141 Editat de pelly67 (2010-02-21 16:25)

Re: excremente ciudate

intra pe acest link http://www.jbl.de/?lang=en si vei gasi raspunsuri la toate intrebarile tale....vezi ca are si un spital on line, foarte interesant
...se pare ca nu ai lecturat toate mesajele! au poze si poti sa-ti faci o parere despre boala pestelui tau smile

142

Re: excremente ciudate

m-am uitat pe site-ul ala insa tot ce am gasit era contagios si pestii au deja puncte de 3 saptamani si restul sunt perfect sanatosi. Viviparii ar fi fost primii afectati dar nu au nici pe naiba.

Nici un peste nu manifeste schimbari de comportament.

Chiar si "punctatii" nu au nimic, doar puncte pe cap, care nu se inmultesc si nici nu dispar, si cozile despicate. Ma gandesc la problema PH-ul de care se discuta mai sus, daca asta este problema cu cozile, poate este si cu punctele.
Ori iau bataie, e si asta o optiune, gandindu-ma la ancistrus.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

143 Editat de Lucia (2010-02-21 17:33)

Re: excremente ciudate

Allexya.... am avut o revelatie...
Ieri am fost la cumnatul meu, si i-am tot analizat pestii... printre care si ancistrusii..

Punctele de pe ancistrusi... sunt normale!!!!!
Asa au ei punctulete acelea... nu sunt bolnavi!!!!

Acum, sa nu-ti faci griji in privinta faptului ca i-ai medicat fiindca nu ne-ai spus daca se vindeca, fisurile din codite... poate ca e intr-adevar ph-ul de vina ...

(oricum... o data in viata... e un scor foarte bun... smile )

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

144 Editat de allexya (2010-02-21 17:40)

Re: excremente ciudate

lol:lol::lol::lol: vai extraordinar!! Asta e, tratament preventiv lol

Coditele despicate nu s-au vindecat, sunt cam la fel, cand se lipesc, cand se despica. In prima poza care am pus-o azi se vede ca e usor de tot despicata, ieri erau 3 fasii.
Poate are dreptate Cezara si e doar intoleranta la Ph. Sau poate iau bataie.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

145

Re: excremente ciudate

Pai...stii ca ce ph le trebuie celor mici?! asa ca fa un test de ph si vezi daca e asta problema, ca se rezolva usor. Daca e prea mare iei un Ph`minus, daca e prea mic iei un Ph`plus. Ma bucur sa aud ca sunt bine toti pestisorii tai. Foarte bine.

Etiamsi omnes, sed non ego.

146

Re: excremente ciudate

Hello tuturor, m-am intors cu vesti . Sanitarii sunt ok, punctati si cu cozile ok. Astazi in schimb molly fetita are aripioara laterala sfartecata o sa pun poze ca sa vedeti mai bine. Guppy de 2 zile are codita rupta in doua ( de asemenea poze). Nici cea mai mica schimbare de comportament, or lua bataie sau trec pe baktopur?

La guppy nu se vede f bine i-am pozat cand ii hraneam asa ca era putin murdara apa, se vede o usoara linie pe coada care este o rupere in toata regula.


http://i295.photobucket.com/albums/mm140/allexya21/P2280009.jpg
http://i295.photobucket.com/albums/mm140/allexya21/P2280007.jpg

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

147

Re: excremente ciudate

nu este boala! ceva din acvariu ii ataca si ii musca! ulterior se grefeaza vreun parazit pe rana!

148

Re: excremente ciudate

Aoleo, dar convietuiesc impreuna de 2 luni si nu au avut nimic!! Tre sa stau la panda acum?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

149

Re: excremente ciudate

doamne...molly ala cel putin arata rau. Ai grija, cred ca e cum zice ciprian01 si mari sunt sansele ca de la rana, cumuland si stresul si energia consumata pentru bataie, n`o sa`ti mai duca mult saracii. Pandeste si vezi unde`i greseala. Asteptam vesti.

Etiamsi omnes, sed non ego.

150

Re: excremente ciudate

Si dacxa ajunge sa se imbolnaveasca poate devine contagios pentru restul. Si guppy nu stiu cine a batut-o sau daca nu o avea aceleasi reactii ca sanitarii, de coada despicata, desi de 3 zile e taiata si nu se mai vindeca.

Sa ii scot din acvariu, sa ii separ de restul, pe cei 2?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

151

Re: excremente ciudate

Poze cu guppy fetita cu coada despicata. Am gasit sa o dau de tot cuiva care mai are guppy, asa scapa de oricine ataca acvariul.

Am monitorizat toata ziua activitatea pestilor, nici unul nu se arata violent. Nu stiu cine a putut sa bata fetita molly asa de rau. Sper sa isi revina repede, maine schimb apa si pun si niste Fishtamin poate o ajuta.

http://i295.photobucket.com/albums/mm140/allexya21/P2280002.jpg

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

152

Re: excremente ciudate

Poate zic o prostie, motiv pentru care asteapta si un alt raspuns, dar din cate stiu eu tetrazonele sunt mai agresive, sau posibil ramirezi, din ce am mai auzit. Guppy sunt pesti chiar pasnici, nu prea cred sa fie ei de vina pentru ranile de lupta. Studiaza`i si tu atent.

Etiamsi omnes, sed non ego.

153

Re: excremente ciudate

Stiu ca sunt afurisite rau tetrazonele dar pana azi nu am observat nici un atac. Nu ma gandeam ca ar fi guppy de vina, dar vreau sa o scap din acvariu, si asa voiam sa imi diminez nr de pesti, incep cu ea. Daca intr-adevar e batuta, i-ar prinde bine o schimbare de mediu.

O sa incerc sa ii mai monitorizez, poate totusi o sa surprind o bataie si o savad cine e de vina.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

154

Re: excremente ciudate

Parerea mea, e sa te gandesti bine care din ei iti plac cu adevarat, sa renunti la ceilalti si sa nu mai tii cate un singur pestisor din specie.

Etiamsi omnes, sed non ego.

155 Editat de allexya (2010-02-28 23:27)

Re: excremente ciudate

As ramane cu 2 molly si 2 sanitari aia mustaciosi. Cred ca s-ar simti bine doar ei prin tot acvariul.

In rest as da absolut pe toti. Eh poate si melcii ar ramane. Dar asta inseamna sa scap de 22 de pesti si nu am unde sa ii dau sad de abia am gasit pentru guppy

As fi vrut sa fie toti pe perechi, am vazut ca cei in perechi se simt mult mai bine, dar ar insemna sa mai adaug inca 5 pesti printre care tetrazona si ramirez si ar izbucni razboiul la mine.

Cine a creat acvariul asta nu stiu cum de i-a amestecat asa . sad  (spun din nou ca l-am primit cadou de la cineva care nu mai aveam nevoie de el)

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

156

Re: excremente ciudate

Fa o donatie, sau daca nu baga la anunturi cu vanzari. Vad ca esti din Bucuresti, sansele sunt mari sa gasesti noi proprietari pestisorilor tai. Vad ca iti pasa de ei, si ca sa ajunga la altcineva care le poate oferii conditii propice e doar o problema de timp;)

Etiamsi omnes, sed non ego.

157

Re: excremente ciudate

Cezara A scris:

Fa o donatie, sau daca nu baga la anunturi cu vanzari. Vad ca esti din Bucuresti, sansele sunt mari sa gasesti noi proprietari pestisorilor tai. Vad ca iti pasa de ei, si ca sa ajunga la altcineva care le poate oferii conditii propice e doar o problema de timp;)

Apar acum dupa ceva timp pe acest topic. Tare as fi dorit Cezara sa nu te inseli, dar nu a fost asa sad( Am dat 5 pesti cuiva, la  2 saptamani m-a anuntat ca sunt morti. Eu ii aveam de 5 luni fara probleme. Guppa am dat-o la o luna a murit, la mine in acvariu a si facut pui. Am avut o cunostinta care tocmai isi facuse acvariu de 500 l si i-am dat ce pesti mai aveam sa eliberez avcariul meu. Dupa 2 saptamani ma suna sa imi iau pestii ca daca nu ii arunca la WC, nu are chef sa stea dupa *** lor. Am zis ca mai bine ii iau eu decat sa o las pe nebuna cu ei. I-am primit amarati si jegariti. Am revenit acum la suprapopulare dar de a naibii nu mai dau nimic!!!!!!!! Cum e posibil sa iti bati joc de amaratele fiinte?? Pesti si de 1 an sa ajunga sa moara in 2 saptamani. Recunosc ca la mine e o aglomeratie, dar au stat asa 3 luni fara probleme, erau mari si sanatosi.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

158

Re: excremente ciudate

Imi pare extraordinar de rau sa aud asta....chiar imi pare. Credeam ca va ajunge sa le fie mai bine...Pacat. Acum cum mai e cu boala? sunt ok pestisorii ramasi? li s`au vindecat cozile?

Etiamsi omnes, sed non ego.

159

Re: excremente ciudate

ce am reprimit sunt speriosi rau, molly sunt tot cu excremente albe. am facut si tratamentul cu metronidazol inainte sa ii dau si tot asa faceau. Sanitarii thoracatum ii dadusem, i-am reprimit. Cozile par ok, o sa vad in timp daca mai se despica.

Acum 2 zile am gasit in acvariul comunitar un pui de guppy, ramasita a femele guppy pe care am dat-o acum o luna si care intre timp a ajuns in acvariul mare din ceruri sad Are maternitatea lui acum si este un peste foarte vesel si tupeist big_smile

Stiu ca imi voi pune toti acvaristii in cap, dar voi ramane cu cei 23 de pesti pana vor muri. O sa ma chinui cu mizeria, dar cred ca merita.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

160 Editat de Lucia (2010-03-24 23:51)

Re: excremente ciudate

E groaznic ceea ce se intampla... decat la asemenea oameni,... mai bine ii tii tu si-i iubesti...
Tu vei avea mai mult de lucru, dar daca-i iubesti...nu ti se va parea mult si te vei obisnui....

Si eu am patit asa cu un catel pe nume Charly... mi l-a adus inapoi dupa 3 ani... ca nu il mai vrea... de parca ar fi fost o minge de plastic...

Extraordinar in ce lume traim, cu ce fel de oameni...

PS. Ma bucur enorm pt acel pui de guppy...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.