Re: Din nou la inceput

Ancistrus A scris:
floreamarian37 A scris:

Cu 250 lei,daca ai rabdare,poti gasi un JBL e900 sh...

   Si daca e coleg adevarat, poti primi si ceva sfaturi bune wink

Cristi,crezi ca asta a fost un sfat rau ???

marian37

42

Re: Din nou la inceput

floreamarian37 A scris:

Cristi,crezi ca asta a fost un sfat rau ???

   Ai interpretat gresit, a fost un sfat foarte bun. Am vrut sa spun ca cel care ii vinde filtrul il poate indruma cum sa-l foloseasca, ce materiale filtrante ii trebuiesc, intretinere etc!

Re: Din nou la inceput

Adevarul e ca poti sta sute de ore pe net si sa nu afli cat iti spune in 5 minute cineva cu experienta...Problema este ca unele informatii pe net sunt contradictorii (sau sunt prea multe puncte de vedere pe acelasi subiect)

Re: Din nou la inceput

MariusMinu A scris:

Adevarul e ca poti sta sute de ore pe net si sa nu afli cat iti spune in 5 minute cineva cu experienta...Problema este ca unele informatii pe net sunt contradictorii (sau sunt prea multe puncte de vedere pe acelasi subiect)

Un foarte mare adevar !!!

marian37

Re: Din nou la inceput

Melcii din pacate sunt comunitari...daca mai vrei niste plante te astept la mn

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

46

Re: Din nou la inceput

Salutari la toti. Maine vine pe la mine jbl cristal profi e900. Am renuntat la interne si alte bolborositoare. Incerc sa fac un bolborositor pentru pui.

47 Editat de rider (2014-06-28 17:35)

Re: Din nou la inceput

Am primit si filtrul extern. Pui de xipfo de 6 zile, pot sa-i pun cu pui de guppy de 1-2 zile ?

48

Re: Din nou la inceput

Da

49

Re: Din nou la inceput

Din Hornbach sunt ok pestii ? Are cineva pesti de acolo ?

50 Editat de rider (2014-07-02 11:21)

Re: Din nou la inceput

Am nevoie de niste sfaturi. La filtru am 3 compartimente cu bureti si unul cu bile. Credeti ca trebuie sa inlocuiesc buretii cu siporax sau sa-i las asa deocamdata ?
A doua problema, vreau sa fac o masa pentru acvariu din teava rectangulara 30/30 mm, este suficienta sau sa pun mai groasa ?Acvariul este de 200l.

51 Editat de rider (2014-07-02 11:23)

Re: Din nou la inceput

Nu am putut sa pun poza mai sus.

52

Re: Din nou la inceput

Sertarul de sus, cel compartimentat, lasa-l cu bureti... in celelalte doua poti inlocui buretii cu ceva pt filtrarea biologica (siporax, substrate pro, matrix, spartura de lava, piatra ponce, etc).

53

Re: Din nou la inceput

Multumesc.

54

Re: Din nou la inceput

In cazul asta ar trebui sa pui un burete pe sorb, altfel se va colmata filtrul repede!

55

Re: Din nou la inceput

Am inteles .

56

Re: Din nou la inceput

Plantele care nu le-am pus in acvariu, merg cumva pastrate o perioada de timp ? Sa le pun intr-un acvariu cu apa ?