1 Editat de Popa Cosmin (2014-10-21 14:52)

Subiect: Acvariu 140 / 37 / 29 - Resita

Buna!
  De ceva zile am terminat de facut un acvariu cu dimensiunile: 140 lungime 37 inaltime 28 latime..Sticla de 6 mm...cu intarituri in H  in partea de sus a acvariului...lipite cu f mult silicon...acvariul are o burta de max 2 mm pe mijloc...cu apa 3 cm sub gura lui...
  Am 14 pesti :  3 Labidochromis Caeruleus
                          3 Melanochromis Maingano
                          3 Melanochromis Auratus
                          3 Aulonocara Fire Fish
                          2 Sailfin Pleco

                           8 melci Pomacea

   Momentan am un filtru Aqua Clear 30 ... gen cascada .. vine atasat in exteriorul acvariului..
   Termometru
    Incalzitor .. care il tin la  26 grade C

Re: Acvariu 140 / 37 / 29 - Resita

Popa Cosmin A scris:

Buna!
  De ceva zile am terminat de facut un acvariu cu dimensiunile: 140 lungime 37 inaltime 28 latime..Sticla de 6 mm...cu intarituri in H  in partea de sus a acvariului...lipite cu f mult silicon...acvariul are o burta de max 2 mm pe mijloc...cu apa 3 cm sub gura lui...
  Am 14 pesti :  3 Labidochromis Caeruleus
                          3 Melanochromis Maingano
                          3 Melanochromis Auratus
                          3 Aulonocara Fire Fish
                          2 Sailfin Pleco

                           8 melci Pomacea

   Momentan am un filtru Aqua Clear 30 ... gen cascada .. vine atasat in exteriorul acvariului..
   Termometru
    Incalzitor .. care il tin la  26 grade C


Da-mi un apel si te sun eu sa discutam despre cum poti remedia cat de cat problema cu pietrisul si despre tot ceea ce te mai intereseaza.

ti-am mai lasat si ieri un nr de tel dar banuiesc ca n-ai vazut mesajul

0749279970 Lucian

---------
0764320771 Lucian

Re: Acvariu 140 / 37 / 29 - Resita

Da, este un bazin interesant, gen peisaj de râu... specific pentru Pleco! Dar nu pentru ciclidele de MalawI!

PS: Piatra alba din dreapta, cea cu doua gauri, nu se potriveste niciunui "specific"... e kitsch!

4 Editat de luciano_a (2014-10-21 17:11)

Re: Acvariu 140 / 37 / 29 - Resita

Ancistrus A scris:

Da, este un bazin interesant, gen peisaj de râu... specific pentru Pleco! Dar nu pentru ciclidele de MalawI!

PS: Piatra alba din dreapta, cea cu doua gauri, nu se potriveste niciunui "specific"... e kitsch!


Sau ai putea sa dai africanii si sa iei americani.

---------
0764320771 Lucian

5 Editat de Popa Cosmin (2014-10-26 18:57)

Re: Acvariu 140 / 37 / 29 - Resita

am si eu cv intrebari....m am gandit sa nu te sun azi..ca este duminica...   big_smile  ..poate ai timp sa imi scrii cateva randuri...deci :
- am multe impuritati in apa...ma gandesc ca o fi din cauza filtrului (AQUA CLEAR 30), care e un filtru de se ataseaza pe exteriorul acvariului...gen cascada...in el am: burete, saculet inele ceramice, si saculet carbuni. Vreau sa te intreb daca imi este de ajuns acest filtru...sau nu?!  Ma gandeam sa cumpar un filtru ieftin intern ... poate asa o sa dispara impuritatile...si automat o sa fie ok si cu filtru Aqua Clear 30...deci sa merg cu asta cascada + filtru intern....

:noroc

6 Editat de luciano_a (2014-10-28 20:23)

Re: Acvariu 140 / 37 / 29 - Resita

Popa Cosmin A scris:

am si eu cv intrebari....m am gandit sa nu te sun azi..ca este duminica...   big_smile  ..poate ai timp sa imi scrii cateva randuri...deci :
- am multe impuritati in apa...ma gandesc ca o fi din cauza filtrului (AQUA CLEAR 30), care e un filtru de se ataseaza pe exteriorul acvariului...gen cascada...in el am: burete, saculet inele ceramice, si saculet carbuni. Vreau sa te intreb daca imi este de ajuns acest filtru...sau nu?!  Ma gandeam sa cumpar un filtru ieftin intern ... poate asa o sa dispara impuritatile...si automat o sa fie ok si cu filtru Aqua Clear 30...deci sa merg cu asta cascada + filtru intern....

:noroc

Salut !

o sa incerc sa-ti raspund la ceea ce te intereseaza.
Este clar ca acel filtru nu se preteaza cum ar trebui la acvariul tau .
in primul rand ca  pe viitor iti va trebui un filtru extern pt a putea face fata bazinului tau .

Legat de acele impuritati :

este foarte posibil ca acestea sa se datorize caderii apei din filtrul tau cascada sau daca ai cumva piatra de aer in acvariu .

daca acele impuritati nu sunt cumva mizerie ,ci sunt ca niste mici-mici bule de aer  atunci cu siguranta acestea provin datorita caderii apei din filtru)

chiar daca vei suplimenta cu un alt filtru intern ,acesta nu te va ajuta prea mult ( poate doar sa mai traga si el o particica din mizerie ).

Poti proba teoria asta in felul urmator : baga alt filtri intern de proba in acvariu si opreste-l pe cel in cascada  maxim 30 min ( ca sa nu risti vreo deciclare )

Vezi ce se intampla .

Dupa parerea mea acele mici particule ar trebui sa dispara cat de cat in 30 min astrfel incat sa-ti dai seama daca este de la filtrul vechi sau nu (cel in cascada)

Parerea mea ! smile

Succes!

---------
0764320771 Lucian

7 Editat de luciano_a (2014-10-28 20:27)

Re: Acvariu 140 / 37 / 29 - Resita

Popa Cosmin A scris:

am si eu cv intrebari....m am gandit sa nu te sun azi..ca este duminica...   big_smile  ..poate ai timp sa imi scrii cateva randuri...deci :
- am multe impuritati in apa...ma gandesc ca o fi din cauza filtrului (AQUA CLEAR 30), care e un filtru de se ataseaza pe exteriorul acvariului...gen cascada...in el am: burete, saculet inele ceramice, si saculet carbuni. Vreau sa te intreb daca imi este de ajuns acest filtru...sau nu?!  Ma gandeam sa cumpar un filtru ieftin intern ... poate asa o sa dispara impuritatile...si automat o sa fie ok si cu filtru Aqua Clear 30...deci sa merg cu asta cascada + filtru intern....

:noroc


Ma bucur sa dau de oameni cu asa bun simt ! smile

Insa ,in momentul cand m-am oferit sa-ti ofer sfaturi si ajutor telefonic,nu m-am gandit nici o clipa ca m-ar putea deranja un tel al unui coleg ,chiar si duminica fiind.

Cu o singura exceptie : acel coleg sau oricare altul sa nu deranjeze dupa ora 23,00 .

In rest : no problem wink

---------
0764320771 Lucian

Re: Acvariu 140 / 37 / 29 - Resita

Am rezolvat....cu un filtru tot aqua clear .. gen cascada...dar model mult mai mare...aqua clear 70....inainte aveam aqua clear 30...
Mi am mai cumparat 7 pestisori :
1 mascul Labidochromis Caeruleus, deoarece cred ca restul care ii am sunt femele.
3 Blue Dolphin
3 Julidochromis Marlieri

Am 21 pesti total...nu mai bag altii...plus 8 melci Pomacea...
Cateva poze noi...am scos pietrele cu gauri si am introdus o cioata cu o planta ..   :apl

Re: Acvariu 140 / 37 / 29 - Resita

:fp

Re: Acvariu 140 / 37 / 29 - Resita

:melc

11 Editat de Popa Cosmin (2014-12-06 23:02)

Re: Acvariu 140 / 37 / 29 - Resita

Update :
Am 22 pesti :       4 Labidochromis Caeruleus
                          3 Melanochromis Maingano
                          3 Melanochromis Auratus
                          3 Aulonocara Fire Fish
                          2 Sailfin Pleco
                          2 Julidochromis transcriptus
                          2 Black Mbuna
                          3 Blue Dolphin

                           8 melci Pomacea

                            Filtru Aqua Clear 70