1 Editat de sebastian (2014-07-15 12:43)

Subiect: Carbonul

Va salut si va cer unele sugestii poate cunoasteti mai bine.
Am lipit un fundal 3d special de la juwel cu silicon special de acvarii si am mai lipit inca un filtru asemanator la acvariu cu cel care era in dotare. Din cate stiu nu este daunator sa ai cat mai multa filtrare. O sa il incarc si pe acela cu bile de substrat eheim dar la timul lui ca tot are buretii aia noi de la producator si un container cu ceva pietricele albe cirax. Dupa ce execut instructiunile de pe tubul siliconului de aerisire a acvariului 4-8 zile si umplere/golire cu apa de 3 ori in decurs de 24h SA PUN CARBON TIMP DE 24/48h? Pt a elimina resturile de substante nocive si apoi sa il arunc. Apoi sa dau drumul la ciclare cu bile de substrat eheim care au stat sub un filtru. Ce parere aveti scoate toate substantele nocive care au mai ramas dupa fundalul 3D si silicon?
Eu am gasit acest articol si se pare ca este ok cum am gandit. http://acvaristicaforumgratuit.blogspot … e-www.html

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: Carbonul

Daca treci un jet de apa nu prea puternic prin carbune, va absorbi mai toate chimicalele. Asta daca mai este activ smile

Re: Carbonul

Ancistrus A scris:

Daca treci un jet de apa nu prea puternic prin carbune, va absorbi mai toate chimicalele. Asta daca mai este activ smile

Concluzia este ca o noapte la mers in gol bagat in filtru este ok. Multumesc cu deosebit RESPECT  ^:)^

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

4 Editat de sebastian (2014-07-15 14:23)

Re: Carbonul

sebastian A scris:
Ancistrus A scris:

Daca treci un jet de apa nu prea puternic prin carbune, va absorbi mai toate chimicalele. Asta daca mai este activ smile

Concluzia este ca o noapte la mers in gol bagat in filtru este ok. Multumesc cu deosebit RESPECT  ^:)^

P.S.Este nou granule carbunele si o sa il bag intr-un ciorap apoi la treaba cu el. wink

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.