Re: apa murdara

pai poti sa donezi carasii ...... scapi repede de ei big_smile

22

Re: apa murdara

si apoi crezi k o sa fie tot multi pesti

23

Re: apa murdara

ma refer la ceilalti pe care ii mai am 3scalari 2 gupy si 2 corydorasi

Re: apa murdara

o sa fie bine atunci .....toata lumea fuge de carasi pt ca sunt greu de intretinut....

25

Re: apa murdara

as vrea sa mai iau niste gupy sau neoni se potrivesc sau o sa fie prea multi

26

Re: apa murdara

dar dupa ce o sa scap de carasi

27

Re: apa murdara

Bietii carasei..... sad

Mai du-te la pet shopuri si intreaba... poate ca ti-i schimba.... e mai sigur decat sa-i dai cuiva, care nu are spatiu.

Vai, ce soarta au...

Intreaba la pet shop, au sanse mai mari... cel putin in oradea am inteles ca se frecventeaza.
In felul asta le mai dai o sansa.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

28 Editat de Lucia (2010-02-20 21:45)

Re: apa murdara

Inainte te rog sa intrebi, si apoi sa-i duci. Sa nu-i pui in punga si sa bati orasul si sa nu reusesti sa-i dai... Oricum pe un carasel pot sa-ti dea 2 neoni...

Scuze, poate ca par agresiva, dar eu sunt de parere ca orice forma de viata trebuie respectata, si are dreptul la o viata decenta.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: apa murdara

daca erai din bucuresti te ajutam eu cu un pet shop sa faci schimb dar .....esti departe

30

Re: apa murdara

oare daca as spala buretele de la filtru mai des as avea rezultate mai bune in privinta apei

31 Editat de bobi (2010-02-21 14:49)

Re: apa murdara

colegu catalin:
fara suparare acolo la tine cu un cub de knorr faci o ciorba la mare concurenta cu cea facuta de mama:D
serios vorbind, carasii au nevoie de 50 litri/ peste ca sa supravietuiasca, scalarii la fel, plus ceilalti micuti. scapa repede de ei, daca chiar ii iubesti si incearca sa tii pesti de dimensiuni mici. un calcul groso modo e 1cm peste/1 litru de apa. nu astepta ca sa iti dea lumea mura in gura cu ce trebuie sa faci, ai net te poti documenta. vezi ca este aici pe forum, cit si pe altele, articole competente despre ciclare, intretinerea acvariului si alte informatii care te pot ajuta.

sper ca nu te-ai suparat.

buretele nu se spala, decit fffff rar. ti-a exemplificat un coleg inaintea mea cu o poza a unui burete. tie ti se pare curat? mie deloc......
sa iti spun si de ce: buretele respectiv e suport pentru niste bacterii ffoarte folositoare acvariului tau care see formeaza in timp si care prin spalare se pot indeparta/ omori. dar cum ti-am mai spus, incearca sa citesti si doar dupa ce ai si inteles ce scrie in acele articole revino cu intrebari...

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

32

Re: apa murdara

Am recitit mai atent postul tau...
M-a impresionat faptul ca ti-e mila de pestisori.

Buretele de la filtru, daca e vizibil murdar, se poate spala in apa de acvariu.
Catalinx scoti apa din acvariu intr-un vas curat. Si strangi buretele bine de cateva ori acolo pana se duce mizeria.

Eu zic ca n-au cum sa moara bacteriile bune asa cu una cu doua... atata timp cat buretele nu e introdus intr-o altfel de apa.

Si daca vei face schimburi de apa mai dese... nu are ce sa se intample rau.
In timpul schimburilor, trebuie sa sifonezi cat de bine poti.. e foarte bine sa tragi toata mizeria aia de pe substrat.

Doar tu vei fi chinuit... (si eu am trecut prin asta).
Schimbam apa de 2 ori pe saptamana... miercurea si sambata .... era greu,...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

33 Editat de Lucia (2010-02-22 14:32)

Re: apa murdara

Aaaa si la 2 saptamani... scoteam pestii intr-un vas cumparat special pt ei.
Puneam apa din acvariu acolo. Apoi ii puneam pe ei... Scoteam filtrele in apa de acvariu...

Apoi frecam si spalam acvariul de mama focului... decoratiunile, agitam cu mana substratul special sa pot sifona..

Foarte greu era...

Daca iti sunt dragi pestisorii,... cel mai usor ar fi sa treci la un acvariu de mai multi litri.
Si sa ramai cu aceleasi vietati.
Vei ramane surprins!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

34 Editat de scifficus (2011-01-21 18:40)

Re: apa murdara

Lucia A scris:

Aaaa si la 2 saptamani... scoteam pestii intr-un vas cumparat special pt ei.
Puneam apa din acvariu acolo. Apoi ii puneam pe ei... Scoteam filtrele in apa de acvariu...

Apoi frecam si spalam acvariul de mama focului... decoratiunile, agitam cu mana substratul special sa pot sifona..

Foarte greu era...

Daca iti sunt dragi pestisorii,... cel mai usor ar fi sa treci la un acvariu de mai multi litri.
Si sa ramai cu aceleasi vietati.
Vei ramane surprins!

Nu e prea reconadat asa ceva. Bacteriile alea nitrificatoare stau si ele pe unde apuca si le este bine adica cam pe ce este stabil si la intuneric sau nu sub actiunea directa a luminii. Recomand sifonare mai buna a substratului la 3 saptamani si curatarea geamurilor acvariului doar cel frontal si lateralele. Elementele de decor eu le curat doar daca au alge pe ele si doar in zona unde e alga ca pe restul , sigur se afla un numar de bacterii care stii ce fac. Iar in legatura cu scosul pestilor odata la 2 saptamani ... , pune-te in locul lor sa vezi ce inseamana pentru tine sa fii data afara din casa la 2 saptamani, cu forta, ca benevol nu cred ca intra in minciog pestii aia, ca sa vina cineva sa-ti mute tot prin casa.

35 Editat de Baracuda (2010-02-22 15:33)

Re: apa murdara

catalinx A scris:

sunt incepator si as vrea sa va intreb cum scap si io de apa murdara din acvariu....am filtru de apa si tot murdara e...!!schimb apa cam la 4-5 zile cam 30% din ea si nici un  rezultat:(:(:(

Daca ai incaput pe... mina noastra, rabda!
La cei 60 litri, renunta la carasi si in locul lor mai poti pune 2-3 scalari. Despre Guppy, ei vor hrani cu puii lor scalarii, altfel eu nu i-as asocia cu scalarii. Ideal in locul lor ar fi 8-10 neoni. Astfel vei avea un acvariu frumos si care respecta pricipiul "biotop". Nu esti foarte de vina ca faci aceeasi greseala ca toti incepatorii: suprapopularea acvariului si asocierea de specii incompatibile. Fa tot posibilul si baga citeva plante naturale. In momentul in care nu vei mai avea carasi, chiar filtrul pe care l-ai descris va face fata onorabil. In perspectiva poti cumpara un filtru intern Resun (este ieftin), cu debit potrivit pt. acvariul tau, debitul este reglabil si cu ajutorul lui poti introduce si aer in acvariu. In rest, pina sa urmezi un sfat, asteapta mai multe pareri, vezi in ce puncte coincid si de-abia atunci le urmezi. Regula aceasta se aplica inclusiv celor scrise de mine. Succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

36

Re: apa murdara

scifficus A scris:

Nu e prea reconadat asa ceva. Bacteriile alea denitrificatoare stau si ele pe unde apuca si le este bine adica cam pe ce este stabil si la intuneric sau nu sub actiunea directa a luminii. Recomand sifonare mai buna a substratului la 3 saptamani si curatarea geamurilor acvariului doar cel frontal si lateralele. Elementele de decor eu le curat doar daca au alge pe ele si doar in zona unde e alga ca pe restul , sigur se afla un numar de bacterii care stii ce fac. Iar in legatura cu scosul pestilor odata la 2 saptamani ... , pune-te in locul lor sa vezi ce inseamana pentru tine sa fii data afara din casa la 2 saptamani, cu forta, ca benevol nu cred ca intra in minciog pestii aia, ca sa vina cineva sa-ti mute tot prin casa.

Stiu ca nu este recomandat!!!

Eu i-am spus cum procedam eu, asta nu inseamna ca i-am recomandat!
Il inteleg, atata tot!

Si-a dorit omu' un acvariu, pe care din cauza faptului ca e incepator, l-a suprapopulat...
Acum trebuie ajutat, nu batut!

Nimeni nu se naste invatat! Doar cu instincte!

Decat o casa murdara, plina de fecale, improprie unui trai decent ...

Judeca tu singur...

Cred ca pana acum, cel mai elocvent raspuns apartine lui @bradraqua.

@Catalinx, i-al in considerare!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

37 Editat de Baracuda (2010-02-22 19:37)

Re: apa murdara

Lucia A scris:
scifficus A scris:

Nu e prea reconadat asa ceva. Bacteriile alea denitrificatoare stau si ele pe unde apuca si le este bine adica cam pe ce este stabil si la intuneric sau nu sub actiunea directa a luminii. Recomand sifonare mai buna a substratului la 3 saptamani si curatarea geamurilor acvariului doar cel frontal si lateralele. Elementele de decor eu le curat doar daca au alge pe ele si doar in zona unde e alga ca pe restul , sigur se afla un numar de bacterii care stii ce fac. Iar in legatura cu scosul pestilor odata la 2 saptamani ... , pune-te in locul lor sa vezi ce inseamana pentru tine sa fii data afara din casa la 2 saptamani, cu forta, ca benevol nu cred ca intra in minciog pestii aia, ca sa vina cineva sa-ti mute tot prin casa.

Stiu ca nu este recomandat!!!

Eu i-am spus cum procedam eu, asta nu inseamna ca i-am recomandat!
Il inteleg, atata tot!

Si-a dorit omu' un acvariu, pe care din cauza faptului ca e incepator, l-a suprapopulat...
Acum trebuie ajutat, nu batut!

Nimeni nu se naste invatat! Doar cu instincte!

Decat o casa murdara, plina de fecale, improprie unui trai decent ...

Judeca tu singur...

Cred ca pana acum, cel mai elocvent raspuns apartine lui @bradraqua.

@Catalinx, i-al in considerare!

Multumesc pentru apreciere!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

38 Editat de Lucia (2010-02-22 23:01)

Re: apa murdara

@Catalinx

M-am mai gandit si asta e ultima idee care o astern aici....

Eu cred ca toata lumea incearca sa-ti spuna ca, daca nu vei renunta la unii pestisori... problema nu va disparea.
Ei vor suferi foarte mult si e posibil sa treaca prin chinuri groaznice din cauza calitatii apei...

Sunt doua variante: 1. Renunti decent la unii dintre ei
2. Iei o casuta incapatoare pt toti

Tu esti singurul care poate decide sau influenta soarta lor...

Iti doresc numai bine, ape limpezi si multa sanatate tie si pestisorilor tai! wink

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

39

Re: apa murdara

credeti k are pui????:D

40

Re: apa murdara

catalinx A scris:

credeti k are pui????:D

Alege medicul care o va asista la nastere si pregateste-i un buchet de flori pestisorului! Felicitari, cam intr-o saptamina - 10 zile vei fi tatic! Sa-ti traiasca!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!