41

Re: apa murdara

luna trecuta a mai facut si nu am fost atent si mi ia mancat scalari:(pe 9 luna trecuta si acum am puso in ceva pana face....

42

Re: apa murdara

catalinx A scris:

luna trecuta a mai facut si nu am fost atent si mi ia mancat scalari:(pe 9 luna trecuta si acum am puso in ceva pana face....

Nu stiu ce intelegi prin "atent". Nu cred ca stai la pinda, in asa fel incit s-o scoti la momentul oportun. Este bine, ca atunci cind observi ca ii creste burtica si apare acea pata de culoare inchisa, in apropierea orificiului anal (fenomenele sunt concomitente), s-o pui intr-o maternitate speciala (se gasesc si sunt ieftine). Maternitatea este bine sa fie intr-un bazin separat. Daca nu este posibil acest lucru, in acvariul comunitar trebuie sa ai plante plutitoare pentru ca puii sa se poata ascunde de rapitori. In cazul existentei plantelor plutitoare, poti renunta la maternitate, vei avea insa o rata mult mai mica de supravietuire a puilor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: apa murdara

Buna ,
Am si eu o intrebare pentru voi daca ma puteti aj.am un acvariu de 50L si am 35 de pestii plante filtru mi se murdareste apa km la 6 zile s trb schimbata toata nu numai o parte care credeti k e cauza?prea multi pestii?mancare le dau de 2 ori pe zi.ms

44

Re: apa murdara

sfatul meu este sa treci sa te prezinti sa vedem ce ai pe acolo, deja din ce zici asta inseamna ca ai suprapopulare, apoi faci post nou si ne explici acolo problemele. este mai simplu si nici nu ne incurcam in alte topic-uri. multumesc de intelegere.

45 Editat de merlin21 (2010-04-21 02:03)

Re: apa murdara

cum se numeste pompa din imagine? aquael ce model? pare interesant
imaginea din prima pagina.

46

Re: apa murdara

Aquael Circulator 350  -  4,5 w, 350 litri pe ora, inaltime maxima pompare 70 cm. Vine in cutie exact cu ce este in poza. Nu are bureti sau alte chestii de filtrare. Este surprinzator de silentioasa. Iar pompa in sine este micuta, undeva la 4 x 5 x 3 cm , fara suportul cu ventuze si fara stutul de evacuare. Ca sa-ti faci o idee.  Pompa are ca o clema pe spate si se prinde de suportul cu ventuze prin culisare. Numai bun daca umbli des la pompa, ridici de ea si ai scos-o din acvariu pentru intretinere. wink

47

Re: apa murdara

am si io o intrebare am 2 coridorasi si unu din ei are burta mare stie cineva dc???:D

48

Re: apa murdara

cred ca e constipat lol:lol::lol:

P.S.posteaza intrebarea la sectiunea cu boli

49

Re: apa murdara

Un peste de-al meu este mic are pielea alba si este foarte gras. ce se intampla cu el ? ma puteti ajuta?