usoara? Molul pozat vad ca si acum mai scoate firicele. Atasez  poza.

Continui cu hrana pe parcursul tratamentului de gris si de viermi sau o stopez?

http://i295.photobucket.com/albums/mm140/allexya21/P2170004.jpg

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

22 Editat de Baracuda (2010-02-17 15:23)

Re: excremente ciudate

allexya A scris:

Eu am avut mereu in acvariu 27 grade, acum am urcat-o la 31.

Legat de fecalele albe ce spuneti, sa incep tratamentul sau o fi vreo problema usoara? Molul pozat vad ca si acum mai scoate firicele. Atasez  poza.

Continui cu hrana pe parcursul tratamentului de gris si de viermi sau o stopez?

http://i295.photobucket.com/albums/mm14 … 170004.jpg

Ajung si 28-29 grade pe care le mentii cam o saptamina. Nu stiu ce le dai de mincare pestilor, poate fi si din cauza mincarii. Parazitii intestinali (flagelatele Hexamita) sunt o problema mai degraba la ciclide/Discus, asa cum a remarcat un alt coleg. Daca totusi dupa o saptamina nu dispare problema, administreaza Metronidazol. Eu ti-as propune ca medicamentul sa-l administrezi astfel: cantitatea de hrana (indiferent uscata sau congelata), necesara pt. o hranire o introduci intr-un recipient gen sita de ceai, pe care il cufunzi intr-o solutie din 1-2 pastile Metronidazol de 250mg dizolvat in apa calduta. Mincarea sa stea cam jumatate de ora, sa se imbibe cu Metronidazol. Dupa aceea hranesti pestii cu acesta mincare. In perioada tratamentului (o saptamina), nu trebuie sa le dai de mincare altceva in afara hranei tratate cu Metronidazol. Hrana va fi administrata o singura data pe zi, astfel eviti in mare masura refuzul de hrana cauzat de fenomenul de satietate.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

23

Re: excremente ciudate

Buna!

Ma bag si eu, iar daca gresesc rog seniorii sa ma corecteze.

Din cate stiu eu sanitarii sunt sensibili la sare (nivelul salinitatii din acvariu).

Atunci, daca se constata ca sunt paraziti externi (gen ichtioftirius, boala numita gris) eu as merge pe un tratament special conceput pt pesti, Sera Costapur.
Exact cum au recomandat si cativa inaintea mea.

Mare atentie, anumite specii de sanitari, sunt doborati destul de repede de acest parazit!
Eu una n-as mai pierde vremea....

Mai ales ca nu au fost medicati niciodata....., acuma s-ar putea face un tratament in acvariul comunitar, fiindca in cel mai rau caz, s-ar ofili o planta dar locatarii ar supravietui..:)

Daca te decizi, urmeaza instructiunile din pachet exact cum sunt descrise acolo. Punct cu punct.
(Aduti aminte ca tu ai ridicat temperatura deja wink )

Daca nu intelegi ceva revin-o cu incredere, tot prinzi pe cineva online.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

24

Re: excremente ciudate

bradraqua A scris:
allexya A scris:

Eu am avut mereu in acvariu 27 grade, acum am urcat-o la 31.

Legat de fecalele albe ce spuneti, sa incep tratamentul sau o fi vreo problema usoara? Molul pozat vad ca si acum mai scoate firicele. Atasez  poza.

Continui cu hrana pe parcursul tratamentului de gris si de viermi sau o stopez?

http://i295.photobucket.com/albums/mm14 … 170004.jpg

Ajung si 28-29 grade pe care le mentii cam o saptamina. Nu stiu ce le dai de mincare pestilor, poate fi si din cauza mincarii. Parazitii intestinali (flagelatele Hexamita) sunt o problema mai degraba la ciclide/Discus, asa cum a remarcat un alt coleg. Daca totusi dupa o saptamina nu dispare problema, administreaza Metronidazol. Eu ti-as propune ca medicamentul sa-l administrezi astfel: cantitatea de hrana (indiferent uscata sau congelata), necesara pt. o hranire o introduci intr-un recipient gen sita de ceai, pe care il cufunzi intr-o solutie din 1-2 pastile Metronidazol de 250mg dizolvat in apa calduta. Mincarea sa stea cam jumatate de ora, sa se imbibe cu Metronidazol. Dupa aceea hranesti pestii cu acesta mincare. In perioada tratamentului (o saptamina), nu trebuie sa le dai de mincare altceva in afara hranei tratate cu Metronidazol. Hrana va fi administrata o singura data pe zi, astfel eviti in mare masura refuzul de hrana cauzat de fenomenul de satietate.

Le dau fulgi tetraRubin si granule Tetra Prima. In rest chiar nimic. Sa o schimb?

Pentru molly din poza credeti ca e posibil sa aiba dropsy? M-am uitat pe net si am vazut si "boala" asta.

O sa trec pe tratamentul cu Sera Costapur pentru gris pentru a-mi proteja neonii asa cum spunea Lucia. Stiu si eu ca neonii sunt sensibili cam la mai tot si nu as vrea sa ii pierd.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

25

Re: excremente ciudate

Lucia A scris:

Buna!

Ma bag si eu, iar daca gresesc rog seniorii sa ma corecteze.

Din cate stiu eu sanitarii sunt sensibili la sare (nivelul salinitatii din acvariu).

Atunci, daca se constata ca sunt paraziti externi (gen ichtioftirius, boala numita gris) eu as merge pe un tratament special conceput pt pesti, Sera Costapur.
Exact cum au recomandat si cativa inaintea mea.

Mare atentie, anumite specii de sanitari, sunt doborati destul de repede de acest parazit!
Eu una n-as mai pierde vremea....

Mai ales ca nu au fost medicati niciodata....., acuma s-ar putea face un tratament in acvariul comunitar, fiindca in cel mai rau caz, s-ar ofili o planta dar locatarii ar supravietui..:)

Daca te decizi, urmeaza instructiunile din pachet exact cum sunt descrise acolo. Punct cu punct.
(Aduti aminte ca tu ai ridicat temperatura deja wink )

Daca nu intelegi ceva revin-o cu incredere, tot prinzi pe cineva online.

Observatie foarte corecta, sfat foarte bun. Sanitarii nu numai ca sunt sensibili la salinitatea apei, ei din pacate sunt si specia care vehiculeaza cu usurinta unele boli, de multe ori nefiind afectati in masura in care sunt afectate alte specii. Din pacate, nu tolereaza foarte bine nici Costapurul, care este pe baza de "verde de malachit", o substanta destul de toxica. Daca se va respecta dozajul, cu siguranta vor supravietui.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

26

Re: excremente ciudate

allexya A scris:
bradraqua A scris:
allexya A scris:

Eu am avut mereu in acvariu 27 grade, acum am urcat-o la 31.

Legat de fecalele albe ce spuneti, sa incep tratamentul sau o fi vreo problema usoara? Molul pozat vad ca si acum mai scoate firicele. Atasez  poza.

Continui cu hrana pe parcursul tratamentului de gris si de viermi sau o stopez?

http://i295.photobucket.com/albums/mm14 … 170004.jpg

Ajung si 28-29 grade pe care le mentii cam o saptamina. Nu stiu ce le dai de mincare pestilor, poate fi si din cauza mincarii. Parazitii intestinali (flagelatele Hexamita) sunt o problema mai degraba la ciclide/Discus, asa cum a remarcat un alt coleg. Daca totusi dupa o saptamina nu dispare problema, administreaza Metronidazol. Eu ti-as propune ca medicamentul sa-l administrezi astfel: cantitatea de hrana (indiferent uscata sau congelata), necesara pt. o hranire o introduci intr-un recipient gen sita de ceai, pe care il cufunzi intr-o solutie din 1-2 pastile Metronidazol de 250mg dizolvat in apa calduta. Mincarea sa stea cam jumatate de ora, sa se imbibe cu Metronidazol. Dupa aceea hranesti pestii cu acesta mincare. In perioada tratamentului (o saptamina), nu trebuie sa le dai de mincare altceva in afara hranei tratate cu Metronidazol. Hrana va fi administrata o singura data pe zi, astfel eviti in mare masura refuzul de hrana cauzat de fenomenul de satietate.

Le dau fulgi tetraRubin si granule Tetra Prima. In rest chiar nimic. Sa o schimb?

Pentru molly din poza credeti ca e posibil sa aiba dropsy? M-am uitat pe net si am vazut si "boala" asta.

O sa trec pe tratamentul cu Sera Costapur pentru gris pentru a-mi proteja neonii asa cum spunea Lucia. Stiu si eu ca neonii sunt sensibili cam la mai tot si nu as vrea sa ii pierd.

Mincarea este OK, cu conditia sa fie in termenul de garantie. Despre Dropsy (Hidropizie), adica acumularea de lichid in abdomen, ea nu este neaparat o boala in sine, ci mai degraba simptomul unei alte boli/cumul de boli. Se trateaza asa cum probabil ai vazut pe net, unde ai aflat despre ea.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

27

Re: excremente ciudate

Voi ce spuneti, e posibil sa fie dropsy? Mie mi se pare ca e umflatel, dar nu burta proeminenta, mare..

Intrebare stupida: excrementele ciudate si umflarea nu pot fi doar efecte secundare ale supraalimentarii?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

28

Re: excremente ciudate

La dropsy (sau hidropizie), in general ar trebui sa prezinte macar unul dintre ochi o umflatura, sau solzii desprinsi de catre corp.

Mie nu-mi pare a fi dropsy....

Eu cred ca pestisorii sunt constipati, din cauza hranirii in exces.
Se rezolva usor cu post, si mazare..:)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

29

Re: excremente ciudate

Lucia A scris:

La dropsy (sau hidropizie), in general ar trebui sa prezinte macar unul dintre ochi o umflatura, sau solzii desprinsi de catre corp.

Mie nu-mi pare a fi dropsy....

Eu cred ca pestisorii sunt constipati, din cauza hranirii in exces.
Se rezolva usor cu post, si mazare..:)

Nu-ti dai seama ce m-ai calmat, deja ma gandeam cu oroare ca am de tratat 3 boli si nu ma vedeam castigatoare.

Bun atunci trec doar pe tratamentul grisului cu Costapur si daca dupa asta e tot umflat si tot cu excremente albe trec si pe tratamentul lor. Ma gandesc ca o saptamana de post si rugaciune le ajunge sa treaca de constipatie. Stiam eu ca sunt prea mancaciosi nebunii astia de molly.

O idee de regim de slabire? tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

30

Re: excremente ciudate

allexya A scris:

Voi ce spuneti, e posibil sa fie dropsy? Mie mi se pare ca e umflatel, dar nu burta proeminenta, mare..

Intrebare stupida: excrementele ciudate si umflarea nu pot fi doar efecte secundare ale supraalimentarii?

Este f. plauzibil si ce spune Lucia, de aceea poti incerca sa-i hranesti pe viitor mai mult cu hrana congelata, care oricum este mai utila si nu este susceptibila de a produce constipatii. Discusii mei se constipau destul de des din cauza mincarii uscate. Din momentul acela am redus cantitatea la minim, si am procedat la umectarea ei inainte de administrare. Mai precis o las intr-un pahar cu apa, citeva minute (10-15), inainte s-o dau pestilor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

31 Editat de allexya (2010-02-17 16:05)

Re: excremente ciudate

Buun deci pe perioada tratamentului de gris le dau o data pe zi hrana uscata umezita inainte.

O sa iau si hrana congelata.. Sa ma interesez pe unde s-o vinde si cam ce anume sa iau..(sugestii sunt bine venite, nu vreau sa ii imbolnavesc mai rau). Am gasit in petshopurile online varietati de mancare congelata (conservata), e ok aia?

O chestie despre care am citit mult pe net si e ff ocntroversata. O data cu acvariul am primit si un tubulet cu tubii uscate JBL NovoFex . Nu o fi de la tubi problema asta?

Am gasit info despre sera omnipur, am vazut ca multi au folosit-o pentru a trata grisul si parazitii intestinali. Nu ar fi bine sa o folosesc pe aceasta, dat fiind ca are spectru mai larg?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

32

Re: excremente ciudate

Constipatia...
dupa 2 zile de post (intr-o saptamana o iau razna bietii), sa apuce sistemul digestiv sa se relaxeze... ar trebui hraniti cu mazare...
Am descris intr-un alt post exact cum se prepara.
Din pacate nu stiu sa pun link de acolo...:(

Il vei gasi la "incepatorii de apa dulce", "Caras bolnav, solicit ajutor urgent" postat de userul aqua.

Inca ceva in perioada postului sau a tratamentului, e bine ca lumina sa fie stinsa. In felul asta stau si ei mai calmi...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

33 Editat de allexya (2010-02-17 17:22)

Re: excremente ciudate

Melcii nu pot fi afectati de tratamentul cu costapur sau omnipur? la costaput in prospect scria (bine la marine..) ca molustele nu rezista.

Omnipur nu e mai bun decat costapur, poate e ok si petru paraziti intestinali, daca chiar au?

recapitulare: 2 zile mazare, restul mancare normala, umezita in prealabil sau mancare congelata, dar o data pe zi doar.

Am inteles bine?

Aerare foarte buna (am perdea de aer), filtrul (filtru eheim aquaball 2208)  merge in continuare non stop, lumina stinsa o saptamana. Nu cred ca fie vreun filtru de carbon ....

Apa cat de des o schimb? Dupa finalizarea tratamentului sau si in timpul lui?

Sa administrez si niste Sera Fishtamin pentru imunitate?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

34

Re: excremente ciudate

Lucia A scris:

La dropsy (sau hidropizie), in general ar trebui sa prezinte macar unul dintre ochi o umflatura, sau solzii desprinsi de catre corp.

Mie nu-mi pare a fi dropsy....

Eu cred ca pestisorii sunt constipati, din cauza hranirii in exces.
Se rezolva usor cu post, si mazare..:)

Lucia, umflatura de ochi este altceva: exoftalmie!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

35

Re: excremente ciudate

@bradraqua

Da asa este, si de obicei (cel putin eu asa am inteles) ca se manifesta impreuna cu hidropizia.
Acumularea de lichid in cavitatea abdominala(=hidropizie) in exces, refuleaza in jurul unui ochi(=exoftalmie).


Poate ca aveti dreptate, si am inteles eu gresit... Scuze! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

36

Re: excremente ciudate

allexya A scris:

Melcii nu pot fi afectati de tratamentul cu costapur sau omnipur? la costaput in prospect scria (bine la marine..) ca molustele nu rezista.

Omnipur nu e mai bun decat costapur, poate e ok si petru paraziti intestinali, daca chiar au?

recapitulare: 2 zile mazare, restul mancare normala, umezita in prealabil sau mancare congelata, dar o data pe zi doar.

Am inteles bine?

Aerare foarte buna (am perdea de aer), filtrul merge in continuare non stop, lumina stinsa o saptamana.
Apa cat de des o schimb? Dupa finalizarea tratamentului sau si in timpul lui?

Sa administrez si niste Sera Fishtamin pentru imunitate?

Citeste cu atentie, te rog e foarte important!

Merge si omnipur, doar ca ala e putin mai.. sa spunem general...
costapur are target parazitii.., daca ai melci si te temi pt viata lor du-te pe omnipur.

Legat de hrana:

2 zile post cu lumina stinsa ( dupa aceea se aprinde lumina, in mod obisnuit) Eventual, o reducere a orelor de iluminat  (nici vorba de a-i lasa o saptamana flamanzi si cu becul stins!!!!!! asta-i deja cruzime!)

2 zile mazare (dar te rog sa citesti inainte tot postul ala)
apoi hrana normala, inmuiata in apa de acvariu.

Fishtaminul e binevenit oricand!

Oricare din produsele de medicatie alese contine instructiuni, sau te poti uita pe site-ul sera.de.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

37

Re: excremente ciudate

Deci ar merge si omnipur, nu as face tratamentul degeaba. Ma gandesc si la viata melcilor, k sunt mari si na..nu vreau sa ii omor.

Multumesc mult, am inteles. Legat de filtrare? este ok ce filtru am eu sa mearga in continuu?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

38

Re: excremente ciudate

Da, e chiar indicata marirea aerarii apei.



P.S. Te rog sa nu te superi, fiindca am zis sa citesti cu atentie, numai ca medicamentele sunt periculoase, trebuiesc "tratate cu grija". smile
"Graba strica treaba!".. si mie mi-e tare mila de orice sufletel bolnav....

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

39

Re: excremente ciudate

Lucia A scris:

@bradraqua

Da asa este, si de obicei (cel putin eu asa am inteles) ca se manifesta impreuna cu hidropizia.
Acumularea de lichid in cavitatea abdominala(=hidropizie) in exces, refuleaza in jurul unui ochi(=exoftalmie).


Poate ca aveti dreptate, si am inteles eu gresit... Scuze! smile

M-ar interesa sursa acestor informatii. Recunosc ca mai am de invatat si vreau sa invat tot timpul Multumesc mult!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

40

Re: excremente ciudate

Apa o schimbi conform prospectului medicamentului. Se face in 2 etape tratamentul daca imi aduc eu bine aminte. Cand il vei cumpara vei citi acolo, ce si cum, n`are rost sa mai scriu si eu. Filtrarea cat mai buna, in schimb daca folosesti carbune activ e recomandat sa opresti filtrarea cu el.

Apuca`te rapid de treaba, sanitarul poate duce, dar neonii or sa se duca pe capete daca ii mai lasi.:D

Etiamsi omnes, sed non ego.