21

Re: Din nou la inceput

Multam frumos.

Re: Din nou la inceput

Daca esti in imposibilitate financiara, temporar, de a achizitiona un extern, mergi pe varianta low cost. Bolborositor, pompa de aer, pet patrat de 2 litri, bureti. Stiu acvariu cu discusi (160 l), care merge asa.Se curata buretii saptamanal. Pana strangi banii de un extern, te descurci asa. Bafta!  smile

23

Re: Din nou la inceput

Salut,  aceiasi varianta doar ca in pet pui 1l  siporax , deasupra buretele bolborositor si in final o teava care sa treaca prin burete si siporax pana la 0,5 cm de fundul sticlei,  o piatra de aer care sa intre in teava si uite si bio si mecanica.

Moca nu exista,  ieftin nu rezista.

24

Re: Din nou la inceput

:apl  Hai ca asta e foarte tare. Bugetul meu ar fi pana in 250lei. La bani astia am gasit doar astea care nu cred ca merg la acvariul meu. Deci o sa merg pe variantele colegilor gabi22 si sefer jesirah.Acum cam ce putere sa aiba pompa de aer ?
Am gasit jbl cristalprofi i200
fluval u3
tetra tetratec, dar la caracteristici am vazut ca sunt intre 130-230 l. Parca nu prea merg nu ?

25

Re: Din nou la inceput

La vanzari aici pe forum ai cautat? Nu-ti permiti filtru nou dar gasesti second hand, la colegii de forum... sau pune tu un anunt la cumparari wink

Re: Din nou la inceput

Cu 250 lei,daca ai rabdare,poti gasi un JBL e900 sh...

marian37

27

Re: Din nou la inceput

floreamarian37 A scris:

Cu 250 lei,daca ai rabdare,poti gasi un JBL e900 sh...

   Si daca e coleg adevarat, poti primi si ceva sfaturi bune wink

28

Re: Din nou la inceput

Foarte simplu,  un t pentru aer cu robinet ( 1 intrare si 2 iesiri)  la varianta mea un debit cat mai mic de aer iar la varianta colegului cu burete debit maxim.

Moca nu exista,  ieftin nu rezista.

29

Re: Din nou la inceput

Ancistrus, m-am gandit si la varianta sh. Nu merge, urmatoarele 3-4 luni nu prea mai sunt lichiditati. Puteam sa iau ceva in rate cu cardul avantaj. Rezolv eu cumva. Chiar daca temporar merg pe bolborositor, tot dau drumul la treaba. Oricum va multumesc la toti.

30 Editat de sefer jesirah (2014-06-24 00:10)

Re: Din nou la inceput

Daca nu gasesti un filtru in bugetul pe care il ai si ramai la varianta cu pompa de aer, tetra sunt silentioase. Daca ai acvariul mai departe de camera unde dormi, nu prea mai are importanta. Atentie la achizitionarea filtrului sh, remedierea eventualelor defecte ascunse, iti poate da serios bugetul peste cap.  :noroc
http://www.youtube.com/watch?v=ROkhHGIPwj4&src_vid=DXDzgM9x3tc&feature=iv&annotation_id=annotation_622127711

31

Re: Din nou la inceput

Daca poti face un efort de 100 lei,  gasesti la pepika  e901 cu 350 lei.

Moca nu exista,  ieftin nu rezista.

32 Editat de rider (2014-06-24 01:02)

Re: Din nou la inceput

Vreau sa va mai intreb ceva. Un prieten are un filtru tetra easy cristal 600l, nu-l mai foloseste. Inca unul ca asta m-ar costa putin. Este pentru acvarii de pana la 150litri. As baga doua in acvariu. Macar pana ma stabilizez si eu. Ce spuneti ?Acum sa nu ma certati daca vi se pare ciudata ideea mea.

33 Editat de katalin_razvan (2014-06-24 01:32)

Re: Din nou la inceput

Poti incerca filtru extern sun sun...costa 318 lei pt acvariul tau..iti mai trebuiesc mediile filtrante

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: Din nou la inceput

Te vor costa cartusele, nu stiu cat de rezistente sunt si cat dureaza. In plus, nu cred ca poti pune alt material filtrant daca vrei, sunt putin cam exclusiviste. Pe langa filtrul prietenului tau, daca iti e greu sa-ti faci singur un bolborositor (ti-am pus un link), poti incerca un jbl prosilent tekair (45 ron in hb) cu o pompa tetratec aps, vindea cineva aici cu 50-60 ron. Daca nu te arunci la multi pesti, ai si ceva plante si faci mentenanta corecta saptamanal, cu 100 de ron ti-ai rezolvat problema si-ti mai raman ceva banuti pentru alte achizitii/cheltuieli.  wink

35

Re: Din nou la inceput

Salut Razvane, acum ma uit dupa filtrul ala. Faza cu doua filtre ce zici, e nasoala ? Am gasit si cativa melci mici in plantele de la tine. De care sunt ?

36 Editat de rider (2014-06-24 01:39)

Re: Din nou la inceput

Sefer, nu e greu sa fac un bolborositor, pana acum am studiat problema. Ideea ca o pompa e vreo 100 lei si filtrul ala de care vorbeam vreo 130 lei. Parca nu prea se merita sa-l fac.
Imi cer scuze, am uitat sa editez, de joi am dormit doar vreo 6 ore. A intrat in mine rau virusul asta cu pesti.

Re: Din nou la inceput

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/22102/ph-metru-tds-pompa-aer-tetra-difuzor-co2/page/6/
Pompa asta, e mai mult decat iti trebuie. La modelul ala de filtru, daca nu se mai fac sau nu mai gasesti cartuse, te uiti lung la el. Cand ti-ai revenit cu banii si iti iei filtru extern, pompa si buretele cu talpa ingreunata, le folosesti in continuare si suplimentezi filtrarea sau le vinzi si-ti mai recuperezi din investitie.

38

Re: Din nou la inceput

gabi22 A scris:

Daca poti face un efort de 100 lei,  gasesti la pepika  e901 cu 350 lei.

   Da, la Pepika sunt reduceri mari si asta este cea mai buna varianta! Daca nu faci rost acum de bani mai tarziu o sa-ti para rau!

39

Re: Din nou la inceput

Am vazut acum la pepica e901 350 lei. Daca pot sa iau cu cardul de la ei m-am scos.

40

Re: Din nou la inceput

orice varianta cu 1 x filtru intern sau chiar 2 x filtru intern - crede-ma pe cuvant ca nu faci decat sa te carpesti !


externu` e baza !

catalos