1 Editat de MariusMinu (2014-07-16 11:00)

Subiect: IAPLC 2014

Salut. In sfarsit a aparut lista cu tarile (si numarul de participanti) din cel mai mare concurs de acvarii plantate. Din ce am vazut, cred ca Romania si-a batut recordul la prezenta (suntem 11 romani prezenti la acest concurs). Per total sunt peste 2300 de acvaristi, dintre care vreo 700 numai din Japonia. Eu astept cu nerabdare sa afiseze top 200, anul asta intarzie mai mult ca niciodata...de obicei pe 10 iulie il afisau...Sper sa avem macar un roman in primii 200  :pls
Succes tuturor romanilor inscrisi!

http://en.iaplc.com/results14/index.html

Re: IAPLC 2014

MariusMinu A scris:

Succes tuturor romanilor inscrisi!

   Mult succes! :noroc

Re: IAPLC 2014

Asteptam cu nerabdare,mult succes !!!

marian37

4

Re: IAPLC 2014

Cine din colegii de aici participa?

5

Re: IAPLC 2014

Marius, este o tinta destul de indrazneata sa intram in primii 200. Sa speram ca o sa reuseasca cineva. Pe mine ma cam sperie totusi numarul ala 2300, nu e de ici de colo...

Re: IAPLC 2014

Mah baieti, bafta multa! In prima 100, nu in a 2-a! Si daca se urca la cap, avem grija sa va aducem cu picioarele pe pamant!  lol   :noroc  :hug

Re: IAPLC 2014

De ce nu in primii 200 ???
La ce setup-uri a-ti facut,meritati mult mai mult....adica mai sus  :sok

marian37

8

Re: IAPLC 2014

In primi 50 cred ca il vom vedea pe ionut ! Orice se va intampla trebuia sa multumim tuturor colegilor pt participare  :noroc

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

9 Editat de MariusMinu (2014-07-17 11:49)

Re: IAPLC 2014

Nu e chiar asa simplu, cea mai buna clasare a unui roman la IAPLC este pe pozitia 191 (acum 4 sau 5 ani) de altfel si singura clasare in top 200 (a trecut de grupe cum s-ar zice in fotbal) smile Multe poze ale celor prezenti in top 200 erau insa editate, (chiar si modificarea contrastului folosind un program de editat poze tot editare se numeste), dar de anul asta se schimba un pic povestea, pentru ca pozele editate vor fi depunctate scrie la noul regulament (mi se pare normal), iar eu ma simt oarecum avantajat, pentru ca nu-mi editez pozele de concurs...nu-mi sta in fire. Diferenta intre o poza editata cu photoshop (facatorul de minuni  lol ) si una exact asa cum a iesit din aparatul foto este destul de mare...atasez o poza dintr-un setup prezent in top 200 acum cativa ani (este doar un exemplu, lista e lunga). Anul asta sper sa vedem poze needitate si care sa prezinte realitatea din bazin, nu desene animate, ca din alea am vazut destule cand eram mic. tongue. Nu spun ca toate pozele erau modificate asa de mult ca in exemplul postat...dar aproape toate aveau modificari la contrast, luminozitate si alte cele...

Re: IAPLC 2014

Meserias! La ce categorie era inscris, desene pe asfalt?  big_smile

Re: IAPLC 2014

Sotronul (varianta 3D) lol

Re: IAPLC 2014

In cazul asta,ar trebui sa fie concurs de fotografie,nu de acvarii plantate !!!
Unde mai e acvaristul meserias in cazul asta ???

marian37

13 Editat de AdrianB (2014-07-18 11:30)

Re: IAPLC 2014

Ma bag si eu in discutie, salut! smile) Consider ca este un mare dezavantaj sa nu ti mai dea voie sa faci corectie de culoare, etc., in photoshop, deoarece: Daca nu ai un aparat bun... ai mirosit pestele-n clasament! Daca totusi ai un aparat bun dar nu esti dibaci... ai mirosit pestele iar! smile Daca ai un acvariu facut sub indrumarea lui amano dar ai telefon mobil si bani de camera nu... (sa zicem prin absurd), iar ai mirosit pestele! Deci cumva este concurs si de fotografie ca fara talentul multiplu, vorba aia (cu pestele smile)). La scapers tank s-a vazut ca erau diferente enorme intre acvarii (nu neaparat diferente intre cele de top si cele... clasate), ci la capitolul fotografie gaseai ba unele poze de studio, ba poze la rezolutie de batranica care a lucrat in croitorie.
Asa ca mare fa-caca-tor de minuni, photoshop nu-i, ci doar te ajuta sa-ti reglezi gamele de culoare, temperatura-n caz ca ai becuri calde si defapt verdele merge mai bine pe becuri reci, mici dracovenii care-ti arati acvariul la adevarata lui valoare, nu doar prin aparate de mii de coco, ci cu ajutorul desteptului-telefon.

Bafta participantilor! (eu acum mi-am adus aminte de concurs... deci sunt piua)

14 Editat de MariusMinu (2014-07-18 13:06)

Re: IAPLC 2014

Pana acum era concurs de acvarii, concurs de aparate foto si concurs de maiestrie in photoshop (deci 3 in 1). Acum a ramas "doar" cel de acvarii si aparate foto (2:1). Pozele cu telefonul nu sunt acceptate. Ideea la care am vrut sa ajung nu e ca am eu aparat scump (am dat 100 de lei sh) ideea este ca anul asta sper sa vedem in concurs poze cu acvarii ceva mai apropiate de realitate. Culorile din anumite bazine sunt accentuate cu programe speciale, nimeni nu se rezuma doar la contrast, hai sa fim seriosi...Intr-adevar la bazinele castigatoare pozele sunt facute cu lumina speciala pentru fotografie si aparat costisitor...care de obicei apartin unui cunoscut al acvaristului, fotograf de meserie sau pasionat de acest hobby (fotografia). N-a spus nimeni ca tinteste top 27 (semifinala) dar o prezenta in top 200 ar o tinta rezonabila, daca toata lumea ar lucra curat, fara photoshop adica...sa prezinte bazinul asa cum este el in realitate nu desene animate... sau Sorcova... big_smile Cand o sa am timp o sa "prelucrez" o poza de-a mea si va spun eu ca toata lumea o sa aleaga poza prelucrata...dar aceea poza NU reprezinta realitatea din bazin.

15

Re: IAPLC 2014

imi pare rau dar nu sunt deacord... Daca ai un aparat bun poti scoate atat detalii nevazute de ochiul uman cat si culori, doar cu apasarea unui buton. smile) Ai levels si in aparat, contrast, diafragma, iso, temperatura de culoare, ai cum sa faci o poza pe intuneric, intr un acvariu, fara ca fotograful sa poata vedea ce este inauntru, dar aparatul da.
Overall, e de inteles ca nu e concurs pentru copii de la coltul blocului care fertilizeaza cu magneziul si iodul din sarea de bucate, ci pentru cei care fac asta pentru un trai si anual vin cu concepte noi.
All and all, sper sa fie cu noroc pentru romani si sa ne clasam si noi "in top 200"! big_smile

Re: IAPLC 2014

Ceva de genul asta credeam si eu, conteaza aparatul am zis...Vine varul meu cu DSLR Canon (nou, nout)...ne apucam de poze...cred ca vreo 200 de cadre in toate variantele de iluminare. Nu zic, poze bune, dar nici pe departe ca cele pe care le vedem in concursul asta. Nu ma refer la cum arata acvariul, ci la poza in sine. A zis si el cand i-am aratat pozele din concursul de anul trecut: pozele astea sunt editate la greu...Daca anul asta inca nu se rezolva cu pozele editate in concurs, la anul incep sa le editez si eu si cu asta basta wink

Re: IAPLC 2014

MariusMinu A scris:

Ceva de genul asta credeam si eu, conteaza aparatul am zis...Vine varul meu cu DSLR Canon (nou, nout)...ne apucam de poze...cred ca vreo 200 de cadre in toate variantele de iluminare. Nu zic, poze bune, dar nici pe departe ca cele pe care le vedem in concursul asta. Nu ma refer la cum arata acvariul, ci la poza in sine. A zis si el cand i-am aratat pozele din concursul de anul trecut: pozele astea sunt editate la greu...Daca anul asta inca nu se rezolva cu pozele editate in concurs, la anul incep sa le editez si eu si cu asta basta wink

  big_smile  Pai trebuia sa fi facut-o inainte sa-l inscrii.....

marian37

Re: IAPLC 2014

Nu-mi sta in fire...poate nici la anul nu voi edita pozele (dar un aparat mai bun tot mi-as lua :ang ). Voua va afiseaza top 200 la IAPLC? Nu inteleg de ce intarzie atat de mult...ori nu pot sa-l vad eu din diverse motive...

d.m. A scris:

Cine din colegii de aici participa?

Eu am intrat cu setarea trecuta (poza de la avatarul meu). Trag sperante sa apar in top 200.  :pls De aia ma tot agit pe aici  lol
Ar fi un impuls pentru la anul...sa ajung mai sus... wink

19

Re: IAPLC 2014

Succes si iti tinem pumnii atunci...Important e ca participi...asta inseamna dedicatie wink
Spor si Inspiratie...

20 Editat de MariusMinu (2014-07-30 14:58)

Re: IAPLC 2014

Multumesc! Este a doua oara...prima data m-am amestecat prin jumatatea plutonului lol locul 1200 (si ceva) din 2200 (si ceva) de acvaristi. Macar am intrecut o mie si eu.  :hug Pana la urma o clasare sa zicem pe locul 700-800 ar fi totusi un progres. Dar trag sperante de mai bine...ce nu-mi place ca intarzie cu afisarea primilor 200...sa stiu daca ma imbat de necaz sau de bucurie lol Butelia de co2 e plina, mai imi trebuie butoiasul de bere... :noroc