1 Editat de belussyabellussya (2014-07-09 01:10)

Subiect: va rog din suflet,un sfat...raman fara pestisori!

Buna seara,am mare nevoie de sfaturile celor "cu vechime" in acvaristica.sunt incepatoare dar doresc sa invat cum sa imi ingrijesc pestii.sotul meu a vrut sa ii faca o bucurie copilului nostru si i.a luat 10 pestisori.in momentul asta mai am 2.avem un acvariu de 60l, filtru(nu stiu detalii),oxigen,termostat,un neon de 15w...pe care noaptea il opresc, mai am 2 carasi aurii.initial am avut 10 pesti,4 carasi,2 scalari,2 molly si 2 palmeri.primii au pierdut lupta scalarii,impreuna...pe urma mureau unul cate unul...daca murea unul seara...stiam deja a.doua zi murea si perechea..azi.noapte mi.au murit 2 carasi...erau cu burtica in sus si unul din ei inca mai zbatea o aripioara...in fine...nu vreau sa.i pierd si pe acestia pe care ii mai am...mancare de dau fulgi si bobite de la tetra gold fish...initial le dadeam puricei si niste bobite rosiatice mici despre care mi.a zis vanzatorul ca ar fi si cu vitamine.carasii mei care pana ieri erau devoratori...stau acum sinistrati prin colturile acvariului si mananca doar ce prind de pe langa ei...unul din ei mi se pare ca inoata ciudat parca un pic intr.o parte...le.am facut de dimineata un schimb complet de apa,am spalat bine acvariul,am avut pietre pana acum,le.am scos pentru ca am avut probleme cu culoarea apei,erta tulbure,galbuie..am zis ca poate le dau prea multa mancare..am scos.si pietrele poate or fi ele de vina.deviez de la lucrurile importante,imi cer scuze...schimbul de apa.il fac cam la 3-4 zile cam 20%,cu apa tinuta in sticle...la ultimul schimb,de dimineata am pus si solutie de scos.clorul am zis sa fiu sigura...teste la apa insa n.am reusit sa fac...am cautat.test 5 in 1,n.am gasit...si am zis ca mai astept.am citit pe forumuri ca un nivel ridicat al amoniacului si nitritilor poate fi fatal...nu stiu,deci care sunt proportiile chimice in acvariul meu...dar ceva fa. Sigur gresit de am ramas doar cu 2 pestisori...ce trebuie sa fac sa ii salvez macar pe ei? Am citit ca le.ar face bine baie in sare neioadata?cum o fac in qcvariul lor,sau in alt  vas si cat ii las?de vreo 4 zile cam asa unul din ei are niste pete punctiforme asa rosiatice,maronii pe aripioare,in rest n.am avut semne ca ar avea vreo boala...va rog mult,cum ii salvez?

2 Editat de roberteu99 (2014-07-09 01:17)

Re: va rog din suflet,un sfat...raman fara pestisori!

belussyabellussya A scris:

...le.am facut de dimineata un schimb complet de apa,am spalat bine acvariul,


Eu zic sa citesti asta;
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/2998/ciclul-azotului-sau-sindromul-acvariului-nou/
P.S. Acel acvariu este prea mic pentru acei 2 carasi care Ii mai aveti.

3

Re: va rog din suflet,un sfat...raman fara pestisori!

Pai, schimb total de apa e o greseala. Risti un soc de PH. Bazinul probabil e neciclat si de acolo s-au ivit problemele, plus ca ai avut prea multi pesti pentru cantitatea de apa, iar speciile nu sunt compatibile. Scalarii nu se baga niciodata in acelasi borcan cu carasii. Aceeasi greseala am facut-o si eu la inceput... multi pesti in acvariu prea mic si neciclat in prealabil. Am reusit sa-i mentin totusi in viata pe toti cu schimburi de apa zilnice, cam 20 %.
Apa nu trebuie tinuta in sticle la declorinat, trebuie tinuta in ceva cu gura larga, gen galeata, ca sa iasa clorul.
Acvariul nu se spala, mai ales nu se spala sub nicio forma cu detergent.
Nu ai spus ce filtru ai, poate cel mai important echipament al unui bazin.
Termostatul ala la ce il folosesti? E destul de cald afara, carasii de exemplu sunt pesti de apa rece.
Nu stiu daca mai poti salva pestisorii ramasi din moment ce deja dau semne ca au fost afectati, dar poti incerca cu aerare puternica si schimb de apa zilnic, cam 20 %.
Cat de des si cum ai curatat filtrul(intern/extern?)?

4 Editat de belussyabellussya (2014-07-09 01:38)

Re: va rog din suflet,un sfat...raman fara pestisori!

Multumesc pentru proptitudine...sunt constienta ca le trebuie mai mult spatiu,insa deocamdata am zis sa ne descurcam cu asta. Credeti ca acvariul meu a fost deciclat?am simtit nevoia sa.l spal si sa schimb apa,deoarece era foarte tulbure,abia se mai vedeau pestii in ea,desi schimbul prin completare l.am facut duminica.si mai ales ca murisera cei.doi pesti,m.am speriat am zis ca ce i.a omorat pe ei sa nu.i omoare si pe ceilalti.buretele.de la filtru il clatesc in apa scoasa din acvariu doar ce e "gros" temperatura apei am adus.o la 23 grade cat avea si ianite, nu folosesc detergenti sau altceva,am spalat sa curat peretii care aveau un fel de mazga pe ei,cu o carpa curata fara parfumuri pe care am clatit.o in apa scoasa din acvariu...m.am gandit tocmai la bacteriile bune...nu stiu ce sa fac...daca l.am deciclat...ce ii fac acum?filtrul nu stiu ce caracteristi are...pot citi undeva pe el?referitor la apa statuta...asa citisem ca merge in sticle fara capac...ma uit acum la.pestisori...si parca sunt mai.vioi...inoata prin tot acvatiul,mananca...poate reusesc sa ii salvez...dar cu petele acelea rosiatice de pe inotatoare ce o fi...vreo boala?

5 Editat de Faye (2014-07-09 01:44)

Re: va rog din suflet,un sfat...raman fara pestisori!

Daca sunt puiuti, rezista caraseii in 60 l deocamdata, dar va trebui sa-i muti in ceva mai mare cand/daca vor creste.
Acvariul e deciclat cu siguranta din moment ce ai schimbat toata apa o data. Ce vechime avea acvariul? I-ai facut ciclarea inainte sa bagi pestii? E foarte important sa ne spui ce tip de filtru ai.
Eu ti-am spus deja ce as face in locul tau. Aerare puternica si schimburi partiale de apa foarte dese. Hraneste pestii mai rar o perioada... cam o data la doua zile si doar cat mananca in 2-3 minute, sa nu ramana hrana in descompunere pe fundul acvariului. Din moment ce ai ramas doar cu carasi, da-le doar granule care se scufunda, nu fulgi plutitori. Sper ca filtrul functioneaza non-stop.

Edit: Petele alea pot fi semne de intoxicare cu amoniac. Poate reusesti sa pui o poza.

6 Editat de belussyabellussya (2014-07-09 02:32)

Re: va rog din suflet,un sfat...raman fara pestisori!

Nu stiu ce fel de filtru este,sta mereu in priza nu.l scot decat atunci cand il clatesc.am facut niste poze dar nu se vede prea bine...petele sunt pe aripioara de jos stanga catre extremitati.in urma testelor,cum echilibrez balanta ph.ului,nitratilor?amoniacul?ma iertati ca sunt insistebt si ignoranta deocamdata,vreau sa invat...copilul meu a plans dupa pestisori si vreau sa invat sa le ofer un mediu optim.

Re: va rog din suflet,un sfat...raman fara pestisori!

Ciclare? Ce e aia? "balanta ph.ului,nitratilor" - asta ce mai este?
   Lasa momentan intrebari care te depasesc si incearca sa nu mai speli deloc filtrul, faci schimb de 30% apa odata la maxim 2 zile si eventual cumpara din comert JBL Denitrol pe care il vei folosi conform prospectului.
   Pestii tai sunt carasi de iaz, deci nici unul singur in 60 litri nu merge tinut.

Re: va rog din suflet,un sfat...raman fara pestisori!

Buna ziua. Deja ati primit o parte din raspunsuri si ar trebui sa tineti cont de ce au spus colegii. Intr-adevar criminalul din bazin a fost amoniacul. Per ansamblu ramaneti la schimburi de apa la doua zile, cate 25-30%, (sa reduca valoarea amoniacului) apa tinuta in galeata 48 de ore (sa elimine clorul), mancare la doua zile (sa preveniti inca o explozie de amoniac)...Nu mai luati alti pesti, iar daca doriti sa tineti carasi (in conditii optime ) trebuie sa va ganditi la un bazin mai mare ...minim 112 l (ma refer la bazine gata facute din magazin) sau daca faceti un bazin DIY sa fie macar de 100 l pentru 2 carasi.  Succes!

9

Re: va rog din suflet,un sfat...raman fara pestisori!

Carasii sunt pesti rezistenti, nu e necesar sa-ti bati capul cu valoarea PH-ului daca nu faci schimburi masive de apa.

Referitor la 'balanta amoniac/nitriti/nitrati" era bine sa citesti link-ul pe care ti l-a dat Robert unde e explicat pe intelesul tuturor ciclul azotului.

In cazul tau, bazinul ala fiind steril (fara substrat/plante) si cu un filtru subdimensionat, nu prea sunt medii care sa permita dezvoltarea bacteriilor necesare ciclarii. Nu se pot aseza decat pe sticla (dar pe alea le-ai spalat), sau in buretele filtrului, pe care e bine sa-l cureti cat mai rar, atunci cand vezi ca a scazut drastic debitul. Pompa de aer cu burete ai?

10 Editat de adrianmardare31 (2014-09-27 00:38)

Re: va rog din suflet,un sfat...raman fara pestisori!

CE AS MAI AVEA DE FACUT SA LE CREEZ CONDITII OPTIME PESTILOR?
VREAU sa mai iau doi scalari, 2 femele xipho, 2 moly 2-3  sanitari mici fiindca aia mari imi rezolva plantele in acvariu

am avut niste bibani sore in nr de 8 intr un acvariu de 90litri, incalzitor 60 w,  filtru intern de 160-180 litri, pompa de aer, mai nou o bomba dyi cu co2 si sis iluminare un bec de dacia 1300 de pozitie cu far( tot se ardeau neoanele, si am folosit becul cu lumina calda sa faca fotosinteza plantele)  i am pus substrat aiurea nu ca un profesionist exact sol din iaz (mal cu plante) apoi deasupra am pus pietris de 2-3 mm la o grosime a stratului de 3-5 cm granulatie ( balast de pe drum cernut si fiert) adoua zi toti pestii mei erau tapeni cu burta in sus, aveau aceleasi pete pe corp , ochii rosii clar pentru mine era ca sau otravit cu amoniac, mai bine spus i am otravit ca fraieru. am schimbat apoi toata apa din acvariu am ceva plante care vad ca se acomodeaza binisor, si de doua saptamani am doi xipho pusi mai mult de tes in acvariu.apa schimb 20 de litri la 5-6 zile.

adrianmardare31

11

Re: va rog din suflet,un sfat...raman fara pestisori!

A uitat contul si a facut altul... lol  ^:)^

Re: va rog din suflet,un sfat...raman fara pestisori!

Ancistrus A scris:

A uitat contul si a facut altul... lol  ^:)^

se mai intampla si din astea nu i prima oara smile)))))))))))))))

adrianmardare31