1 Editat de adi.bondor (2014-08-20 11:30)

Subiect: acvariu "mare" 380l - nou proiect

Salutare..

am inceput un proiect de acvariu "mare" cu suport cadru metalic. Deocamdata sunt la faza de constructie a suportului. inca nu am ajuns la achizitionarea acvariului

ce grosime a sticlei ati folosi pt un acvariu L145 x l 38 x h 70 cm? si alte specificatii: gen fund dublu..de cat? avand in vedere si costul sticlei..aproape dublu intre cea de 10 si cea de 12mm. Am testat toate "aquarium safety calculator" de pe net..dar as dori sa aud si din experienta altora.

daca ar avea o rama de metal? este considerat mai "safe" cu rama metalica.... nu ma deranjeaza rama pt ca nu se va vedea..este incastrat in perete.
intre acvariu si suport va fi un blat de bucatarie de 3.8 cm perfect izolat sa nu "traga" apa... ce material ati pune sub acvariu si ce grosime? (izopren 12mm, polistiren extrudat 10 sau 20 mm..etc)  cat mai subtire daca se poate.

Multumesc anticipat pt raspunsuri

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

desi inaltimea totala va fi de 70cm..coloana de apa doar de 64cm..asta pt cei care urmaresc strict acele "aquarium safety calculators"

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

Salut,parerea mea este : taie din inaltime( 70 mi se pare foarte mult) si pune la latime (minim 50cm) si atunci poti sa-l faci din sticla de 10 fara probleme( pentru linistea ta cu fund dublu de 10 cm si a doua varianta o foaie de 10 si una de 8) .La o latime mare,ai profunzime ca sa nu mai zic ca te poti juca cu decorul cum vrei pentru ca iti permite spatiul ! Sa nu uit ranfosarile logitudinale ! Spor la proiect ! Stima !

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

Fa.i inaltimea de 50 si latimea de 58 (nu vei regreta),asta daca spatiul iti permite !

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

Salut,parerea mea este : taie din inaltime( 70 mi se pare foarte mult) si pune la latime (minim 50cm) si atunci poti sa-l faci din sticla de 10 fara probleme( pentru linistea ta cu fund dublu de 10 cm si a doua varianta o foaie de 10 si una de 8) .La o latime mare,ai profunzime ca sa nu mai zic ca te poti juca cu decorul cum vrei pentru ca iti permite spatiul ! Sa nu uit ranfosarile logitudinale ! Spor la proiect ! Stima !

6 Editat de adi.bondor (2014-08-07 15:00)

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

merci Bobi..dar dimensiunile nu sunt "negociabile" smile .. deci raman fixe..deja suportul e aproape de final..si spatiul nu imi permite mai mult..va fi practic un perete care separa 2 spatii": living si bucatarie.. deci se va vedea prin acvariu, dintr-o parte in alta smile

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

Scuze,am postat de 2 ori ! In cazul acesta eu zic sa micsorezi inaltimea( presiunea este destul de mare la inaltimea asta)

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

deci tot la sticla de 12mm ajung..:)

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

vroiam chiar mai inalt..dar ajungeam la sticla mai mare de 12.

10

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

Ce inaltime va avea coloana de apa?
   Ranforsarea din fier, respectiv cornier, nu mi se pare de nici un folos! Avand in vedere ca presiunea nu are nici o legatura cu muchiile acvariului, decat poate in partea de sus... dar asta este o discutie legata de intarituri. Candva se folosea asa ceva pentru ca nu exista adezivul siliconic, nu pentru ca da o anumita rezistenta acvariului/sticlei.

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

coloana de apa de 64-65 cm..cam aici va fi o gaura de overflow.. sper  smile

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

Sticla de 12 mm zic eu,la coloana asta de apa !

13

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

Ce tip de acvariu va fi? Iti doresti un acvariu plantat?

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

Ok..fund dublu? de 10 cu 10?.sa mai salvez niste banutzi?
izopren sub acvariu sau extrudat..de cat?

nu va fi plantat.. amazon hardscape.. dar mai am pana acolo smile

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

acum imi plachez suportul/peretele... si in functie de dimensiuni fund si material sub acvariu, se calculeaza dimensiunile materialului pe perete...sa nu se vada vreo muchie..
..merci ancistrus

16

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

adi.bondor A scris:

nu va fi plantat.. amazon hardscape.. dar mai am pana acolo smile

   Nu mai ai pana acolo, pentru ca daca iti doreai un plantat, chestie care nu ai specificat-o, trebuia sa te gndesti la un sistem de iluminat pe halogen la coloana asta inalta de apa!
   Sub acvariu, polistiren expandat de maxim 1 cm.

17

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

adi.bondor A scris:

Ok..fund dublu? de 10 cu 10?

   Lasa fundul, problema este inaltimea coloanei de apa (presiunea)! Nu recomand dimensiunile astea facute cu geam de 10mm! Sigur va fi vreun norocos pe aici care va spune ca nu este adevarat, dar asta e strict parerea mea smile

18 Editat de adi.bondor (2014-08-07 15:30)

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

Ok..am inteles..il fac de 12 ..cu fund simplu tot de 12? adica e de ajuns?
si expandat, nu extrudat?
multumesc

19

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

Daca-l faci din geam de 12mm mai baga ceva pe latime... sa fie macar 50 cm!  Nu o sa-ti para rau smile

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

nu pot..maxim 38...stabilit smile