1

Subiect: Nisip ciclide africane

Salutare,

Este in regula sa folosesc asa ceva intr-un acvariu cu Ciclide?

http://www.bizoo.ro/firma/quickstonetrailer/vanzare/1662351/praf-de-marmura-0-1-mm

Leo: 0740438298

Re: Nisip ciclide africane

De abia astept sa ajunga. Asa ceva o sa folosesc si eu in curand, doar ca oleaca mai mare, pana la 1.2mm

3

Re: Nisip ciclide africane

Mersi! ^:)^

Spune-mi te rog, cum ai reusit sa dai de ei..sa faci comanda?

4

Re: Nisip ciclide africane

Am sunat, le-am trimis si mail si nu imi raspunde nimeni.  mad

5

Re: Nisip ciclide africane

bogdan666 A scris:

De abia astept sa ajunga. Asa ceva o sa folosesc si eu in curand, doar ca oleaca mai mare, pana la 1.2mm

Salut,
Ma poti suna sau sa imi lasi nr tau de tel?

leo: 0740438298

6

Re: Nisip ciclide africane

A folosit cineva "PRAF MARMURA 0-3MM" in acvariu cu ciclide? :smoke

Re: Nisip ciclide africane

Defapt eu sunt aproape de Ungaria aici in Maramures smile e mai ieftin deci il iau de acolo.

8

Re: Nisip ciclide africane

big_smile  Am inteles!
mersi! ^:)^

Re: Nisip ciclide africane

nu te sfatuiesc cu praful de marmura , am incercat si nu a fost ok , dupa zeci-de-mii spalari tot aveam apa tulbure ... am renuntat dupa 1 saptamana de chin
insa daca stai bine cu rabdarea poti sa faci urmatoarea chestie

in galeata de 10 litri , o umpli jumatate cu praf marmura .. pui un furtn cu apa sa curga cu debit foarte mic si lass sa curga pana da pe-a fara ... o sa vezi ca iese tot praful insa cantitatea care o sa ramana de praf marmura o sa fie foarte mica ,... si zic eu munca inutila

la ora actuala folosesc glass sand de la Dedeman - 75 lei sac de 25 kg ( nisip alb imaculat zici ca este zapada , nisip care se foloseste in filtrele de piscine exterioara )

sper ca m-am facut inteles

10

Re: Nisip ciclide africane

Mersi de raspuns... ^:)^
Hai sa iti explic ce am facut eu: Am luat 50 kg de praf granulatie 0-3mm, in ideea ca il dau prin sita si cu 25-30 kg, tot raman. Nisipul nu a fost de acord si am adunat max 10 kg  :stupid  Nu va sfatuiesc!!
Concluzia: Am gasit in alta parte granulatie 1.5mm, maine merg sa il iau si sper sa fie ok.
Oricum, e de luat in calcul si ideea ta. Din ce zici, suna bine! :noroc

Re: Nisip ciclide africane

la granulatia aia cred si eu ca ramai cu ceva mai mult d :fok

12

Re: Nisip ciclide africane

Arata foarte bine la Horia acel glass sand. Vazut si placut smile  Recomand.